Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Bohemia Interactive upozorňuje: Zábery z hry Arma 3 sa používajú ako fake news

Bohužiaľ, niektorí ľudia zneužívajú Armu 3 na svoju vlastnú propagandu.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš Marek Jaroš
Arma 3 screenshot

Počítačové hry sú z roka na rok reálnejšie. Nie len po grafickej stránke, ale aj po stránke pohybu postáv, objektov či simulácie fyzikálnych javov. A zatiaľ čo v minulosti hru od reality rozlíšil aj laik, dnes už netrénované oko môže mať problém.

A práve toto zneužívajú aj propagandisti v rôznych bojových konfliktoch. Pre Európanov je tento problém vypuklý hlavne počas vojny na Ukrajine. Na to, že sa Arma 3 zneužíva na propagandu upozorňuje samotná Bohemia Interactive.

"Hoci je lichotivé, že Arma 3 simuluje moderné vojnové konflikty takým realistickým spôsobom, určite nás neteší, že sa môže zamieňať za reálne zábery z bojov a používať ako vojnová propaganda. Stalo sa to už v minulosti (videá z hry Arma 3 údajne zobrazovali konflikty v Afganistane, Sýrii, Palestíne a dokonca medzi Indiou a Pakistanom), ale v súčasnosti tento obsah získal na popularite v súvislosti so súčasným konfliktom na Ukrajine. Snažili sme sa proti takémuto obsahu bojovať označovaním týchto videí poskytovateľom platforiem (FB, YT, TW, IG atď.), ale je to veľmi neúčinné. S každým stiahnutým videom sa každý deň nahrá desať ďalších. Zistili sme, že najlepším spôsobom, ako to riešiť, je aktívne spolupracovať s poprednými médiami a subjektmi na overovanie faktov (ako sú AFP, Reuters a iné), ktoré majú lepší dosah a kapacity na účinný boj proti šíreniu falošných spravodajských záberov, " hovorí Pavel Křižka, PR manažér štúdia.

Štúdio vo svojom blogu detailne upozorňuje na to, ako takéto video rozoznať. Vypichávame hlavné body, na základe ktorých môžete takéto video identifikovať:

  • Nízke rozlíšenie
  • Roztrasená kamera
  • Často sa odohrávajú v tme / v noci
  • Väčšinou bez zvuku
  • Nezobrazuje ľudí v pohybe
  • Viditeľné prvky HUD
  • Neprirodzené časticové efekty
  • Nerealistické vozidlá, uniformy, vybavenie
Titulný obrázok Youtube videa s názvom Arma 3 footage being used as Fake News

Arma 3 footage being used as Fake News

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš

Marek Jaroš

The Last of Us, Life is Strange či God of War, to je moje 😄 S Lukášom to na webe ťahám už od roku 2013. Navyše, od mája 2020 ma môžete počuť aj v našom CH Podcaste.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry