
Split Fiction - Recenzia
Absolútny vrchol kreativity.
Josef Fares a jeho tím z Hazelight Studios v roku 2021 prekvapili herný svet. Ich hra It Takes Two totiž vniesla do kooperatívneho žánru svieži vietor a posunula hranice nápadov v plošinovkách. Okamžite si získala srdcia hráčov a napokon si odniesla prestížne ocenenia, vrátane titulu Hra roka a uznania od akadémie BAFTA. Je možné vôbec prekonať takú výnimočnú hru? Zdá sa, že áno.
Hazelight Studios opäť dokazuje, že ich kreatívna studnica je takmer bezodná. Novinka s názvom Split Fiction prekonala očakávania a ak ste si mysleli, že v plošinovkách ste už videli všetko, rýchlo vás vyvedie z omylu.

Zoe a Mio: spojenie fantasy a sci-fi
Split Fiction sleduje príbeh dvoch spisovateliek, Zoe a Mio, ktoré sa snažia publikovať svoje diela v spoločnosti Rader Publishing. Spoločnosť však autorov zapojí do simulácie, kde si môžu na vlastnej koži prežívať príbehy, ktoré vytvorili. Nešťastnou náhodou sa Mio ocitne v simulácii Zoe, a tak sa postupne prelínajú ich vlastné svety. Keďže Mio tvorí sci-fi a Zoe fantasy, hra prináša jedinečné prepojenie dvoch odlišných svetov, čo otvorilo vývojárom obrovské možnosti level dizajnu.



V kooperácii so skúseným hráčom vás čaká približne 13-14 hodí hrateľnosti, počas ktorých sa budete presúvať medzi cyberpunkovým vesmírnym svetom a stredovekým fantasy plným drakov a mágie. Zoe a Mio musia nájsť spôsob, ako uniknúť zo simulácie, no počas svojej cesty sa stretnú aj s temnými stránkami vlastného podvedomia, ktoré inšpirovali ich príbehy.
Chémia medzi hlavnými postavami je spočiatku dosť plytká a nezaujímavá. Postupom času si však nájdu k sebe cestu, aj keď príbeh Cody a May z predošlej hry mi prišiel emotívnejší a tiež zábavnejší. Keď som však spomenul wow momenty, tie sa dostavovali pomerne často aj v tejto hre. Príbeh je plný absolútne úžasných výhľadov, lokalít, epických momentov a totálne nečakaných situácií aj herných mechaník. No a v samotnom závere – musím potvrdiť slová Josefa Faresa – uvidíte niečo, čo ste v hrách ešte nevideli.


Hlavný dej dopĺňajú vedľajšie príbehy – originálne a jedinečné epizódy, ktorých prechod vám zaberie 10 až 20 minút. Každá úroveň je úplne iná než ostatné, čím hra neustále prekvapuje. Raz budete ovládať cyberpunkové nindža, inokedy prasiatka z ktorých ostanú klobásy, alebo dokonca zub v cukrovom svete. V jednej z úrovní budete hrať za dvojhlavú stonožku, lietať s drakom alebo s jetpackom a inokedy sa zase prevtelíte do kože fantastických zvierat.
Neustále nové herné mechaniky
V podstate každých 15 minút v tejto hre vám predstaví úplne novú dimenziu hrateľnosti, nové nápady a úplne nové herné mechaniky. A pre každú postavu úplne jedinečné mechaniky. Mio a Zoe majú spoločné len skákanie, behanie a uhýbanie. A to je zaobalené mnohými desiatkami ďalších herných mechaník. A napokon, keď hru prejdete za jednu postavu, rozhodne odporúčam si ju zahrať znovu aj za druhú postavu, lebo vás čaká diametrálne iná hrateľnosť.




Aj Split Fiction teda kladie vysoký dôraz na kooperáciu hráčov. Hru si môžete (teda musíte) zahrať v lokálnej kooperácii alebo online, pričom stačí, že hru si zakúpi len jeden z hráčov, je jedno na ktorej platforme. Hra podporuje aj cross-play vďaka účtu EA, za čo musím pochváliť nie len vývojárov, ale aj vydavateľa, že to umožnil.
Graficky hra pôsobí skôr ako titul z Unreal Engine 4 než z UE5, no po technickej stránke je dokonale vyladená. Počas 19 hodín hrania som nenarazil na jediný bug a hra beží plynulo aj na slabších počítačoch. Celkovo však po vizuálnej stránke niet čo vytknúť, od animácií postáv, cez tváre až po nádherné scény, Split Fiction proste vyzerá skvele.
Vo svojej podstate je však Split Fiction plošinovka, veľmi podobná It Takes Two. Taký ten prvotný wow efekt z hrateľnosti a spracovania celej hry a príbehu, doručil už práve It Takes Two v roku 2021. Split Fiction je rovnako kvalitný, rovnako prepracovaný, rovnako nápaditý, a prináša toho ešte viac. Viac tej geniality, na ktorú sme si zvykli u It Takes Two. Niekto by mohol povedať, že viac toho istého.





Keď sme s Marekom hru prechádzali, nechápali sme, odkiaľ tieto nápady vývojári berú. Či boli pod parou, alebo či najskôr vymýšľali herné mechaniky a okolo toho vytvorili level...ťažko povedať. Split Fiction prináša najoriginálnejšie herné mechaniky a momenty posledných rokov. Vývojári ostatných plošinoviek sa môžu len inšpirovať a ticho závidieť. Hazelight je proste štúdio, ktoré miluje hry, miluje ich tvorbu a dáva do nich všetko. Kiež by bolo takých viac.
Split Fiction
Príbeh - 10/10
Gameplay - 10/10
Grafika - 10/10
Hudba / Zvuk - 10/10
10/10
Verdikt
Vývojárom z Hazelight sa podarilo vydať rovnako dobrú, ak nie ešte lepšiu plošinovku ako pred rokmi. Hra kombinuje absolútne geniálne herné mechaniky s originálnym príbehom, ktorý umožnil vývojárom vytvoriť tie najúžasnejšie úrovne. Split Fiction znovu zdvihlo latku kooperatívneho žánru a doručil skvelú zábavu, vďaka čomu sa radí medzi kandidátov na hru roka 2025.
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (1)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa