Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Pôvod a vývoj počítačových hier: Cesta k online zábave

V súčasnosti sme svedkami úžasného vývoja vo svete počítačových hier.

Profilový obrázok autora článku - Redakcia Redakcia
GTA Online Vinewood Car Club

Počítačové hry sa už pomerne dávno stali v podstate neoddeliteľnou súčasťou našich životov, no málokto si uvedomuje, akú dlhú a pestrofarebnú históriu majú. Od svojich skromných začiatkov až po dnešné úžasné vizuálne a interaktívne zážitky, počítačové hry prešli nesmierne zaujímavým vývojom. Ak sa chcete o tomto vývoji dozvedieť mnoho zaujímavých informácií, prečítajte si náš článok až do konca.

Aké boli úplné začiatky tohto odvetvia?

Prvým skutočným krokom na ceste k počítačovým hrám bol vznik prvého počítačového programu v 50. rokoch minulého storočia. Týmto programom bol "Tennis for Two" od Williama Higinbothama. Táto hra síce neprinášala príliš pokročilú grafiku ani zvuk, no predstavovala prvý krok k interaktívnemu virtuálnemu zážitku. O desať rokov neskôr, konkrétne v roku 1968, vznikla "Spacewar!", čo je hra, v ktorej hráči ovládali vesmírne lode a snažili sa zničiť svojho protivníka. Tieto hry, ktoré vznikli pred dlhými desaťročiami, položili základy pre všetky budúce počítačové hry.

Vývoj herného priemyslu pokračoval rýchlym tempom ďalej

V 70. a 80. rokoch sa objavili prvé arkádové hry. Legendárna hra menom "Pong" od vývojára Atari, v rámci ktorej hráči ovládali virtuálne tenisové rakety a snažili sa uhrať čo najlepší výsledok, sa stala ohromným hitom. Jednoduché hry z tohto obdobia učarovali nielen hráčom, ale aj širšej verejnosti. Boli prvými kroky na ceste k tomu, čo hry v dnešnej dobe dokážu skutočne ponúknuť.

S nástupom prvých osobných počítačov sa v 80. rokoch objavili hry, ktoré boli na svoju dobu skutočne revolučné. "Zork" od Infocomu bola textová dobrodružná hra, kde hráči zadávali príkazy prostredníctvom klávesnice a vstupovali do rôznych virtuálnych svetov. A potom prišiel rok 1985 a s ním revolučná hra "Super Mario Bros.", ktorá zaviedla postavu Maria do sveta videohier a nastolila éru skákania a behania.

90. roky priniesli mnoho nového

V 90. rokoch sa hry stali vizuálne komplexnejšími a začali sa objavovať nové žánre. "Doom" od ID Software spopularizoval „first-person“ hry a stal sa veľkou ikonou. Súčasne sa objavili aj rôzne simulátory, kde hráči mohli stavať mestá, ako napríklad SimCity, či budovať životy, ako trebárs The Sims. Tieto hry priniesli nový spôsob interakcie a umožnili hráčom prežívať rôzne virtuálne životy.

21. storočie znamenalo veľký boom online hier

S príchodom 21. storočia sa otvorili dvere pre online hry. Rozširujúce sa pripojenie na internet umožnilo hráčom spojiť sa virtuálne a súťažiť medzi sebou. Zrodili sa masívne multiplayerové online hry (MMO), kde sa tisíce hráčov stretávajú v rozsiahlych virtuálnych svetoch. Medzi týmito hrami sa postupne objavila aj hra World of Warcraft, ktorá sa stala symbolom tejto éry.

World of Warcraft Artwork 1

História legendy menom World of Warcraft

A samozrejme, nemôžeme zabudnúť na rozšírenie online zábavy do sféry online kasínových hier. Tu sa prvýkrát objavuje zmienka o online pokri za skutočné peniaze, či online pokies nz real money. Táto možnosť hráčom umožňuje zúčastniť sa pokerových hier proti reálnym súperom z celého sveta a pritom mať šancu vyhrať skutočné peniaze. Tento krok priniesol do sveta hier nový spôsob zábavy i možnosti výhry.

V súčasnosti sme svedkami úžasného vývoja vo svete počítačových hier. Virtuálna realita (VR) a rozšírená realita (AR) prinášajú úplne nový pohľad na hranie a interakciu. E-športy sa stávajú veľmi populárnymi súťažami s obrovskými odmenami a miliónmi fanúšikov. Celá táto cesta od prvej pixelovej loptičky v hre menom Pong až po dnešné komplexné herné svety je dôkazom neustáleho vývoja a inovácií.

V závere je treba uznať, že história počítačových hier nás učí, že zdanlivo skromné a nenápadné začiatky môžu viesť k revolúcii v zábave a technológii. Od jednoduchých hier typu "Pong" až po online poker za skutočné peniaze či iné typy dnes tak obľúbených herných titulov, sme svedkami neustáleho posunu vpred, ktorý nás priviedol k zábave, akú dnes môžeme v hernom svete zažiť.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Redakcia

Redakcia

CentrumHer.eu je pôvodne český projekt založený v roku 2009. Dnes web vedie skupinka nezávislých autorov bez nároku na honorár a denne vám prinášame aktuálne novinky, zaujímavosti, trailery aj recenzie zo sveta videohier.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry