Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Deň 2.: Ďalších 10 zaujímavosti z aktuálneho súboja FTC vs. Microsoft na súde

Súboj medzi FTC a Microsoftom pokračoval druhým dňom. A opäť máme čo rozoberať.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš Marek Jaroš
Xbox activision blizzard king logo

Deal Microsoft+Activision za 68,7 miliárd dolárov by mal byť čoskoro uzavretý. Blokuje ho už len britská protimonopolná agentúra CMA, ktorá ho zatiaľ zablokovala a americká FTC, ktorá podala žalobu na súd a požiadala o zastavenie obchodu.

Xbox activision blizzard king logo

SPRÁVA DŇA: Európska komisia schválila nákup Microsoft + Activision Blizzard!

Súdne pojednávanie medzi FTC a Microsoftom prebieha práve v týchto dňoch. Microsoft na vypočúvanie poslal celú delegáciu vysoko postavených manažérov, Medzi svedkami sú šéf Xboxu Phil Spencer, CEO Microsoftu Satya Nadella, viceprezidentka Xboxu Sarah Bond, šéfka financií Microsoftu Amy Hood, šéf Xbo Game Studios Matt Booty, príde aj Tim Stuart, šéf hernej divízie Microsoftu, Bobby Kotick z Activisionu a výkonní riaditelia Nintenda a Nvidie.

Zo Sony poslali na vypočúvanie jedného človeka, Jima Ryana. A ten ani nepríde osobne, len cez videohovor. A dokonca ani ten videohovor nebude naživo, bude to dopredu nahraná správa.

No a teraz prichádzajú bomby, ktoré odzneli pred súdom v spore s FTC. Už v prvý deň, zaznelo hneď niekoľko zaujímavých detailov ohľadom tohto obchodu, ale aj informácií zo zákulisia. Ich prehľad nájdete v tomto článku:

Xbox activision blizzard king logo

10 zaujímavosti z aktuálneho súboja FTC vs. Microsoft na súde

10 zaujímavostí z vypočúvania Microsoftu pred súdom - Deň 2.

Phil Spencer prišiel v obleku a kravate

Phila Spencera hráči poznajú ako pomerne neformálneho šéfa. Všade kde sa dá, má na sebe oblečené jeansy a nejaké herné tričko. Dokonca počas nedávno skončenej Xbox a Bethesda konferencií mal v popisku uvedené "gamer", teda hráč. 

Aj preto medzi 10 zaujímavostí zaraďujeme to, že Phila Spencera videli v obleku. A oproti prvému dňu svoj outfit vyšperkoval, vzal si aj kravatu!

Phil Spencer: Konzolová vojna je len sociálny konštrukt

Právnici zastupujúci FTC dávajú pomerne bizarné otázky. Jednou takou je aj tá na Phila Spencera o tom, či si myslí, že Microsoft prehral konzolovú vojnu.

"Keďže konzolové vojny sú sociálnym konštruktom s komunitou, nikdy by som nechcel našu komunitu vylúčiť, sú to veľkí fanúšikovia," odpovedal pomerne opatrne Spencer. "Ak sa pozriete na náš trhový podiel v oblasti konzol za posledných viac ako 20 rokov, sme na treťom mieste. V celosvetovom podiele konzol sme za spoločnosťami Sony a Nintendo," dodáva. 

Sony je pre Xbox agresívnym konkurentom

Keďže veľká časť včerajšieho dňa na súde sa točila okolo spovedania Phila Spencera, aj ďalší zaujímavý výrok patrí jemu.

V jednej z odpovedí na otázky právnikov FTC povedal nasledovné: "Spoločnosť Sony je lídrom na trhu so značnými schopnosťami a agresívnym konkurentom." 

"Zakaždým, keď vydáme hru na PlayStation, tak si Sony nechá 30 % príjmov, ktoré dosiahneme na ich platforme, a potom tieto peniaze použije, okrem iných príjmov ktoré má, na to, aby robila veci, ktorými sa snaží znížiť prežitie Xboxu na trhu," hovorí Spencer. "Snažíme sa konkurovať, ale ako som povedal, za posledných 20 rokov sa nám to nedarí efektívne."

Tu treba dodať, že Sony nerobí nič nekalé. 30% je štandardný poplatok, ktoré si veľké platformy berú už roky. Ide o poplatok za správu jednotlivých obchodov (Apple Store, PS Store, ...) ako aj o poplatok za sprostredkovanie transakcie.

Minecraft Dungeons mal byť Xbox exkluzivitou

Z komunikácie medzi Philom Spencerom a bývalým CMO Xboxu Mikeom Nicholsonom vyplýva, že sa zhodli na tom, že Minecraft Dungeons by malo vyjsť len na PC a Xbox. Ako však vieme, hra vyšla aj na PlayStation.

Sony sa zdráhalo zaslať devkity PS5 Mojangu

"Spoločnosť Sony sa zdráhala dodať nám devkity pre PlayStation 5. To nás zdržalo pri vývoji Minecraftu pre PS5," hovorí Spencer.

Technicky vzaté, má pravdu. Minecraft na PlayStation 5 si dnes zahráte. Ide však len o obyčajnú PS4 verziu hry. Jeho vyjadrenie je o to zvláštnejšie, že dodnes nenájdete ani natívnu Xbox Series S|X verziu Minecraftu. Žeby ani Microsoft nedodal Mojangu devkity Xboxu?

Phil Spencer nechce potvrdiť, či The Elder Scrolls VI bude alebo nebude Xbox exkluzivitou

Ešte v roku 2021 sa zdalo takmer isté, že The Elder Scrolls VI vyjde len na PC a Xbox. Aspoň také signály vysielal samotný Spencer v rozhovoroch po spoločne Xbox + Bethesda konferencií.

Včera na súde už také jednoznačné vyhlásenie odmietol dať. "Myslím si, že sme boli nepresný v tom, na aké platformy hra vyjde, vzhľadom na to, ako ďaleko je. Je pre nás ťažké to teraz určiť. Je to tak ďaleko, že je v tejto chvíli ťažké pochopiť, aké platformy to vôbec budú."

Samotná Bethesda povedala, že práce na TES VI sa rozbehnú až potom, ako vydajú Starfield. A ten vychádza tento September. Pri frekvencií, akou vydáva Bethesda hry sa dá s takmer určitosťou povedať, že TES VI nevyjde skorej ako v roku 2029.

Phil Spencer pod prísahou povedal, že neodstráni Call of Duty z PlayStation 5

Microsoft robí všetko možné, aby protimonopolné úrady po celom svete presvedčil o tom, že PlayStation neodstrihne od Call of Duty. O niečo podobné sa pokúsil aj Spencer včera pred súdom.

"Zdvihol by som ruku, urobil by som čokoľvek," povedal sudkyni Corley na súde. "Mojím záväzkom je a mojím svedectvom je, že budeme pokračovať vo vydávaní budúcich verzií hry Call of Duty na konzolu PlayStation 5 od spoločnosti Sony," dodal.

Či by Call of Duty vyšlo aj na ďalšiu konzolu od Sony (PlayStation 6), z jeho tvrdenia nevyplýva.

Microsoft chcel kúpiť Zyngu

Ak vám meno spoločnosti Zynga nič nehovorí, spomente si na Facebookový fenomén Farmville. Zrejme každý z nás v minulosti hru hral, alebo minimálne mal niekoho v okolí, kto mu neustále posielal z tejto hry žiadosti.

Spoločnosť pred nejakým časom odkúpilo vydavateľstvo Take-Two za takmer 13 miliárd dolárov. V istej fáze o kúpe uvažoval aj Microsoft, ktorý bol so spoločnosťou Zynga v kontakte. Microsoft si totižto už dlhšie uvedomuje, že najviac sa hráči hrajú (a aj utrácajú) práve na mobiloch.

"Nakoniec sme si mysleli, že pre našu príležitosť musíme mať niečo, čo bude ešte väčšie ako Zynga, vzhľadom na náš veľmi malý štartovací priestor v mobilnom biznise," dodáva Spencer.

Microsoft sa zľakol, že Starfield bude PS exkluzivitou, tak kúpil Bethesdu

Jednou z najväčších správ včerajška bolo priznanie Spencera, že za rozhodnutím kúpiť Bethesdu bol fakt, že sa dopočuli, že Sony chce spraviť exkluzivitu aj so Starfieldu.

"Keď sme získali spoločnosť ZeniMax, jedným z podnetov bolo, že spoločnosť Sony uzavrela dohodu o Deathloop a Ghostwire [...] aby zaplatila Bethesde za to, že tieto hry nebude vydávať na Xbox," povedal Spencer. "Takže diskusia o Starfielde, keď sme sa dozvedeli, že Starfield potenciálne skončí aj mimo Xboxu, nemohli sme byť v pozícii konzoly na 3. mieste, kde by sme ešte viac zaostávali vo vlastníctve obsahu, takže sme si museli zabezpečiť obsah, aby sme zostali v tomto biznise životaschopní."

Pravdou je, že Sony si u Bethesdy zaplatilo ročnú časovú exkluzivitu pre tituly Deathloop a Ghostwire: Tokyo. A ak máme veriť vyjadreniam Spencera, dá sa očakávať, že malo záujem aj o ročnú exkluzivitu pri Starfielde. Vyjadrenia typu "[Sony] hry nebude vydávať na Xbox" sú ale pomerne nepresné. Hry na Xbox vyšli, akurát o rok neskôr. To je niečo iné, ako nevydať hru vôbec.

Google bol ochotný vyvíjať AAA hru pre Stadiu aj 5 rokov, len to bolo pre nich príliš drahé

Na konci dňa sa k slovu dostal aj Produktový leader Stadie Dov Zimring. Ten v jednej z odpovedí povedal, že Google pre Stadiu chcel AAA hry a spoločnosť bola ochotná stráviť aj 5 rokov čakaním na takúto hru. Akurát sa ukázalo, že skutočné náklady boli oveľa vyššie, ako tie projektované.

Z jeho odpovede sa dá vyčítať mnohé. Google zrejme mal so Stadiou dlhodobé plány, zrejme ale firmu prekvapilo to, aké drahé je podobnú cloudovú platformu prevádzkovať. A to aj z toho dôvodu, že Google platil vývojárom za to, aby hru portli aj na Stadiu.

Xbox activision blizzard king logo

SPRÁVA DŇA: Britská CMA zablokovala obchod Microsoft+Activision

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš

Marek Jaroš

The Last of Us, Life is Strange či God of War, to je moje 😄 S Lukášom to na webe ťahám už od roku 2013. Navyše, od mája 2020 ma môžete počuť aj v našom CH Podcaste.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Microsoft oznámil 10 ročné partnerstvo so streamovaciou službou Boosteroid

Microsoft oznámil 10 ročné partnerstvo so streamovaciou službou Boosteroid

Na platformu sa dostanú aj hry od Activisionu.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom SPRÁVA DŇA: Britská CMA zablokovala obchod Microsoft+Activision

SPRÁVA DŇA: Britská CMA zablokovala obchod Microsoft+Activision

Pre absolútne nelogický dôvod.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Uncharted 4 príde na PC, tvrdí Sony investorom

Uncharted 4 príde na PC, tvrdí Sony investorom

Z prezentácie Sony sa dozvedáme niekoľko zaujímavostí.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Rumor: Microsoft plánuje vydať verziu Xbox Series X bez mechaniky

Rumor: Microsoft plánuje vydať verziu Xbox Series X bez mechaniky

Tým by znížil jej cenu a ešte viac diverzifikoval svoju ponuku.

Najpopulárnejšie hry