
Marvel's Spider-Man 2 - Recenzia PC verzie
Ako dopadol PC port populárnej PlayStation hry?
Sony na platformu PC prináša ďalšiu veľkú hru z PlayStation 5. Tento krát ide o pokračovanie série Marvel’s Spider-Man, ktorá patrí u PlayStation hráčov medzi najobľúbenejšie. A svojich fanúšikov si našla aj u počítačových hráčov, pretože na PC je možné si zahrať aj prvý Marvel’s Spider-Man, tak aj pokračovanie s podtitulom Miles Morales.
Marvel’s Spider-Man 2 teda vyšiel konečne aj na počítač, len pätnásť mesiacov po vydaní na PlayStation 5. Časový rozdiel medzi vydaním na konzoly a na PC sa tak skracuje a je jasné, kam Sony mieri - zarobiť na relatívne novej hre na viacerých platformách. Ako teda tento PC port dopadol? Dozviete sa v našej recenzii.

Insomniac Games v hre Marvel’s Spider-Man 2 vytvorili niečo skutočne pôsobivé. Využili výkon PlayStation 5 a rýchly SSD disk na dosiahnutie pohlcujúceho otvoreného sveta. Počas nadupanej príbehovej kampane vás hra instantne presúva z jedného konca New Yorku na druhý, bez načítania, v extrémne vysokých detailoch. Vývojári tak mohli počas akčných scén využívať viac deštrukcie, rýchlejší presun kamery, väčšie scény a bohatšie časticové efekty.
Samotná príbehová kampaň sleduje Petera Parkera a Milesa Moralera desať mesiacov po udalostiach SM Miles Morales. New York napadol Kraven a jeho kumpáni, medzi mrakodrapmi sa presúva obrovský Sandman a symbiot Venom predstavuje novú hrozbu nie len pre mesto, ale aj pre Petera Parkera. Peter vďaka novému obleku síce získava nové schopnosti, ale mení svoju osobnosť na nepoznanie.



Príbeh je spleťou tradičných komixových námetov, známych aj menej známych postáv zo sveta Marvelu ale i zvratov a prekvapení. Vývojári si v tejto hre pripravili množstvo epických momentov, náročných súbojov a výziev, ktorých je plné mesto. Ak sa chcete dozvedieť viac o samotnej hernej náplni, zamierte do našej recenzie PlayStation 5 verzie. Tu sa totiž budeme venovať samotnému PC portu.
Ako beží PC verzia Marvel’s Spider-Man 2?
Hra bola u nás testovaná v 2K rozlíšení na grafike RTX 4080 Super 16GB, procesore Ryzen 7 9700X, 64 GB RAM 6800MHz a M.2 SSD disku Kingston Fury Renegade. Ten dosahuje rovnaké, ak nie vyššie rýchlosti ako interný SSD disk v PlayStation 5, teda so žiadnou scénou by nemal mať problém. Niektoré recenzie hráčov na Steame však naznačovali, že Marvel’s Spider-Man 2 nie je dobre optimalizovaný. Hru som sa preto rozhodol recenzovať až po prvom patchi, ktorý bol do hry nasadený veľmi krátko po vydaní.
Musím povedať, že obavy z hrozivého technického stavu sa celkom nepotvrdili. Počas niekoľkých hodín hrania som v Spider-Man 2 nezaznamenal výrazné bugy a hra mi ani raz nespadla. Tento problém hlásili hlavne majitelia kariet AMD. Hra nemá problém ani s načítaním shaderov, či doskakovaním textúr a objektov. Zdá sa teda, že hneď prvý patch odstránil množstvo problémov, na ktoré sa hráči sťažovali.


Ako je to však s optimalizáciou? Pokiaľ je hra nastavená na vysoké detaily, teda podobne ako na PlayStation 5, bude vyzerať skvele a rovnako dobre aj beží. Hovoríme o detailoch sveta, textúrach, filtrovaní, efektoch aj raytracingu. Na vysokých nastaveniach som dosahoval v priemere 90-110 FPS bez generovania snímok DLSS 3 alebo FSR 3.1. S generovaním snímok je možné dosiahnuť 150 - 200 fps. Najnáročnejšie scény sú priamo na ulici, kde sa pohybuje veľké množstvo osôb a tie sa odrážajú na priľahlých sklenených výkladoch obchodov.



Trochu inak sa hra správa s raytracingom nastaveným na maximálne detaily. Na karte RTX 4080, ktorú pokladám za jednu z najlepších na trhu, v 2K rozlíšení bežala na ultra detaily len okolo 40-70fps. Neviem si predstaviť, koľko FPS by dosiahla na 4K rozlíšení. So zapnutým generovaním snímok FSR dosahoval priemer 97 FPS, a DLSS 3 sa podarilo v priemere vykresľovať 107 snímok za sekundu. To je v zásade veľmi plynulé hranie výmenou za vyššie 50-60ms oneskorenie.
Výrazným poklesom FPS sa nevyhnete
S vypnutým generovaním snímok som sa však stretával s masívnym poklesom snímok v rôznych scénach. Niekedy mi to celkom nedávalo zmysel, pretože som bol nad ulicou a geometria okolia nebola príliš detailná. V niektorých open-world scénach mi FPS kleslo až na 30. Čo je však veľmi zaujímavé, grafická karta bola v týchto momentoch zaťažená len na 52% (12,6GB VRAM) a procesor len na 40%. Čo bol teda bottleneck?

Hra na niektorých miestach spadla na 30FPS
Práve v tejto scéne som zapol DLSS a dosiahol som 90fps, pri vyťažení grafiky na 96% a procesora na 49%. Mám teda podozrenie, že v logike renderovania scény je nejaký únik, respektíve hra časom buduje cachce, s ktorou si nevie poradiť ani ten najvýkonnejší hardvér. Upscaling s generovaním snímok definitívne pomáha a bez neho je Spider-Man 2 prakticky nehrateľný. Našťastie vývojári do hry zakomponovali všetky známe upscalingové technológie, vrátane FSR, XESS a DLSS.
Na grafických kartách Nvidia RTX je možné aktivovať aj novú funkciu DLSS Ray Reconstruction. Ponúka dva formáty - CNN a novší Transformer. Ray Reconstruction je vlastne denoiser a stará o vyhladenie lúčov raytracingu. Má predchádzať ghostingu či rozpixelovaniu raytracingu na tenkých objektoch, ako sú ploty alebo káble. Opak je pravdou a v oboch prípadoch, či už CNN alebo Transformer je vidieť obrovské artefakty v tieňovaní a šum. Denoiser zaberie viac grafickej pamäte VRAM a prakticky nefunguje, ako môžete vidieť na zábere nižšie - vyzerá to hrozne.

Ak teda ani najvýkonnejšie grafické karty na svete nedokážu hru potiahnuť na stabilných 50-60fps (bez generovania snímok), stojí vývojárom za to zapínať možnosti, ktoré dnešný hardvér nedokáže spracovať? Okrem iného, maximálne detaily raytracingu nevyzerajú o nič lepšie, ako vysoké detaily a niektoré efekty (ray reconstruction) vyložene degradujú vizuál. Naopak, niektoré časti hry vývojári oproti PS5 verzii stále nevylepšili. Narazíte teda na objekty, ktoré nie sú zasadené do sveta (vyzerajú akoby tam nepatrili), na ploché textúry aj fádne nasvietenie. Dedičstvo okresanej PS5 verzie.
Výborná hra, nedotiahnutý port
Marvel’s Spider-Man 2 je po hrateľnej, príbehovej aj grafickej stránke absolútne fantastická hra. Nádhenré výhľady na New York, západy slnka, bohaté mesto a ulice plné ľudí, tvoria najautentickejší zážitok z veľkomesta, aký sme v hrách videli. Tým z Insomniac Games dal dokopy to najlepšie zo superhrdinského žánru a výsledkom je extrémne zábavná, pohlcujúca akčná hra.





PC verzia vyzerá po vizuálnej stránke absolútne úžasne. Vysoko kvalitné textúry a modely sú doplnené o atmosferické nasvietenie, ako aj dychberúce výhľady do diaľky. Vďaka prepracovanému foto módu môžete zachytiť tie najkrajšie momenty behom niekoľkých sekúnd. To všetko je však podmienené extrémne vysokými nárokmi, výraznými pádmi FPS a skutočne nevyladenou optimalizáciou efektov raytracingu. Určite odporúčam počkať na niekoľko ďalších patchov.
Marvel's Spider-Man 2
Grafika - 10/10
Príbeh - 10/10
Gameplay - 10/10
Technické spracovanie - 7/10
9.3/10
Verdikt
Marvel’s Spider-Man 2 je fantastická hra nabitá obsahom, skvelým príbehom a akčnou hrateľnosťou. Nové dobrodružstvo Spider-Mana si PC hráči užijú v prípade, že budú ochotní urobiť kompromisy v nastaveniach a grafike.
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa