Posledná epizóda

CH Podcast #49 - Hrali sme Resident Evil 4, Diablo 4, ChatGPT a budúcnosť NPC postáv

25. Marec 2023

V najnovšej epizóde nášho ⁠CentrumHer ⁠Podcastu nám Lukáš podrobne opísal svoje pocity z hrania novinky Resident Evil 4. A taktiež sa dozviete, koľko musel čakať v rade na nové Diablo 4. Ale aj to, čo naň hovorí, pochopiteľne.

Ďalej sme sa rozprávali o ChatGPT a budúcnosti NPC postáv, ktoré by vďaka nemu nemuseli byť len polomŕtvou kulisou herného sveta. A predostreli sme aj pár pomerne zaujímavých konceptov, ako by vývojári mohli túto AI zaviesť do hier.

Na koniec sme si vyhodnotili náš veľký prieskum, ktorý sme v posledných pár dňoch robili medzi vami, našimi poslucháčmi a čitateľmi.

Hogwarts Legacy

Face2Face: Prečo sa Hogwarts Legacy nevyrovná hrám ako GTA?

Rockstar majstrovstvo alebo Ubisoft klasika?

Profilový obrázok autora článku - Dominik Slavkovský Dominik Slavkovský

17. Marec 2023

Hogwarts Legacy je už istú dobu vonku a hre sa darí lepšie, než sme čakali. Už teraz predala 12 miliónov kusov, a to zatiaľ vyšla iba na na PC, PS5 a Xbox Series X/S. Niektorí ju dokonca prirovnávajú k hrám od Rockstar Games, ktoré sú povestné neprekonateľnými otvorenými svetmi. Napriek tomu, že je Hogwarts Legacy podarená hra, šampióna zatiaľ vyzývať nemôže.

Najprv by sme si mali hru kategorizovať v rámci podobného žánru. Ak na vrchole rebríčka sedí Red Dead Redemption 2 a GTA 5, pričom hneď pod ním je také RPG ako The Witcher 3, Hogwarts Legacy je niekde na úrovni Horizon: Zero Dawn. Práve s ním si rozumie najlepšie a je medzi nimi možné urobiť aj porovnanie.

Na OpenCritic sedí Horizon: Zero Dawn na úrovni 89 a pokračovanie získalo 88. Hogwards Legacy má na rovnakej stránke hodnotenie 84. Myslím, že to veľa vecí reflektuje. Horizon vyšiel 6 rokov skôr a z môjho pohľadu ponúka o čosi lepší príbeh a prepracovanejší súbojový systém. Inak sú hry skutočne podobné. Obidvoje ponúkajú unikátny a komplexný svet, ľahšie RPG prvky, hlavnú dejovú linku zameranú na odhaľovanie minulosti a krásnu grafiku.

Horizon však vyšiel už pred šiestimi rokmi, dokonca sa dočkal už aj pokračovania, zatiaľ čo Hogwarts Legacy prichádza až teraz. No a napriek tomu, že ponúka výborný mix rôznych elementov otvoreného sveta, všetko sme už videli. Pokiaľ ste teda hru už prešli, dôvody, aby ste si ju nechali sú dva - samotný Hogwarts a možnosť sa v ňom poprechádzať, či zaujímavý súboj s kúzlami. Nič viac.

Ak by ste však hru chceli prejsť na 100%, čakajú vás hodiny nudnej práce. Hogwards legacy obsahuje stovky zberateľných zvitkov a stovky puzzlov, ktoré sa už po piatykrát začínajú na seba podobať. Ak tomu ešte stovky rovnako nezaujímavo odomykajúcich sa zámkov na dverách. Tá povinná "práca" je to, čo žiaľ túto hru prisúva bližšie k teraz už notoricky známym hrám od Ubisoftu, než k tým velikánom od Rockstaru.

Tu je hneď niekoľko prikladov z GTA 5. Prvý príklad: Prídete s Michaelom náhodne do svojho domu, v svojej izbe uvidí jeho dcéru spoločne s jej novým "kamošom". Ta tresne dverami v momente, keď svojho otca uvidí. Čo nasleduje? Búchanie postele a vzdychanie. Tu je druhý príklad: V obchode s oblečením si požičiate športové oblečenie. Keď sa tam vrátite znova, predavačka s vami naviaže smalltalk, kde sa pýta, ako ste dopadli s oblečením na pohovore, no nakoniec sa to rozrastie do menšej konverzácii o živote ako takom.

Tu je tretí príklad: Vidíte ako po Vinewoode ide turistický autobus, ktorý má za úlohu previesť návštevníkov po fiktívnom Holywoode. Čo môžete urobiť? No samozrejme doň nasadnúť a celú prehliadku si vypočuť. Takýchto unikátností je v hre omnoho viac, na tisícky. A pritom je dosť možné, že niektoré nikdy neuvidíte. To je však ten risk, ktorý je Rockstar ochotný podstúpiť, aby na mapu nemusel pridať milión otázničkov.

Dovolí vám teda, aby ste obsah objavovali organicky a neboli k ničomu nútení. A odmena? Miesto pekného kozmetického oblečenia vás čaká vtipný dialóg alebo rovno zaujímavá nová scénka, ktorá vás neobohatí len v hre, ale možno sa o ňu podelíte aj s kamošmi pri pive. Žijeme vo vodách manuálov, ktoré pred rokmi napísal Ubisoft a keď sa na firmu pozrieme dnes, myslím, že je čas, aby sme sa konečne v gamingu posunuli o dom ďalej...

Ďalšie kritické články nájdete v samostatnej kategórii Face2Face.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Detaily PC verzie GTA V - čo pribudne nové?

Detaily PC verzie GTA V - čo pribudne nové?

Našli sme množstvo skvelých detailov, ktoré by vás mali zaujímať!

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Rockstar z novej verzie GTA V odstránil transfóbny obsah

Rockstar z novej verzie GTA V odstránil transfóbny obsah

Povolil tlaku LGBTQ+ komunity.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Rumor: Príbeh v Hogwarts Legacy vám zaberie 35 hodín

Rumor: Príbeh v Hogwarts Legacy vám zaberie 35 hodín

Na 100 percentné prejdenie hry si pripravte dvakrát toľko času.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Významné fórum zakázalo akúkoľvek diskusiu o Hogwarts Legacy

Významné fórum zakázalo akúkoľvek diskusiu o Hogwarts Legacy

Na jednom z najväčších herných fór je Hogwarts Legacy zakázané.