Posledná epizóda

CH Podcast #49 - Hrali sme Resident Evil 4, Diablo 4, ChatGPT a budúcnosť NPC postáv

25. Marec 2023

V najnovšej epizóde nášho ⁠CentrumHer ⁠Podcastu nám Lukáš podrobne opísal svoje pocity z hrania novinky Resident Evil 4. A taktiež sa dozviete, koľko musel čakať v rade na nové Diablo 4. Ale aj to, čo naň hovorí, pochopiteľne.

Ďalej sme sa rozprávali o ChatGPT a budúcnosti NPC postáv, ktoré by vďaka nemu nemuseli byť len polomŕtvou kulisou herného sveta. A predostreli sme aj pár pomerne zaujímavých konceptov, ako by vývojári mohli túto AI zaviesť do hier.

Na koniec sme si vyhodnotili náš veľký prieskum, ktorý sme v posledných pár dňoch robili medzi vami, našimi poslucháčmi a čitateľmi.

Park Beyond Boxart

Dojmy z hrania: Na čo sa môžeme tešiť v hre Park Beyond?

Nový simulátor manažovania zábavného parku.

Profilový obrázok autora článku - Marián Balint Marián Balint

Park Beyond je simulátor manažovania zábavného parku od vývojara Limbic Entertainment. Hra vychádza 16. júna, ale ja som dostal príležitosť si hru vyskúšať v uzavretom beta teste. Aké sú moje prvé dojmy a na čo sa môžeme tešiť?

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Park Beyond - Gameplay Trailer

Park Beyond - Gameplay Trailer

Čo čakať od kampane?

Pri prvom zapnutí kampane, vám hra ukáže základy stavania horskej dráhy, kde bude vašim cieľom dostať sa z bodu A, do bodu B v meste plnom rôznych budóv a prekážok. Počas celej kampane budete viesť rôzne rozhovory, v ktorých budú mať vplyv vaše rozhodnutia na ďalší vývoj vášho zábavného parku. V týchto rozhovoroch si budete musieť zvoliť vašu cieľovú kategóriu, tému parku či si odomknúť rôzne predmety, ktoré budete môcť využívať napríklad pri stavbe horskej dráhy.

Celý priebeh stavania horskej dráhy bol zaujímavý a s vašimi výtvormi môžete byť naozaj kreatívni. V hre môžete vytvoriť aj šialenosti, ako napríklad skok cez vodu a podobne. Vaša horská dráha môže mať po splnení podmienok aj rôzne atribúty, ktoré budú viac lákať danú vekovú kategóriu návšetvníkov. Každý návštevník má svoje vlastné potreby alebo obľúbené atrakcie. Je dôležité splniť čo najviac z požiadavok návštevníkov, aby návštevníci zanechávali vášmu parku kladné hodnotenia. Taktiež v parku upravujete ceny atrakcií a predmetov v ochodoch tak, aby ste na tom čo najviac zarobili bez toho, aby sa na ceny sťažovali návštevníci.

Jedným z hlavných cieľov v hre je samozrejme zarobiť čo najviac peňazí a plniť rôzne questy, aby vám stúpal level vášho parku. Vyšším levelom si odomykáte rôzne možnosti, budovy a tak ďalej. Hra ponúka naozaj perfektné a prehľadné štatistiky o vašich zárobkoch, zamestnancoch, hodnoteniach od návštevníkov a vlastne o všetkom podstatnom. Ľahko zistíte, či vám daná atrakcia zarába dostatok peňazí, aby sa vám ju oplatilo naďalej prevádzkovať. 

V kampani si postupne po splnení daných cieľov odomykáte nové lokácie, kde budete stavať/renovovať ďalší zábavny park. Pokiaľ by ste sa chceli sústrediť len na jeden vlastný park, je tu možnosť sandboxu.

Bohužiaľ, aj keď sú tieto mechaniký skvelé, takmer všetky sú až veľmi podobné hre Planet Coaster. Planet Coaster je totožný žáner hry ako Park Beyond, avšak hra mi príde v mnoho aspektoch zábavnejšia ako Park Beyond. To vlastne znamená, že za 7 rokov sa tento žáner takmer nikde neposunul. Väčšinu funkcii, ktoré ponúka Park Beyond, nájdete aj v takmer 7 ročnej hre. Samozrejme, nedá sa povedať, že by tieto dve hry boli totožné a že by Park Beyond neponúkal nič naviac oproti hre Planet Coaster avšak po takej dlhej dobe by som určite čakal oveľa väčší posun, aj keď nejde o najpopulárnejší žáner so stovkami hier. Ak by som mal z beta testu porovnať tieto dve hry, povedal by som, že Park Beyond je väčšia arkáda s pár funkciami a možnosťami naviac, ktoré sa však v sandbox móde veľmi neprejavia. Planet Coaster sa zameriava viac na simuláciu. Čiže pri výbere ide hlavne o osobnú preferenciu.

Čo všetko sa dá v hre postaviť a ako na tom je režim stavania?

V hre sa dá postaviť naozaj plno veci. Cez obchody, lavičky, až po toalety. Musím povedať, že s vaším zábavným parkom sa po výzorovej stránke dá urobiť naozaj čokoľvek. Hra ponúka plno predmetov úpravy, ktoré dokážete použiť na akékoľvek budovy alebo ich len tak položiť niekde do prostredia. Prostredie dokážete upravovať aj vďaka stromom, kameňom či skalám. Avšak, opäť. Všetko čo hra ponúka, mi až veľmi pripomínalo to, čo ponúka hra Planet Coaster a to aj spracovanie daných funkcií.

Čo si teda o hre myslím?

Hra Park Beyond je určite zaujímavá hra a aj keď je v mnoho faktoroch priam totožná s hrou Planet Coaster, stále ponúkne plno unikátných vecí, ktoré v tomto žánri chýbali. Na hru sa veľmi teším a som zvedavý, čo ešte prinesie plná verzia hry.

Hra vychádza na PC, Xbox Series X/S a PS5. Predobjednať si ju môžete už teraz na Steame za 49,99€ alebo deluxe edíciu, za 79,99€.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marián Balint

Marián Balint Oficiálny Patrón

Recenzent a redaktor, Fanúšik všetkých druhov hier, Playstation a PC hráč, Simracer

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Tento cheat v Sims 4 vám dovolí postaviť obrovské toalety

Tento cheat v Sims 4 vám dovolí postaviť obrovské toalety

Cheat odomyká možnosť zväčšiť a zmenšiť objekty na veľkosť, akú chcete, postavte toalety väčšie ako dom.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Gran Turismo 7 dostalo nie len VR podporu, ale aj novú trať a Sophy AI

Gran Turismo 7 dostalo nie len VR podporu, ale aj novú trať a Sophy AI

Hra sa rozširuje aj o 5 nových áut.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Budovateľská stratégia Anno 1800 vyjde aj na konzoly

Budovateľská stratégia Anno 1800 vyjde aj na konzoly

Pozrite si trailer.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Heavy Duty Construction je nový simulátor ťažkých stavebných strojov

Heavy Duty Construction je nový simulátor ťažkých stavebných strojov

Hra vyjde v češtine.