Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Expeditions A MudRunner Game

Expeditions: A MudRunner Game - Recenzia

Skvelá zábava na desiatky hodín s veľmi príjemnou cenovkou.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš Marek Jaroš

“Expeditions je v podstate RPG hra, kde auto je vaša postava a terén je boss, ktorého chcete zdolať,” povedal mi počas GamesCom prezentácie hry jeden z vývojárov. Keď som tento výrok počul po prvýkrát, usmial som sa. Predsa len, prirovnávať hru, v ktorej, zjednodušene, autom prekonávate nástrahy terénu k RPGčku, mi na prvú dobru prišlo tak trocha odveci. Avšak, čím dlhšie som nad tým rozmýšľal, tým viac som si uvedomoval, že na tom niečo bude. Dnes už viem, že hru jednou vetou lepšie neopíšete…

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Expeditions: A MudRunner Game - Launch Trailer

Expeditions: A MudRunner Game - Launch Trailer

Expeditions: A MudRunner Game je pod kapotou stará známa hra

Expeditions: A MudRunner Game nadväzuje na dnes už pomerne známe hry akými sú MudRunner či SnowRunner. Tentokrát je však vaša úloha trocha viac intelektuálna. Nebudete rozvážať drevo či železné nosníky, no budete vyrážať na prieskumné misie v nádherne oranžovej Arizone, alebo v lesno-horskom prostredí Karpát.

Skúmať tak budete pozostatky kostí dinosaurov, vrak padnutého lietadla či rozvážať meteostanice po prírode, aby vláda vedela lepšie zdokumentovať prírodné podmienky v miestnej krajine. A hoci sa obsah misií mierne zmenil, na starej dobre hrateľnosti sa nezmenilo nič. Našťastie.

Hru začínate v malej oblasti Colorada, kde sa na piatich krátkych misiách zoznámite s ovládaním. Následne sa vám odomknú oblasti Arizony a Karpát, ktoré vám ponúknu viac ako 70 rôznych misií, ktoré si pre vás vývojári pripravili. A to sú len tie, ktoré si viete spustiť priamo z menu. Hra ich obsahuje ešte viacej, no sú porozhadzované rôzne po mapách a je len na vás, aby ste ich objavili a rozhodli sa ich splniť.

Expeditions na vás ide pomaly, nechce vás vystrašiť hneď na začiatku. Prvé misie sú pomerne krátke a viac-menej sa v nich len vžívate s nástrojmi, ktoré vám vývojári dali k dispozící. No každou ďalšou a ďalšou misiou sa hra stáva náročnejšou. Až počas nich zistíte, že to čo na mape vyzerá ako pár metrov, v skutočnosti znamená prekonať veľké stúpanie, či sa prebrodiť riekou a močiarom. A vtedy sa len začína skutočná zábava.

Našťastie, vývojári vám do rúk dávajú pestrú ponuku strojov, s ktorými budete nehostinný terén zdolávať. Od ľahkých áut na prieskumné misie, až po skutočne ťažké a výkonné ťahače, s ktorými budete oslobodzovať iné zapadnuté stroje.

Skvelá hrateľnosť, ešte lepšia fyzika

V čom séria vždy vynikala, bola prepracovaná fyzika vozidiel a terénu. Ani Expeditions v tomto smere nezaostáva a fyziku posúva na ešte vyšší level. Pod kolesami svojho vozidla budete cítiť každý jeden terén, či už idete po tráve, piesku, alebo sa brodíte riekou, močiarom, či sa driapete do prudkého kopca a z pod kolies vám odlieta blato a kamene.

Každý terén od vás vyžaduje niečo iné. Aj tentokrát budete zapínať pohon 4x4, uzatvárať diferenciál či dokonca upravovať nahustenie vašich pneumatík. Ak by toho bolo na vás zo začiatku veľa, nebojte sa. Po pár misiách budete s prstami po ovládači behať ako po klavíri a budete presne vedieť, čo si navoliť.

Hra je doslova o milimetroch. Občas aj jemné natočenie kolies do druhej strany vám môže pomôcť sa vyšplhať na nejakú skalu. Po milimetroch sa budete posúvať aj pri brodení rieky či močiaru. Máloktorá hra vo mne vyvoláva tak dobrý pocit satisfakcie po zdolaní nejakej prekážky, ako práve Expeditions.

Expeditions je v podstate RPG hra, kde auto je vaša postava a terén je boss, ktorého chcete zdolať

A ak by ste predsa len zapadli, po ruke máte zopár nástrojov a možností, ako sa zo šlamastiky dostať. V prvom rade je tu zdvihák, ktorý vám umožní auto znova postaviť na kolesá, ak by ste sa prevrátili. Už automaticky je vaše vozidlo vybavené navijákom, ktorý vám umožní sa vytiahnúť napríklad z blata či hore kopcom. A ak po ruke nie je zrovna žiaden strom, o ktorý by ste sa priviazali, môžete použiť tzv. kotvu. Tú umiestníte v teréne na miesto kde chcete a vytiahnete sa.

Pomôcť vytiahnúť sa by vám eventuálne mohol aj kamarát, ako tomu bolo v predchádzajúcej hre SnowRunner. Žiaľ, aktuálne hra kooperáciu viacerých hráčov neponúka. Dobrou správou však je, že vývojári na nej už pracujú a mala by sa v hre objaviť vo forme bezplatného updatu niekedy v nasledujúcich mesiacoch.

Okrem toho máte k dispozícií aj iné nástroje, ako napríklad drona, ktorý sa hodí pri prieskume terénu, či detektor hĺbky vody pri brodení. To všetko vám má pomôcť k tomu, aby bola vaša už tak dosť náročná cesta aspoň o niečo pohodlnejšia a vaša misia úspešná. Ak by som vám mal dať jednu radu, radšej si na misiu zbalte viac, ako potrebujete, ako by ste mali niečo podceniť. Nie je nič viac frustrujúce, ako sa tesne pred koncom misie niekde prevrátiť a musieť začať odznova, a to len preto, lebo po ruke nemáte žiaden nástroj, ako sa postaviť opäť na kolesá. Verte mi, človeka to poriadne nasr*ť.

Ja osobne by som sa nebránil hru prirovnať k Death Stranding. Tam ste si pred každou misiou detailne na mape pozreli terén, naplánovali ste si cestu, nabalili potrebné nástroje a vyrazili. No a Expeditions v tomto smere nie je veľmi rozdielny. Aj tu sa mi najviac vyplatilo si cestu dopredu premyslieť a naplánovať.

Spomenúť treba ešte jednu vec. V hre nie je žiaden súvislý príbeh a misie sú v podstate len spôsob, ako vás vývojári vyháňajú do prírody. Prakticky celá hra je o tom, že si vyberiete auto, výbavu a vyrazíte do divočiny zdolávať nástrahy terénu. To nie je výčitka, ale fakt. Na konci dňa to ale vôbec nevadí. Hra sa nesnaží hrať na niečo, čo nie je. Expeditions je o jazdení a v tomto smere je hra takmer perfektná.

Zarábaj a investuj, aby si mohol zarábať ešte viac

Za plnenie misií získavate peniaze. Tie viete preinvestovať do vašich strojov a vášho vybavenia. Vylepšiť si viete prakticky každý aspekt vášho vozidla. Pneumatiky, spojku, motor, predný a zadný nárazník či zakúpiť dodatočné prenosné zariadenia, ako je napríklad seizmický vibrátor pre prieskum terénu. Samotné vylepšenia nie sú len na okrasu, na vozidle je ich cítiť. Niekoho možno sklame, že všetky vylepšenia nie sú k dispozícií hneď, no odomykáte si ich postupným hraním.

Okrem súčiastok hrateľnosť ovplyvňujú aj tzv. Operátori. Sú to v podstate členovia vašej posádky na danej misii a za malý poplatok vám prinášajú nejednu výhodu, ktorú popri brázdení divočiny oceníte. Napríklad mechanik znižuje poškodenie vášho vozidla, zatiaľ čo taká prieskumníčka dovolí vášmu dronu pri prieskume okolia doletieť ďalej. Zo začiatku ich potrebovať veľmi nebudete, no neskôr, ako hra na vás bude klásť čoraz väčšie nároky, ich prínos oceníte.

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Expeditions: A MudRunner Game - Terrain Diversity

Expeditions: A MudRunner Game - Terrain Diversity

Čo sa týka technickej stránky hry, mám len jednu výčitku. Veľmi často sa mi stávalo, že textúra zeme okolo mňa bola rozmazaná. Pri pohybe s kamerou bolo vidno, ako hra preskakuje medzi kvalitnou a rozmazanou textúrou. Bohužiaľ, drvivú väčšinu času mi zobrazovala len tú rozmazanú. To je však drobnosť, ktorú dúfam, vývojári fixnú v najbližšom update.

Okrem toho hra beží bez problémov. Hru som hral na PlayStation 5, kde som nezaznamenal žiadne iné bugy či problémy s behom hry. Za toto treba vývojárov hry rozhodne pochváliť.

Ak by som to mal zhrnúť, Expeditions: A MudRunner Game stavia na základoch svojich predchodcov a zameriava sa na prieskum okolia. Arizona či Karpaty ponúkajú nádherný, no náročný terén, ktorý dá nováčikom poriadne zabrať a starých harcovníkov preverí. Dobrou správou je aj to, že hra oproti minulým dielom pôsobí viac user friendly. To ocenia hlavne noví hráči. Tešiť sa môžete na desiatky rôznych misií a úloh, ktoré vás zabavia na desiatky, ba priam až stovky hodín. Navyše, cenovka hry je stanovená na príjemných 40€, takže ak vás hra zaujala, nemáte nad čím rozmýšľať.

Expeditions: A MudRunner Game

 

Hrateľnosť - 9/10

 

Obsah - 9/10

 

Grafika a technický stav - 7.5/10

8.5/10

Verdikt

Skvelá hrateľnosť, prepracovaná fyzika, nádherná príroda a obsah, ktorý vám vydrží desiatky, ba priam až stovky hodín. A to všetko za príjemných 40€. A hoci Expeditions: A MudRunner Game kandidátom na hru roka zrejme nebude, jeho kúpu vonkomcom neuľutujete.

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš

Marek Jaroš

The Last of Us, Life is Strange či God of War, to je moje 😄 S Lukášom to na webe ťahám už od roku 2013. Navyše, od mája 2020 ma môžete počuť aj v našom CH Podcaste.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený