Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Dungeons of Hinterberg screenshot 1

Dungeons of Hinterberg - Dojmy z hrania

Prišli sme na GamesCom hľadať hidden gems, a jeden sme našli.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš Marek Jaroš

Priznám sa vám, keď som sa bol v stánku Xboxu spýtať na nejaký voľný slot a oni mi ponúkli Dungeons of Hintenberg, nemal som šajnu, o akú hru ide. Či chcem alebo nie, nie je v mojich silách poznať každú jednu hru, ktorá vychádza.

Avšak, po polhodinovom deme, ktoré som si zahral, som z Xbox stánku odchádzal len s jednou jedinou myšlienkou - Dungeons of Hinterberg je hra, o ktorej by mal vedieť každý!

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Dungeons of Hinterberg - Announce Trailer

Dungeons of Hinterberg - Announce Trailer

Hinterberg je malé mestečko v rakúspach Alpách, kde sa jedného dňa začali objavovať monštrá. Okrem klasickej turistiky sa sem ľudia začínajú schádzať aj kvôli lovu príšer. Jednou z takýchto lovkýň je aj Luisa, hlavná postava hry.

Spolu s Luisou som sa vydal do Álp, kde nasledovala krátka úvodná pasáž, v ktorej som zoznámil so základným ovládaním. Pohyb po svete, sekanie nepriateľov, odskakovanie od nich v súbojoch, či používanie magických schopností. To všetko na vás v tejto hre čaká a tak je dôležité sa to naučiť.

Po vylezení na vrchol hory sa spúšťame do starej banskej jaskyne, v ktorej sa odohráva jeden z celkovo 25 dungeonov, ktoré v hre nájdete. A priznám sa vám, neviem čo ma bavilo viac. Či súboje, alebo enviromentálne puzzle, ktoré boli jedny z najlepších, aké som kedy riešil.

Čo sa týka súbojov, k dispozícií máte váš meč, ktorý je v tomto prípade vašim najlepším priateľom. Samozrejme, k dispozícií máte aj mágiu či rôzne špeciálne schopnosti. V tomto prípade obrovskú guľu, ktorá na váš pokyn vybuchne alebo akési magické chápadlo, s ktorým viete nepriateľov zrážať alebo si priťahovať rôzne predmety.

Súboje v Dungeons of Hinterberg by sa dali opísať štýlom hack-and-slash. K želanému výsledku sa viete presekať, avšak, ak sa k súboju pridajú silnejší nepriatelia, či dokonca nejaký ten boss, na rad prichádzajú vaše magické a špeciálne schopnosti. Tie ale nesmiete používať úplne bezhlavo, pretože magické schopnosti sa vám nabíjajú pomerne dlho. Avšak, vedia na bojisku spraviť zmenu. Podobnú zmenu vedia spraviť aj vaše špeciálne schopnosti. S väčším počtov nepriateľov sa tak súboje z obyčajnej sekačky menia na viac taktické, keď nie je na škodu od súboja odskočiť, obzrieť sa a premyslieť si svoj ďalší krok. 

Nezanedbateľnú časť dungeonu tvoria aj rôzne puzzle. V starej bani sa hádanky točili okolo banských vozíkov, za pomoci ktorých som sa presúval z jednej miestnosti do druhej. Rôzne odbočky, rozdvojky či výhybky. Navyše, niektoré dvere či vozíky boli schované za dverami, ktoré som si musel otvoriť.

A práve tu sa ukázala sila skvele navrhnutých hádaniek. Tie vyzerali na prvý pohľad jednoducho, ba priam minimalisticky, no zdanie môže klamať. Pri hádankách ste museli využiť celý arzenál schopností, ktoré máte. Ale aj predmetov, ktoré ste popri hraní ponachádzali. Občas ste museli niečo zaťažiť, niekedy pritiahnuť a občas nájsť správnu formulku toho, ako dané akcie nakombinovať. Dokonca som sa párkrát pristihol, ako som sa po vyriešení hádanky usmial. Až takú radosť vo mne vyvolávalo ich riešenie.

Navyše, vývojári prisľúbili, že každý z 25 dungeonov by mal byť iný, čo sa týka hádaniek. Navyše, v rôznych biómoch budete mať k dispozícií rôzne špeciálne schopnosti. To dáva tušiť, že variabilita bude naozaj pestrá a priestor na vašu nudu minimálny.

Nemenej dôležitou súčasťou hry je váš sociálny život v meste. Bohužiaľ, k jeho preskúmaniu mi ku koncu dema už neostalo veľa času. Avšak, ak si myslíte, že riešiť sociálny život pri zdolávaní dungeonov je len taká bočná aktivita, ste na omyle. Jeho vplyv na vašu hru je pomerne veľký.

Svoj vzťah budete môcť rozvíjať s viacerými postavami, pričom každá z nich vám môže do hry priniesť inú výhodu. 

Nemôžem opomenúť ešte jednu vec, v ktorej hra exceluje. A tou je grafika, respektíve teda art-štýl celej hry. Ako ste si mohli všimnúť z trailerov či screenshotov, vyzerá prekrásne. A navyše, art-štýl perfektne dopĺňa atmosféru a pocity, ktoré vo vás hra vzbudzuje. 

Na konci dňa sa tak Dungeons of Hinterberg dá opísať ako veľmi príjemná oddychovka, v ktorej si občas zasekáte príšery a občas poriešite nejakú tú hádanku. S prísľubom ďalších krásne vyzerajúcich dungeonov, ktoré ponúknu množstvo nepriateľov a hádaniek, je to jedna z hier, na ktoré sa v roku 2024 teším najviac.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš

Marek Jaroš

The Last of Us, Life is Strange či God of War, to je moje 😄 S Lukášom to na webe ťahám už od roku 2013. Navyše, od mája 2020 ma môžete počuť aj v našom CH Podcaste.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený