Fire Emblem Engage - Recenzia
Návrat ku koreňom série.
Myslím, že naozaj nie je nutné predstavovať hernú sériu Fire Emblem. Ide o rokmi overenú klasiku od Nintenda, ktorá sa pomaly, ale isto udomácňuje aj na Switchi. Svoje začiatky datuje už na konzole Famicom a napriek rokom doteraz nestratila svoje čaro.
Táto strategická klasika sa nám na Switchi predstavila vo viacerých variáciách. Najprv to bol port hry Fire Emblem Warriors z 3DS, nasledoval skvelý titul Three Houses, potom opäť akčný náklad v podobe Three Hopes, no a dnes sa spoločne pozrieme na hru s podtitulom Engage.
Fire Emblem Engage - Launch trailer
Engage sa však vracia v čase k základom hernej série, a to nielen strategickými bojmi založenými na taktickom myslení, ale aj návratom hrdinov z predošlých hier. Túto hru budem hodnotiť na bodovej škále v štyroch oblastiach:
– príbeh
– vizuálne spracovanie a soundtrack
– gameplay
– pomer ceny a výkonu
V každej zo štyroch kategórií môže hra dosiahnuť maximálne 25 bodov a napokon po sčítaní sa umiestni na škále od 0 do 100. Na konci uvediem ešte aj krátky zoznam plusov a mínusov. Úvod máme za sebou, pozrime sa na hru bližšie!
Legendárny príbeh
Tisíc rokov života v mieri sa nečakane končí, keď sa na svetlo sveta opäť raz dostáva zlo mýtického temného draka menom Sombron. Táto udalosť však neostáva bez následkov, pretože po miléniu hlbokého spánku sa do života vracia aj dračí hrdina menom Alear.
Sombronovi posluhovači sa však dostali do sídla nášho hrdinu za účelom získania prsteňov, v ktorých sa nachádzajú mocné Emblémy - hrdinova. Počas konfliktu príde o život Alearova matka, ktorá s posledným dychom vyriekne, že na porazenie Sombrona musí hlavný hrdina pozbierať všetkých 12 prsteňov s emblemami a za ich pomoci sa mu podarí zvíťaziť. Aby nebolo všetko tak jednoduché, prsteňe sú roztrúsene po celej krajine.
Cestou sa zoznamujete s rôznymi hrateľnými hrdinami a emblémami. A pomaly, ale isto si spomínate na svoju minulosť, keďže ste pri prebudení prišli o všetky spomienky.
Príbeh je pretkaný zaujímavými bočnými questami a konverzáciami, ktoré dej dopĺňajú a pomôžu vám ponoriť sa do hry ešte viac. Oceňujem aj fakt, že hra síce stavia na svojej bohatej histórii, ale nevyžaduje si od vás žiadne skúsenosti s predošlými titulmi, aby ste si Fire Emblem Engage naplno užili, aj preto hodnotím príbeh na 23/25
Vizuálne spracovanie a soundtrack
Séria Fire Emblem má svoje korene v Japonsku a myslím, že nie je žiadnym tajomstvom ak podotknem, že vizuálne spracovanie sa viac blíži ázijskej než európskej kultúre. Čo vôbec nie je zlé.
Sporné vizuálne spracovanie
Dôvod prečo som použil slovo “sporné” je jednoduchý, keď hru ohlásili, veľké množstvo mojich priateľov malo námietky voči tomu, ako hra vyzerá a že sa až príliš ponáša na japonské anime.
Na čo som reagoval jednoduchým konštatovaním, že mne to vôbec nevadí a práve naopak, som veľkým fanúšikom a zástancom tohto vizuálu.
Hra samotná vás prevedie celým svetom Elios, pozostávajúcim z veľkého množstva odlišných regiónov a oblastí. Každý z biómov, regiónov a miest je detailne a veľmi pekne spracovaný.
Vizuál sa delí do častí, kedy v pohľade zhora aktívne riešite situáciu na bojisku, na časť po boji a na vašej základni, kedy z pohľadu tretej osoby skúmate okolie a interagujete s postavami v hre, a na ohromne vyzerajúce hrané scény.
Dejom vás bude sprevádzať skupinka skvele animovaných a úžasne vykreslených postáv, ktoré sú nielen zaujímavé vzhľadom, ale aj vlastnosťami, a veľmi rýchlo si k nim vytvoríte vzťah, a tak občas nastane ťažké rozhodovanie o tom, koho nechať vo svojej hlavnej armáde hrdinov a koho posadiť na striedačku.
Po výkonnostnej stránke som počas hrania Fire Emblem Engage, nezaznamenal žiadne sekanie ani spomalenie FPS. Hra vyzerá fantasticky na veľkej obrazovke, ale aj v handheld móde, v ktorom dokážete prehliadnuť aj drobné chybičky krásy. Hra beží tak dobre, že sa mi počas hrania v handheld móde môj OLED Switch ani len nezahrial. Tomu sa povie super optimalizácia.
Epický soundtrack
Engage nielenže skvele vyzerá, ale aj úžasne znie, hrou vás sprevádza epický soundtrack, ktorý nepôsobí nijak rušivo, ale naopak dotvára celkový dojem z hry. Keďže je Engage poctou starším titulom v sérii, v hre nájdete remixy skladieb, ktoré ste mohli počuť v predošlých hrách.
Na dôvažok Fire Emblem Engage prináša aj dabované hlavné dialógy v hrách a konečne aj dabovaného hlavného hrdinu. Málokto si uvedomuje, aká veľká zmena je to v tejto sérii. Napríklad pri hrách v Pokémon sérii sme sa nedočkali ešte ani dialógu a tobôž dabingu hlavného hrdinu.
Rozumiem, že nie každému môže vizuál hry sadnúť a že občas sa nájde chybička krásy v textúrach hry, avšak nie je to nič, čo by mi pokazilo skvelý zážitok z hry. A ak k tomuto grafickému spracovaniu pridáme ešte skvelý soundtrack, tak túto kategóriu hodnotím na 23/25.
V hrateľnosti je najdôležitejšia stratégia
Táto kategória bude asi najobsiahlejšia, pretože pri Engage disponuje hneď niekoľkými hernými mechanikami, ktoré robia hru zábavnou a vo mne osobne vyvolali pocit potreby vrátiť sa k nej späť znova a znova.
Ak ste hrali niektoré zo starších hier na Nintendo DS alebo 3DS, iste vám koncept bojiska nebude cudzí. Ide o šachovnicové rozloženie plné prekážok a každá z postáv sa môže hýbať iba určitý počet polí.
Niektoré povolania sa môžu pohnúť o viac polí ako napríklad kavaléria. Iné zas ako healer majú pohyb obmedzenejší. Toto pravidlo samozrejme platí aj pre protivníka, je preto dobré využívať bojisko a rôzne prekážky na ňom s rozumom.
Na bojisku môžete mocnými kúzlami vytvárať dočasné prekážky aj vy, a tak regulovať prúd nepriateľských jednotiek.
Boj samotný
Ide o ťahovú stratégiu a teda so súperom sa budete striedať. Každá z armád má možnosť byť zložená z rôznych jednotiek od mágov, cez rytierov s mečom a štítom či sekerou, až po lukostrelcov a jadzcov na pegasoch. Každé z povolaní má ako som už spomenul iný rozptyl pohybu, ale aj iné schopnosti a zbrane.
V praxi v priamom boji však platia tieto pravidlá na štýl kameň, papier, nožnice:
- bojovník držiaci meč bude mať navrch proti bojovníkovi so sekerou
- bojovník so sekerou bude mať navrch proti bojovníkovi s oštepom
- bojovník s oštepom bude mať navrch proti bojovníkovi s mečom
A nové pravidlo - healer bude mať navrch v priamom kontakte proti bojovníkom s lukom, dýkami a mágom.
Ak sa v tomto strete ocitnete a podľa pravidiel vyššie budete mať navrch, prichádza do deja nová herná mechanika menom “Break”. Tá spôsobí, že oponent nebude mať šancu na protiútok a ostane ochromený.
Engage
Ale čo so všetkými tými prsteňmi s Emblémami? Práve tu prichádza do hry ďalšia nová mechanika, ktorá je pre túto hru najpodstatnejšia. Prstene majú v sebe uchovaných hrdinov z predošlých hier. Títo hrdinovia prostredníctvom prsteňov zapožičajú bojovníkovi špeciálne schopnosti. Každý z prsteňov má pochopiteľne inú.
Obrúčky môžete prideľovať ľubovoľne medzi svojich bojovníkov a podľa potreby ich zamieňať. V boji dávajú veľkú výhodu a ak počas stretu vojsk kompletne dobijete ich energiu, môžete aktivovať Engage mechaniku, ktorá zmení vizuál vašej postavy, dodá vám ešte väčšie ničivé možnosti a dovolí vám použiť útok špecifický pre ten ktorý Emblém. Po aktivovaní Engage mechaniky sa na bojisku určite nestratíte a počas trochu kôl budete pre nepriateľov obrovským problémom.
Po úspešnom boji dostane každá z postáv alikvótnu časť Exp bodov a rozvíja sa vo svojom povolaní a zlepšuje. Po istom čase budete môcť povolania meniť a vylepšovať. Ale toto objavovanie nechám už na vás.
Socializácia
Poslednou hernou mechanikou, ktorú by som rád spomenul, je udržiavanie vzťahov. Čím viac postavy bojujú po svojom boku, tým sa stávajú bližšími, toto odomyká rôzne špeciálne dialógy a nové možnosti. Takisto aj Emblém so svojim nositeľom sa počas boja zbližujú, a to otvára nové možnosti a schopnosti.
Istou formou socializácie vo vašej základni sú aj možnosti tréningu, či rybárčenia alebo chovu zvierat, ktoré si môžete adoptovať po vyhratom boji. Nájdete ich rôzne vo svete.
Nových členov vašej malej armády budete stretávať skoro na každom kroku, či už počas hlavného deja, alebo po absolvovaní vedľajších misií. Tie odporúčam prejsť všetky, jednak sú veľmi zábavné, naberiete ďalšie EXP body a otvoria sa vám väčšie možnosti vašich jednotiek.
Všetky vyššie spomenuté mechaniky dokopy tvoria jeden skvelý strategicky zážitok a aj keď to všetko môže znieť veľmi komplexne, po pár súbojoch vám prídu veľmi intuitívne. Preto gameplay hodnotím na 23/25.
Pomer ceny a výkonu
Začnime teda cenou. Fire Emblem Engage nájdete v štandardnej fyzickej verzii za 60€. Hra však vyšla aj v zberateľskej verzii, ktorú, ak budete mať šťastie, ešte možno niekde nájdete. Tá obsahuje okrem samotnej hry aj steelbook, art book, poster a zberateľské karty. To všetko v jednej krásne spracovanej krabici. Pri tejto verzii hry sa cena pohybuje okolo dvojnásobku štandardnej verzie. Nakoľko je to ale veľmi populárna séria, po zberateľkách sa zľahla zem.
Čo za túto cenu dostanete? V prvom rade hodiny zábavy. Prejsť hlavný príbeh aj s bočnými misiami vám zaberie okolo 40 až 50 hodín. Počas toho potrápite mozgové závity, odhalíte dejové zvraty a zápletky a budete si môcť vychutnať štylizované grafické spracovanie so skvelým soundtrackom.
Na dôvažok všetky herné mechaniky a kopec hrdinov dodávajú podnet zahrať si hru znovu, ale s inými jednotkami a iným prístupom k boju. A navyše hra obsahuje aj multiplayer, ktorý som doteraz nespomenul. Na vašej základni nájdete miesto s názvom Tower of Trials, kedy sa spojíte s prateľmi online, a budete môcť budovať levely, ktoré bude musieť protivník poraziť, alebo sa budete v boji striedať v ovládaní jedného vojska proti silnému nepriateľovi. Nie je to štandardný multiplayer, avšak obsah navyše nikdy neurazí.
Spomeniem ešte možnosť dokúpiť si takzvaný season pass, ktorý vám sprístupní aj budúce updaty a nadchádzajúci obsah, ktorý do hry časom pribudne.
Na prvý pohľad sa to možno nezdá, ale ide o naozaj komplexnú hru, ktorá ponúka hodiny obsahu s minimom nezáživných a nudných pasáží. Preto pomer ceny a výkonu hodnotím na 21/25. A aj to len preto, že hry od nintenda naberajú tendenciu meniť svoju cenovku z pred pár rokmi prijateľných 50€ na 60€.
Plusy a mínusy
+ skvelý príbeh
+ grafické spracovanie
+ návrat k taktickým koreňom
+ široký káder hrdinov
+ intuitívny gameplay
- na môj vkus priveľa socializačných mechaník, ale rybolov a cvičenie nie sú povinnými elementami hry
- 50€ by bola primeranejšia cena
Fire Emblem Engage
Príbeh - 9/10
Grafika - 9/10
Zvuk - 9/10
9/10
Verdikt
Fire Emblem Engage ma veľmi milo prekvapil. Musím sa totiž prinzať, nie som práve najlepší v strategických hrách. Ale Engage ma presvedčil svojim intuitívnym ovládaním, skvelým príbehom a širokým spektrom hrdinov, aby som dal šancu stratégovi v sebe. A napokon sa to oplatilo. Hra ma nesmierne baví. Vo svojej podstate jej okrem cenovky nemám čo vytknúť, a to sa nestáva často.
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa