Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Starfield Screenshot 1_093846

Starfield Direct priniesol kopu informácií ohľadom Starfieldu

Bethesda predstavila Starfield hutnou, trištvrtehodinovou prezentáciou.

Profilový obrázok autora článku - Adam Švihorík Adam Švihorík

Hlavná časť príbehu sa sústredí na vašu spoluprácu so skupinou, ktorá si hovorí Constellation a budete spolu s nimi hľadať určité "artefakty". Tie budú zrejme roztrúsené po viacerích planétach a galaxiách.

Spolu s vami sa na túto úlohu vydajú aj rôzny spoločníci, ktorých budete môcť najať aby sa stali súčasťou vašej posádky. Každý z nich bude mať určité schopnosti a bonusové perky, ktoré vám pomôžu pri tomto veľkolepom dobrodružstve.

Ako v každej hre od Bethesdy začínate tvorbou vašej postavy a teraz je toto vytváranie si postavy ešte detailnejšie, no zároveň je vraj najjednoduchšie zo všetkých predošlích a naozaj intuitívne. Na tieto účely vývojári nasnímali mnoho tvárí a tie sa budú náhodne generovať a spájať, takže vždy budú originálne. Nastavíte si farbu očí, vlasy, jazvy, piercingy, nedokonalosti pokožky a dokonca aj zuby. Následuje výber tela pre svoju postavu, kde nastavíte či má byť charakter chudší, plnší, alebo mu doprajete viac svalovej hmoty. Nastaviť sa bude dať aj typ chôdze.

A teraz to najpodstatnejšie z tvorby postavy - perky

Pri tvorbe postavy budete na začiatku mať na výber 3 sloty pre perky. Každý z nich vašej postave pridá nejaký príbeh a zároveň bude odomykať rôzne špeciálne interakcie v dialógoch. Keď si zvolíte napríklad perk Diplomat, budete sa lahšie "vykecávať" z problémov alebo sa skôr dostanete niekde, kam by vás inak pustili len za poplatok, prípadne by ste sa tam museli prestrielať.

Na výber bude 5 rozličných skill stromov, v ktorých si budete vylepšovať vašu postavu a body do nich budete získavať levelovaním postavy. Takže za každý jeden level, ktorý získate, budete môcť použiť jeden bod práve do týchto skill stromov.

V hre budete môcť upravovať svoju vesmírnu loď ako aj stavať a dekorovať svoje outpost stanice na všetkých dostupných planétach a tak Bethesda krásne expandovala a dala zmysel tejto mechanike z Fallout 4 a Fallout 76. Skvelo to sem zapadá a dáva hráčovi rozmanité možnosti customizácie. Na outposty môžete priradiť aj člena vašej posádky a ten bude pasívne generovať napríklad materiál na craftenie a upgrade vecí. Lode si budete môcť kupovať, predávať a dokonca je tu možnosť vyrabovať, či rovno ukradnúť cudziu loď a to rovno po veľkolepej prestrelke v prostredí temného a tajomného vesmíru.

Starfield Screenshot 8_093802

Starfield odhalil svoje HW nároky

Planéty a život na nich

Mimo planét sa bude dať lietať aj vo vesmíre samotnom, kde je šanca na interakciu s inými NPC a môžete sa tak dostať do konfliktu, alebo ten konflikt sami vyvolať a následne po boji aj vyrabovať loď, ktorú ste prepadli.

V hre sa budú nachádzať väčšie mestá plné ľudí, ktorý vám určite budú mať čo povedať. Základné obývané mestá sú New Atlantis, Akila City a Neon. Každé z nich so svojou vlastnou architektúrou a komunitou ľudí.

Na planétach, ktorých má byť až 1000, budete ťažiť materiál pomocou nástrojov na to určených, budete objavovať a skúmať iné formy života ale nájdete aj ľudí, ktorý na danej planéte môžu žiť a vesmírnych pirátov, ktorí vás prepadnú, kým budete prehľadávať nejakú zdánlivo opustenú budovu na danej planéte. Planéty samotné sú vytvorené pomocou procedurálnej generácie ale figurujú na nich vývojármi vytvorené dungeony, stavby a náhodné stretnutia, ktoré vás vždy zavedú na novú cestu týmto univerzom.

Máte radšej strelné zbrane, alebo to nepriateľom radšej vysvetlíte ručne-stručne?

Boj je prerobený a poskytne tak väčší zážitok z neho. Streľba vypadá byť viac plynulá a zábavnejšia. Budete môcť strielať z mnoha zbraní, no pokiaľ vám dojdú náboje - použijete chladné zbrane ako aj svoje vlastné päste.

Bethesda zároveň oznámila aj Collector's Edition pre Starfield a to s veľmi originálnymi smart hodinkami, ktoré sú inšpirované tými, čo nosíte aj v hre a ukazujú vám rôzne dôležité údaje ako silu gravitácie, kompas a dokonca - ukazujú aj čas.

Tieto hodinky zo zberateľskej edície sú zabalené v zaujímavom, tématicky dizajnovanom boxe.

Starfield Limited Edition Xbox wireless controller headset

Do predaja prichádza Starfield limitovaná edícia ovládača a slúchadiel Xbox

Grafická stránka je naozaj podarená

Graficky hra vypadá veľmi dobre a aj animácie v nej pôsobia viac realisticky, no stále to nie je motion-capture. To ale v podobnej hre absolútne nevadí a jej rozsah je zrkadlený v úplne iných sférach detailov. Poháňaná je in-house enginom Creation Engine 2 od Bethesdy.

Na výber sú dve verzie predobjednávok

Ultimate edícia ponúkne o 5 dní skorší prístup ku hraniu, Constellation skin pack, digital artbook + soundtrack a aj prvú expanziu nazvanú Shattered Space, ktorej vydanie zatiaľ nie je stanovené. Dátum vydania sa nezmenil, takže hra vychádza 9. septembra 2023 a to na XBOX Series X/S a PC. Sú už spustené aj predobjednávky a základná hra vychádza 69.99€ s Ultimate edíciou za 99.99€.

Na konzolách hra pobeží na 30fps, ktoré ale nie sú locknuté kvôli nedostatočnému výkonu nových XBOX konzolí. Phil Spencer sa vyjadril, že to bolo čisto kreatívne rozhodnutie Bethesdy.

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Starfield Direct

Starfield Direct

Starfield trailer

Starfield dostal nový epický trailer

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Adam Švihorík

Adam Švihorík

Finding it isn't the hard part. It's letting go.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články