Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

EA Sports FC 24 Recenzia 2

EA Sports FC 24 - Recenzia

Najväčšia novinka? Názov hry...

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš Marek Jaroš

Mnohí z vás na nej vyrástli. A výnimkou som nebol ani ja. Pri hernej sérií FIFA som presedel stovky, ak nie tisícky hodín. Tomu je však už koniec. EA za práva platilo 150 miliónov ročne, po novom malo až 250. Manažérom v EA sa však platiť nechcelo, a tak sa rozhodli pre odvážny krok. Po troch desaťročia sme sa rozlúčili s názvom FIFA a privítali sme EA Sports FC.

A hoci pomyselný nový štart sprevádzali pomerne vysoké očakávania hráčov, v prípade EA Sports FC 24 sa žiadna revolúcia nekoná. Hra by sa dala zhrnúť 4 slovami - Nový názov, stará hra.

Titulný obrázok Youtube videa s názvom EA SPORTS FC 24 | Official Gameplay Trailer

EA SPORTS FC 24 | Official Gameplay Trailer

Obsahu je veľa, inovácií minimum

Jednou z mála skutočných noviniek v hre, ktorú si navyše všimnete omažite, je nové menu. Vývojári po rokoch opustili dlaždice a vrátili sa k textovej podobe, ktorú si pamätníci môžu pamätať zo starších dielov. Mne silno pripomína menu napríklad zo skvelej FIFA 11. Každopádne, ja túto zmenu vítam. Na pár klikov sa tak dostanem k tomu, čo chcem a nemusím sa preklikávať dlaždicami ako v prípade starších dielov. Navyše, vždy na vrchu máte režim, ktorý ste hrali naposledy. Pri opätovnom spustení hry tak máte vami hrávané herné módy hneď po ruke.

Ak hrávate futbal od EA Sports pravidelne, zrejme vás ponuka herných módov nijako neprekvapí. Pre občasné hranie tu nájdete režim Výkop. Ten navyše ponúka možnosť vytvoriť si profily. Ak k vám občas zablúdia kamaráti, hra si pamätá vaše vzájomné štatistiky. Viem, táto fičúra je v hre už niekoľko rokov, no až v poslednom čase som ju dokázal patrične oceniť.

Nechýba ani pestrofarebná Volta, ktorá do hry prináša pouličný futbal. Okrem kľučiek a gólov je tu veľký dôraz kladený aj na štýl, keďže vášho futbalistu či futbalistku si viete nie len navrhnúť vzhľadovo, ale ho/ju aj patrične obliecť. Niekedy však máte pocit, že hráči vytváranie svojho vlastného hráča/hráčky poňali ako freakshow, keď najdivnejšie vyzerajúca kreatúra zvíťazí. V online režimoch tak viete neraz natrafiť na pomerne zaujímavo vyzerajúcich virtuálnych futbalistov či futbalistky.

V prípade EA Sports FC 24 sa žiadna revolúcia nekoná. Hra by sa dala zhrnúť 4 slovami - Nový názov, stará hra.

Hráči, ktorí do hry investujú stovky hodín, tu už tradične nájdu Kariérny režim. Hrať môžte ako za hráča, tak za trénera. Výrazné zmeny oproti poslednému ročníku nečakajte. V kariére hráča vám po novom váš agent dáva aj dlhodobejšie ciele, ktorých splnenie vás výraznejšie posúva smerom k vášmu vysnívanému klubu. V prípade trénerského režimu sa zas mierneho vylepšenia dočkali pomocní tréneri. Tých si najímate na to, aby pomáhali s tréningom hráčov vo vašom mužstve. Čím sú kvalitnejší, tým väčší je progres vašich hráčov. Zároveň vám pred zápasom poskytujú taktický rozbor vášho súpera, vďaka čomu sa naňho viete lepšie pripraviť.

Tým úplne najhrávanejším režimom je však Ultimate Team. Doslova zlatá baňa pre EA, ktorá spoločnosti zarába dodatočné miliardy ročne. Ani tu sa revolúcia nekoná. Zrejme najvýraznejšou novinkou je zapracovanie ženských futbalistiek medzi hráčov, ktorých viete z jednotlivých balíčkov získať. Ak ste sa báli, že medzi mužmi a ženami vo vašom tíme bude rozdiel, nie je tomu tak. Vývojári ich v tomto režime zrovnoprávnili na jednu úroveň. Či tak máte na ihrisku futbalistku alebo futbalistu, nie je v tom žiaden rozdiel. Niekomu to môže prísť divné, možno až komické. No na konci dňa je to stále len hra a ide o zábavu, nie? Ja toto rozšírenie vítam.

Na druhej strane, to, čo mi vadí už roky, je viditeľné tlačenie na nakupovanie balíčkov za reálne peniaze. Ak by ste si chceli kúpiť kvalitnejšie balíčky len za mince, ktoré získate za odohrané zápasy, celé dni by ste nič iné nerobili, len grindovali. Treba však férovo povedať, že kvalitnejší hráči vám ešte zápas nevyhrajú. Pokiaľ je súper lepší, porazí vás aj so slabším mužstvom.

Čo sa týka licencií, nájdete tu už tradične tie najlepšie ligy na svete. Anglickú Premier League, španielskú La Ligu či nemeckú Bundesligu. Tak isto aj talianskú či francúzsku ligu. V prípade týchto futbalovo vyspelých krajín nájdete aj nižšie súťaže. Každopádne, líg je v hre viac ako 30, no ak by ste hľadali českú či slovenskú, boli by ste sklamaní. Slabou útechou je aspoň prítomnosť troch českých mužstiev v hre.

Už tradične nechýba Liga Mastrov či Európska Liga. Väčší priestor opäť dostávajú aj ženy, pri ktorých po novom nájdeme aj španielskú a nemeckú ligu.

HyperMotionV je na ihrisku skutočne vidieť a cítiť

Po hrateľnostnej stránke je to stará dobrá FIFA EA Sports FC. Vývojári dva ročníky dozadu prišli s technológiou HyperMotion, ktorá výrazne posunula sériu vpred. Pri nej snímajú skutočné 11 vs. 11 futbalové zápasy a aplikujú na ne techniky strojového učenia. Vďaka nemu sa vylepšení dočkala nie len AI hráčov, ale aj ich animácie.

A veru, nová verzia tejto technológie, HyperMotionV, je skvelou evolúciou. Hra obsahuje ešte viac animácií, vďaka ktorým pri pohľade na ňu máte pocit, že sledujete skutočných futbalistov. Realisticky sa pohybujú, realisticky sa správajú. Nedajte sa však pomýliť. EA Sports FC 24 nie je, a ani nikdy nechcela byť, simuláciou futbalu. Na to má až príliš veľa arkádových prvkov.

Jedným z takých je aj tohtoročná novinka, PlayStyles, respektíve PlayStyles+ pri tých najväčších superhviezdach. Ide o vylepšenia, ktoré tým najlepším hráčom dávajú skutočné správanie a schopnosti, ktoré ich na ihrisku skutočne odlíšia od tých priemerných. Vývojári si od tohto kroku sľubujú väčšiu autenticitu a vplyv na zápas.

A do istej miery sa im to podarilo. Zatiaľ čo v minulosti som mal pocit, že hrať za tých najlepších neprináša takú výhodu, ako by malo, v prípade PlayStyles často ide o schopnosti, ktoré virtuálnych hráčov vyzdvihujú o úroveň vyššie nad ostatných. Na druhej strane, niektoré skilly sú tak prepálené, že voči nim neexistuje efektívna obrana. Veľakrát je tak váš obranca len v role štatistu, ktorý sa môže len prizerať. A je jedno, či ide o skvelú prihrávku/center od krídelníka, alebo rozbehnutého útočníka. Proste nemáte šancu zakročiť. 

V prípade hrateľnosti však musím oceniť ešte jednu vec. Pri hraní je naozaj cítiť váš prínos. Aj so slabším tímom viete vyhrať nad tým silnejším. Či už je to vďaka vašim schopnostiam na ihrisku, alebo vďaka správne zvolenej taktike. Nestačí mať len tých najlepších hráčov, musíte s nimi vedieť aj hrať. 

Na druhej strane, stále je jedno z najúspešnejších taktík na strelenie gólu mať rýchlonohého útočníka, ktorý s loptou dobehne až do brány. Hlavne v online režimoch to vie byť frustrujúce, kedy celý čas tlačíte, obstreľujete súperovú bránu a nie a nie dať gól. A on potom pošle nákop na svojho krídelníka, predkopne si loptu a zastaví ju až sieť za vašim bezmocným brankárom. Treba však férovo priznať, že futbal sa hrá na góly a v realite bývajú aj takéto zápasy.

Skvelá prezentácia futbalu je ešte lepšia

V čom séria celé roky dominovala, a EA Sports FC 24 vôbec nezaostáva, je prezentácia futbalu. Fanúšikovia anglickej, španielskej či nemeckej ligy si prídu na svoje. V hre nájdete reálne choreá a povzbudzovanie fanúšikov, ktoré boli nahrávané priamo na štadiónoch. Keď pri hraní so sluchátkami zavriete oči a necháte sa uniesť fantáziou, neraz máte pocit, ako by ste stáli priamo na štadióne.

Navyše, vývojári tento rok do hry pridali viacero nových cut-scén a animácií, či už pred zápasom alebo počas neho. Neraz tak máte pocit, ako keby ste sa pozerali na skutočný TV prenos. Na druhej strane, takéto prídavky sú naozaj len kozmetické. Predsa len, hru si nekúpite na to, aby ste sa pozerali na nejaké polčasové prestrihy, počas ktorých sa fanúšikovia na tribúne fotia alebo jedia hot-dog. Takéto scény skipujete a po chvíľke ich ani nevnímate.

HyperMotionV je skvelou evolúciou. Hra obsahuje ešte viac animácií, vďaka ktorým pri pohľade na hru máte pocit, že sledujete skutočných futbalistov.

Čo našinca poteší je už tradičná prítomnosť českých tituliek v hre. Všetky texty sú v hre preložené. Bohužiaľ, na dabing komentátorov ani tento rok neprišlo. Avšak, ten anglický je na skutočne skvelej úrovni.

Po grafickej stránke hre nie je čo vytknúť. Vždy patrila k tomu najkrajšiemu, čo (nie len športové) hry ponúkajú. Obzvlášť to platí potom, ako pred pár rokmi prešla na Frostbite engine. Ten sa aj tento rok dočkal mierneho vylepšenia, hlavne v podobe lepšieho nasvietenia. Počas hrania to moc nebadať, no hlavne pri prestrihoch, keď sú hráči bližšie ku kamere, sú vylepšenia vidieť. 

Ak by som to mal zhrnúť, EA Sports FC 24 ide v stopách svojich predchodcov. Žiadna revolúcia, a aj tá evolúcia je taká dajaká nemastná-neslaná. A hoci po obsahovej aj hrateľnostnej stránke ide o skvelú hru, je badať, že jej chýba konkurencia. Zatiaľ čo jej 10 rokov dozadu skvele sekundoval PES, dnes podobná hra chýba. A tak EA namiesto prinášania noviniek akurát počíta zarobené miliardy na balíčkoch z FUT. A to je veľká škoda.

Na druhej strane, pokiaľ hráči budú každý rok ochotný platiť 70+ eur za update súpisiek, nemá Electronic Arts žiaden dôvod na zmenu. Aj preto tohtoročná recenzia prináša totožné hodnotenie ako pred rokom. Pretože až na názov a pár drobností ide prakticky o totožnú hru.

EA Sports FC 24

 

Gameplay - 9/10

 

Grafika - 9/10

 

Obsah a licencie - 8/10

 

Inovácia - 1/10

6.8/10

Verdikt

Viac ako 19-tisíc futbalistov a futbalistiek v 700+ kluboch, z viac ako 30 ligách z celého sveta. EA Sports FC 24 je ultimátny futbalový zážitok, ktorý je nie len bohatý na obsah, ale sa aj dobre a zábavne hrá. Napriek niektorým neduhom aktuálne nenájdete lepšiu futbalovú hru. Zároveň je však cítiť, že EA chýba výrazná konkurencia.

Oficiálna stránka

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš

Marek Jaroš

The Last of Us, Life is Strange či God of War, to je moje 😄 S Lukášom to na webe ťahám už od roku 2013. Navyše, od mája 2020 ma môžete počuť aj v našom CH Podcaste.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený