Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

F1 23 Recenzia

F1 23 - Recenzia

Podarilo sa vývojárom po slabších rokoch konečne doručiť poriadnu hru do série?

Profilový obrázok autora článku - Marián Balint Marián Balint

Rok sa s rokom zišiel a my tak dostávame nový ročník licencovaných F1 závodov od EA. Minulý ročník bol úplne prvý, ktorý bol čisto v rukách EA a nedopadol veľmi dobre. Podarilo sa však hernej sérii F1 napraviť reputáciu po slabších dvoch rokoch a vrátiť sa v skvelej forme?

Titulný obrázok Youtube videa s názvom F1® 23 | Official Reveal Trailer

F1® 23 | Official Reveal Trailer

F1 23 dostala veľa noviniek, o ktorých sa rozpíšem nižšie. Avšak patria medzi ne napríklad: Vylepšená fyzika a jazdný model auta, pokračovanie príbehového režimu z F1 2021, dva nové okruhy, červené vlajky v závode, herný mód F1 World, 35% dĺžka závodu a vylepšenia v herných módoch, ktoré v hre už máme. Hru budem porovnávať hlavne s minulým dielom a budem ju hodnotiť ako fanúšik tejto série.

Vylepšená fyzika prinesie lepší zážitok z jazdy ako na volante, tak aj na ovládači

Najväčšia novinka, ktorá zasiahne asi každého hráča, je vylepšená fyzika a celkové ovládanie auta. Auto sa oveľa jednoduchšie ovláda na ovládači a zároveň počas hrania na volante máte pocit, ako keby ste hrali simulátor a nie nejakú arkádu ako to bolo po minulé roky. Samozrejme, stále sa jazda na volante nevyrovná top simulátorom, avšak hrať hru na volante je oveľa príjemnejšie. Hru som však najviac hral na ovládači a so skúsenosťami z minulých rokov musím povedať, že sa jedná o oveľa príjemnejší zážitok.

Hráči na ovládačoch určite poznali ten "bug", kedy pri rýchlom zatočení zo strany na opačnú stranu, sa vám volant na chvíľu sekol v strede. Viedlo to k nie jednému crashu a zničenému ovládaču. V F1 23 je to konečne preč. Auto mi prišlo na ovládači aj trochu nedotáčave, avšak aspoň som neprechádzal každú jednú zákrutu v šmyku, ktoré sa však v tomto ročníku chytajú taktiež o dosť jednoduchšie.

Perfektné zvuky aj grafika 

Odhliadnúc od bugov, séria F1 mala vždy skvelo zmáknuté zvuky a grafiku. Tento rok nie je výnimkou a zvuky aj grafika sú opäť o úroveň vyššie v porovnaní s F1 22. Zvuky znejú viac autenticky a hneď počas prvej minúty hrania som započul zlepšenie. Po vizuálnej stránke je možné vidieť najväčšie zmeny v odrazoch, najmä v noci. Vývojári popracovali taktiež aj na detailoch hry. Opotrebenie pneumatík je oveľa prepracovanejšie ako po vizuálnej stránke, tak aj po technickej stránke. Volant pri jazde s opotrebovanými pneumatikami viac vibruje a auto je viac nedotáčavé. Tieto detaily sú dosť podstatnými prvkami hry a aj takto sa hra každým rokom posúva vyššie a vyššie.

Samozrejme, hra má momentálne dosť veľa grafických glitchov, problémov s FPS dropmi a podobne. Avšak v čase recenzie titul zatiaľ nedostal ani jeden update. Očakávam tak, že väčšinu vecí v následujúcom update opravia.

F1 World

F1 World je nový herný režim, s prvkami RPG, v ktorom plníte rôzne výzvy, vylepšujete si auto a zamestnancov, zbierate, vylepšujete a vyrábate nové súčiastky, získavate rôzne dovednostné body, peniaze a podobne. Následne môžete tieto súčiastky vylepšovať. Režim ponúka napríklad aj časovo obmedzené eventy za ktoré dostanete bonusové odmeny. Je to super mód na udržanie hráča pri hre čo najdlhšie, keďže na aute je stále čo vylepšovať a vždy chcete niečo zlepšiť alebo splniť. Režim zároveň aj nahrádza F1 Life, ktorý veľký úspech minulý rok nezožal.

Do F1 World boli zakomponované aj offline herné režimy ako grand prix alebo time trial, ale aj on-line režimy. Bodovaný (ranked) režim prešiel väčšími zmenami. Každý týždeň vás hra priradí do divízie, v ktorej zbierate body získavaním čo najlepších umiestnení v závode a bojujete s ostatnými hráčmi o umiestnenie. Podľa umiestnenia na konci týždňa tak pôjdete do vyššieho alebo nižšieho ranku.

Braking Point 2

Braking Point 2 je pokračovanie príbehového režimu z F1 2021. Zahráme si za viacej postáv a budeme za ne robiť aj rôzne rozhodnutia, ktoré ovplyvnia dva atribúty - "Performance" a
"Reputation". V príbehu budú účinkovať postavy z minulej časti a taktiež aj plno nových postáv. Je to asi jediné vylepšenie, ktoré príbehový mód dostal.

Čo ešte do hry pribudlo a čo sa vôbec nezmenilo?

F1 23 má samozrejme aktualizované súpisky, totožné s realitou. Znamená to však, že viaceré legendy v hre tento rok už nenájdeme. V hre nechýbajú ani nové trate z reálneho F1 kalendára. Trate samotné a hlavne ich okolie je spracované perfektne a trate vyzerajú naozaj živo. Po novom máme v hre aj album s nálepkami, ktoré postupne hraním zbierate a nalepujete do virtuálneho albumu. Športové autá v hre stále sú. Nemajú však špeciálny, vlastný herný režim, ako tomu bolo minulý rok. Ako každý rok, tak aj tento sú v hre aj F2 autá a ako stále, zatiaľ iba minuloročné. F2 2023 autá prídu niekedy v priebehu roka v bezplatnej aktualizácii. Režim kariéry My Team a Kariéry Jazdca je bohužiaľ taktiež bez akejkoľvek zmeny.

Celkovo však ide o skvelý ročník, ktorý priniesol zaujímavé zmeny a určite je to najlepšia hra v sérii od F1 2020. Kúpu minulého ročníka dosť ľutujem, avšak tento rok by som za hru kľudne vysolil aj plnú sumu.

F1 23

 

Grafika - 8.5/10

 

Hrateľnosť - 9/10

 

Herné módy - 9/10

8.5/10

Verdikt

F1 23 je konečne poriadnou hrou v sérii. Prináša skvelé novinky a vylepšenia, ktoré potešia naozaj každého hráča. Či už vás baví on-line alebo singleplayer, každý si nájde svoju zábavu na dlhé hodiny.

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PC

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marián Balint

Marián Balint Oficiálny Patrón

Recenzent a redaktor, Fanúšik všetkých druhov hier, Playstation a PC hráč, Simracer

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený