Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Cloudové hranie Xboxu výrazne zaostáva za PS Plus Cloud Streamingom

Porovnanie odhalilo nedostatky.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
PS Plus Cloud Streaming vs Xbox Cloud Gaming

Projekt xCloud, teda možnosť hrať Xbox a PC hry v cloude na akomkoľvek zariadení, je tu s nami už niekoľko rokov. Microsoft túto funkciu ponúka ako benefit k Xbox Game Pass Ultimate a je stále v beta verzii. 

Hráči tak môžu stovky hier hrať na akomkoľvek zariadení s aplikáciou Xbox Game Pass, teda aj na mobile, tablete, notebooku či na konzolách. To všetko bez nutnosti inštalácie a len vďaka pripojeniu na internet. 

V Októbri 2023 však svoje cloudové hranie na PS5 konečne prinieslo aj Sony. Ide o evolúciu služby PlayStatiuon Now a Sony ponúka v cloude stovky hier, rovnako bez nutnosti inštalácie. 

Porovnanie PS Plus cloud a Xbox cloud, ktoré je lepšie?

Nová analýza Digital Foundry potvrdila niekoľko nedostatkov služby xCloud od Microsoftu. V zásade bolo potvrdené, že hry v xCloud bežia na hardvéri Xbox Series S. DF potvrdilo, že hry v cloude Xboxu majú identický framerate a rozlíšenie s hrami, ktoré spustili lokálne nainštalované na konzole Xbox Series S. 

Microsoft pritom oznámil, že blade servery pre xCloud upgradoval a majú ich poháňať jednotky Xbox Series X. To je možno pravda, fyzicky tam je doska Xbox Series X, no hra beží v nastaveniach Xbox Series S. 

Naopak, cloudové hranie v PS Plus beží na rovnakých čipoch, ako majú konzoly PlayStation 5. Výsledkom je vyššie, 4K rozlíšenie a stabilný framerate, keďže PS5 je omnoho výkonnejšia konzola, ako Xbox Series S. 

Do toho sa pridávajú artefakty spôsobené prenosom dát cez internet, či odozva ovládania. 

Počas merania odozvy v Cyberpunk 2077 Performance 60fps režime, Digital Foundry nameralo odozvu 88ms v hre nainštalovanej lokálne a odozvu 143ms v cloudovej verzii PS Plus.  

V hre Back 4 Blood namerali menšiu odozvu v nainštalovanej hre na Xboxe a to o tretinu rýchlejšiu, ako v nainštalovanej hre na PS5. To sa potvrdilo aj v cloudovej verzii. xCloud verzia hry dosiahla odozvu len 99ms, zatiaľ čo PS Plus cloud verzia presiahla 137ms. 

Nakoniec teda môžeme potvrdiť, že obraz a framerate xCloud sú na tom horšie, pretože v podstate bežia vo verzii Xbox Series S. Kvalita cloudového hrania v PS Plus je vyššia, Sony ponúka 4K rozlíšenie a stabilný framerate PS5 verzie hier. Naopak, Xbox vyhráva v odozve ovládania, ktorá je až o tretinu kratšia. 

Celú analýzu si môžete pozrieť vo videu nižšie. 

Titulný obrázok Youtube videa

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry