Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

SPRÁVA DŇA: Európska komisia schválila nákup Microsoft + Activision Blizzard!

Obrovská správa pre Xbox.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Xbox activision blizzard king logo

Podľa očakávaní, Európska komisia dnes vydala finálne rozhodunie nad obchodom za 69 milárd dolárov, najväčším v histórii herného priemyslu. Európska únia tak schválila prevzatie spoločnosti Activision Blizzard firmou Microsoft. 

Microsoft je tak o krok bližšie k finálnemu prevzatiu, pred ktorým stojí ešte niekoľko úradov, napríklad americká FTC. Britská agentúra pre kontrolu trhu a konkurencie, CMA, nedávno obchod zablokovala, na čo Microsoft reagoval chystaným odvolaním na súde. 

Európska komisia však neschválila obchod len tak. Navrhla dve veľké opatrenia, ktoré by mal Microsoft v Európskej Únii vykonať. Sú to opatrenia, o ktorých Microsoft hovoril už skôr a to: 

  • Pre všetkých majiteľov hier Activision alebo Blizzard, ktorí už majú zakúpené licencie, možnosť streamovať si ich v cloudových službách Microsoftu
  • Pre spoločnosti poskytujúce cloudové služby musí Microsoft schváliť licenciu na streamovanie hier Activision Blizzard vo svojich službách

To znamená, že ak máte digitálnu verziu Activision hry na PC, Xbox alebo PlayStation, budete si môcť túto svoju kópiu zahrať aj cez cloud. V druhom prípade musí Microsoft dovoliť ostatným streamovacím službám streamovať aj hry Activision Blizzard. Microsoft už podpísať desaťročné kontrakty s inými službami, napríklad GeForce Now a Boosteroid.

Najviac však Microsoft asi potešila veta, ktorá priamo odporuje rozhodnutiu britskej CMA: "Záväzky, ktoré riešia obavy z hospodárskej súťaže a ktoré identifikovala komisia, predstavujú významné zlepšenie pre cloudové hranie v porovnaní s aktuálnou situáciou." EU v podstate navrhla také opatrenia, ktoré neznevýhodnia Microsoft na poli cloudových služieb, naopak podporia ich rast. 

EU nevidí možnosť narušenia konzolového trhu, ak Microsoft stiahne Activision hry z PlayStationu

Hĺbkový prieskum trhu Európskej komisie ukázal, že Microsoft nebude schopný poškodiť konkurenčné konzoly a konkurenčné predplatné služby. Zároveň potvrdil, že Microsoft by mohol poškodiť hospodársku súťaž v distribúcii hier prostredníctvom cloudových streamovacích služieb a že by sa posilnila jeho pozícia na trhu operačných systémov pre PC.

Zistenia Európskej komisie: 

  • Microsoft nebude mať žiadnu motiváciu odmietnuť distribúciu hier Activision na platforme Sony, ktorá je popredným distribútorom konzolových hier na celom svete, vrátane krajín Európskeho hospodárskeho priestoru (ďalej len „EHP“), kde sú na trhu štyri konzoly PlayStation na každú konzolu Xbox. Microsoft má skutočne silné stimuly pokračovať v distribúcii hier Activision na zariadení tak populárnom, ako je PlayStation od Sony.
  • Aj keby sa Microsoft rozhodol stiahnuť hry Activision z PlayStation, výrazne by to nepoškodilo konkurenciu na trhu konzol. Aj keď sa Call of Duty vo veľkej miere hrá na konzolách, v EHP je menej populárne ako v iných regiónoch sveta a v rámci svojho žánru je v EHP v porovnaní s inými trhmi menej populárne. Preto aj bez toho, aby spoločnosť Sony mohla ponúkať túto špecifickú hru, môže využiť svoju veľkosť, rozsiahly katalóg hier a postavenie na trhu na odrazenie akéhokoľvek pokusu o oslabenie svojej pozície na trhu.
  • Aj bez tejto transakcie by Activision nesprístupnil svoje hry pre predplatné služby, pretože by to kanibalizovalo predaj jednotlivých hier. Po akvizícii Activision spoločnosťou Microsoft by sa teda situácia pre poskytovateľov služieb predplatného viacerých hier z tretích strán nezmenila.
  • Akvizícia by poškodila hospodársku súťaž v distribúcii hier pre počítače a konzoly prostredníctvom cloudových služieb, čo je inovatívny segment trhu, ktorý by mohol zmeniť spôsob, akým mnohí hráči hrajú videohry. Streamovanie cloudových hier je dnes napriek svojmu potenciálu veľmi obmedzené. Komisia zistila, že popularita hier Activision by mohla podporiť jej rast. Namiesto toho, ak by Microsoft urobil hry Activision exkluzívne pre svoju vlastnú cloudovú službu streamovania hier, Game Pass Ultimate, a odoprel ich konkurenčným poskytovateľom streamovania, znížilo by to konkurenciu v distribúcii hier prostredníctvom streamovania cloudových hier.
  • Ak by Microsoft spravil hry Activision exkluzívne pre svoju vlastnú cloudovú službu streamovania hier, Microsoft by mohol posilniť pozíciu Windowsu na trhu operačných systémov pre PC. Mohlo by sa tak stať, ak by spoločnosť Microsoft bránila alebo zhoršovala streamovanie hier Activision na počítačoch používajúcich iné operačné systémy ako Windows.
Xbox activision blizzard king logo

SPRÁVA DŇA: Britská CMA zablokovala obchod Microsoft+Activision

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Na Xbox prichádza 1400 klasických arkádových titulov!

Na Xbox prichádza 1400 klasických arkádových titulov!

Ide tak o najvyšší nárast obsahu v histórií Xboxu.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Microsoft predĺžil uzavretie obchodu s Activision až na Október

Microsoft predĺžil uzavretie obchodu s Activision až na Október

Chce urobiť všetky kroky na uspokojenie britskej CMA.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Akcie Activisionu po prehre FTC narástli o 10%, o čom rokuje Microsoft s CMA?

Akcie Activisionu po prehre FTC narástli o 10%, o čom rokuje Microsoft s CMA?

Obchod bude pravdepodobne uzavretý načas.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Sony aj Microsoft plánujú v hrách zaviesť reklamy

Sony aj Microsoft plánujú v hrách zaviesť reklamy

Sony svoj systém plánuje spustiť tento rok.

Najpopulárnejšie hry