Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Hogwarts Legacy

Face2Face: Prečo sa Hogwarts Legacy nevyrovná hrám ako GTA?

Rockstar majstrovstvo alebo Ubisoft klasika?

Profilový obrázok autora článku - Dominik Slavkovský Dominik Slavkovský

Hogwarts Legacy je už istú dobu vonku a hre sa darí lepšie, než sme čakali. Už teraz predala 12 miliónov kusov, a to zatiaľ vyšla iba na na PC, PS5 a Xbox Series X/S. Niektorí ju dokonca prirovnávajú k hrám od Rockstar Games, ktoré sú povestné neprekonateľnými otvorenými svetmi. Napriek tomu, že je Hogwarts Legacy podarená hra, šampióna zatiaľ vyzývať nemôže.

Najprv by sme si mali hru kategorizovať v rámci podobného žánru. Ak na vrchole rebríčka sedí Red Dead Redemption 2 a GTA 5, pričom hneď pod ním je také RPG ako The Witcher 3, Hogwarts Legacy je niekde na úrovni Horizon: Zero Dawn. Práve s ním si rozumie najlepšie a je medzi nimi možné urobiť aj porovnanie.

Na OpenCritic sedí Horizon: Zero Dawn na úrovni 89 a pokračovanie získalo 88. Hogwards Legacy má na rovnakej stránke hodnotenie 84. Myslím, že to veľa vecí reflektuje. Horizon vyšiel 6 rokov skôr a z môjho pohľadu ponúka o čosi lepší príbeh a prepracovanejší súbojový systém. Inak sú hry skutočne podobné. Obidvoje ponúkajú unikátny a komplexný svet, ľahšie RPG prvky, hlavnú dejovú linku zameranú na odhaľovanie minulosti a krásnu grafiku.

Horizon však vyšiel už pred šiestimi rokmi, dokonca sa dočkal už aj pokračovania, zatiaľ čo Hogwarts Legacy prichádza až teraz. No a napriek tomu, že ponúka výborný mix rôznych elementov otvoreného sveta, všetko sme už videli. Pokiaľ ste teda hru už prešli, dôvody, aby ste si ju nechali sú dva - samotný Hogwarts a možnosť sa v ňom poprechádzať, či zaujímavý súboj s kúzlami. Nič viac.

Ak by ste však hru chceli prejsť na 100%, čakajú vás hodiny nudnej práce. Hogwards legacy obsahuje stovky zberateľných zvitkov a stovky puzzlov, ktoré sa už po piatykrát začínajú na seba podobať. Ak tomu ešte stovky rovnako nezaujímavo odomykajúcich sa zámkov na dverách. Tá povinná "práca" je to, čo žiaľ túto hru prisúva bližšie k teraz už notoricky známym hrám od Ubisoftu, než k tým velikánom od Rockstaru.

Tu je hneď niekoľko prikladov z GTA 5. Prvý príklad: Prídete s Michaelom náhodne do svojho domu, v svojej izbe uvidí jeho dcéru spoločne s jej novým "kamošom". Ta tresne dverami v momente, keď svojho otca uvidí. Čo nasleduje? Búchanie postele a vzdychanie. Tu je druhý príklad: V obchode s oblečením si požičiate športové oblečenie. Keď sa tam vrátite znova, predavačka s vami naviaže smalltalk, kde sa pýta, ako ste dopadli s oblečením na pohovore, no nakoniec sa to rozrastie do menšej konverzácii o živote ako takom.

Tu je tretí príklad: Vidíte ako po Vinewoode ide turistický autobus, ktorý má za úlohu previesť návštevníkov po fiktívnom Holywoode. Čo môžete urobiť? No samozrejme doň nasadnúť a celú prehliadku si vypočuť. Takýchto unikátností je v hre omnoho viac, na tisícky. A pritom je dosť možné, že niektoré nikdy neuvidíte. To je však ten risk, ktorý je Rockstar ochotný podstúpiť, aby na mapu nemusel pridať milión otázničkov.

Dovolí vám teda, aby ste obsah objavovali organicky a neboli k ničomu nútení. A odmena? Miesto pekného kozmetického oblečenia vás čaká vtipný dialóg alebo rovno zaujímavá nová scénka, ktorá vás neobohatí len v hre, ale možno sa o ňu podelíte aj s kamošmi pri pive. Žijeme vo vodách manuálov, ktoré pred rokmi napísal Ubisoft a keď sa na firmu pozrieme dnes, myslím, že je čas, aby sme sa konečne v gamingu posunuli o dom ďalej...

Ďalšie kritické články nájdete v samostatnej kategórii Face2Face.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Pozrite si grafické porovnanie GTA V vs. GTA VI

Pozrite si grafické porovnanie GTA V vs. GTA VI

Čas sa nedá oklamať.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Najväčší herný blockbuster roku 2023? Máme 5 kandidátov

Najväčší herný blockbuster roku 2023? Máme 5 kandidátov

Týchto 5 hier sa bude predávať ako teplé rožky.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Pozri si prvý oznamovací trailer na GTA 5

Pozri si prvý oznamovací trailer na GTA 5

Vyšiel pred dvanástimi rokmi.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Za tri mesiace roku 2023 vyšlo kopec fakt dobrých hier

Za tri mesiace roku 2023 vyšlo kopec fakt dobrých hier

Tento rok má našliapnuté na jeden z najlepších poslednej doby