Steam Deck multiplayer

Steam Deck je váš nový prenosný Xbox, stačí si ho preinštalovať

16 júla, 2021 Lukáš Kanik

Valve otvorilo systém a tak si tam môžete nainštalovať čo chcete.

Novinka od Valve, Steam Deck (kompletné predstavenie tu) beží na operačnom systém Steam OS 3.0 čo je vlastne Arch Linux s kompatibilitou Proton. Tento operačný systém je schopný spustiť väčšinu Windows aplikácií bez nutnosti portovania.

Valve však priznáva, že Steam Deck je počítač a môžete si naň nainštalovať čo len chcete. Aj iný operačný systém. Napríklad Windows 10. Štvorjadrový procesor AMD, 8 jadrový RDNA2 grafický čip a 16GB pamäte RAM by si mali poradiť s väčšinou aplikácií a hier na Windowse.

To tiež znamená, že na Steam Deck si môžete nainštalovať aplikáciu Xbox, a zahrať si všetko, čo nájdete v knižnici Xbox Game Pass. So svojou hardvérovou výbavou by mohlo ísť o lepšiu voľbu, ako hranie na mobilnom telefóne s externým bluetooth ovládačom. Možnosťou by mal byť aj dual boot – Steam OS aj Windows zároveň.

Z dojmov IGN vyplýva, že Steam Deck je schopné spustiť Star Wars Jedi: Fallen Order na vysokých nastaveniach bez problémov. Podľa parametrov na stránke Valve to vyzerá, že táto konzola/PC či čo to je, má zhruba polovicu výkonu Xbox Series S, čo je asi 5x viac ako Nintendo Switch v doku.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Súvisiace články