Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Fractal-Celsius-S36-Prisma-Recenzia

Fractal Design Celsius+ S36 Prisma - Recenzia

Recenzia špičkového AIO vodného chladenia na procesor.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Výhody vodného chladenia v skrinke sú nepopierateľné. Jednak je tiché, efektívne odvádza teplo, v skrinke nezaberá veľa miesta a v neposlednom rade vyzerajú lepšie, než nejaký veľký radiátor na procesore. Ich nevýhodou je síce vyššia cena, ale benefity rozhodne prevyšujú nad negatívami.

Aj preto sme sa rozhodli zrecenzovať jedno z top AIO vodných chladení na trhu, model Celsius+ S36 Prisma od Fractal Design. Ak sa v blízkej dobre, pred Vianocami obzeráte po upgrade počítača, máme pre vás tip na riešenie odvádzania tepla z procesora.

Balenie Fractal Design Celsius+ S36 Prisma

Na recenziu k nám prišiel model S36. Ide o najväčší model zo série Celsius+ pričom S36 znamená tri 120mm ventilátory Prisma na radiátore. Na tento model už budete potrebovať o čosi väčšiu skrinku, napríklad Fractal Design Meshify 2, avšak výrobca má v ponuke aj 240mm a 280mm model. Tie obsahujú dva 120mm alebo dva 140mm vetráky rady Prisma.

Už samotné balenie naznačuje, že to je poriadny macek. Na krabici nájdete pikrogram s označením jednotlivých častí ale aj niekoľko informácií o produkte, vďaka ktorým si môžete overiť kompatibilitu so svojou skrinkou ešte pred rozbalením. Nachádzajú sa tu kompletné rozmery radiátora aj rozteče dier, či zoznam podporovaných socketov Intel a AMD.

Chladič je osadený do kartónového boxu, každý z ventilátorov Prisma je zabalený osobitne vo svojej malej krabičke. Výrobca všetky skrutky zabalil do osobitného sáčku. Podľa inštrukcií by ste si mali vybrať správne skrutky a backplate pre sockety 115x, 2011 alebo socket AMD. Pre procesory AMD výrobca zabalil kovovú montážnu konzolu so balenia, konzola pre procesory Intel je už nasadená priamo na pumpe vodného chladenia. Všetko, čo potrebujete na inštaláciu chladenia do akejkoľvek zostavy.

Dizajn, rozmery

Ako som už spomínal, Celsius+ S36 Prisma je najväčším chladičom série Celsius+ od Fractalu. Dĺžka tohto hliníkového radiátora je až 403mm takže pri výbere si skrinku dobre premerajte. Radiátor má šírku 123mm a hrúbku 30mm. Na radiátor je možné primontovať tri pribalené 120mm ventilátory, ktoré sa následne zapoja priamo do radiátora. Medzi hadičkami radiátora sa totiž nachádza PWM hub pre všetky tri ARGB ventilátory, ktorý je potom možné pribaleným káblikom zapojiť do dosky.

Rozhodne ide o elegantné riešenie, ktoré eliminuje počet trčiacich káblov alebo nutnosť prevliekať ich na extra PWM hub niekde na zadnej strane skrinky. Rovnako ako samotné trubky okruhu, aj káble pribalených ventilátorov Prisma sú opletené textilom.

Fractal prekopal aj dizajn samotného bloku pumpy na procesore. 40 centimetrov dlhé hadičky okruhu nie sú k bloku pripevnené napevno ale sú na kĺboch. Hadičky je tak možné otočiť v rozsahu 90 stupňov, čo napokon zmenšuje pnutie medzi blokom a radiátorom. Vrchná časť bloku je pohyblivá a je ňou možné zvoliť dva režimy chladenia – Automatické a PWM. K nim sa dostaneme neskôr. Za nevýhodu považujem to, že logo na tomto RGB bloku nie je možní otočiť a doladiť tak celkový vizuál v skrinke. Novšia rada Lumen od Fractalu to už má.

Na bloku sa nachádza aj konektor napájania tohto chladiča, káblik nájdete osobitne v balení. Na spodnej strane pod plastovou krytkou je už nanesená teplovodivá pasta, takže s jej správnym nanesením si nemusíte lámať hlavu.

Spomenul som, že na bloku procesora je pripevnená konzola pre upevnenie na sockety Intel. Nuž, výmena tejto konzoly za konzolu pre sockety AMD je otázkou niekoľkých sekúnd – dá sa totiž jednoducho otočením vykliknúť a nahradiť druhou. Celkovo považujem manipuláciu a montáž za extrémne jednoduchú a užívateľsky priateľskú.

Kvitujem aj povrchovú úpravu komponentov Celsius+. Radiátor, ventilátory, rovnako aj pumpa sú nastriekané do matnej čiernej farby, ktorá nezanecháva odtlačky a nádherne vyniká. RGB podsvietenie pumpy je elegantné a logo sa na nej nestratí.

Hlučnosť, nastavenia, životnosť

Hlučnosť je jedným z najdôležitejších parametrov pri výbere chladenia do počítača, či už ide o ventilátory do skrinky, alebo na procesor. Musím vás potešiť, pretože Prisma sú spoľahlivé a najmä tiché ventilátory. Ide o vetráky typu LLS (Long Life Sleeve) a maximálna hlučnosť je 32,7 dB pri 2000 otáčkach. Samozrejme, takéto hodnoty pri bežnom hraní ani nemusíte dosiahnuť. Ak si v PWM režime nastavíte rýchlosť do 500 otáčok, hlučnosť tesne presiahne 14 decibelov. V idle rovnako aj v záťaži patrí Celsius+ medzi tie najtichšie vodné chladenia na trhu.

V testoch s procesorom Core i7 4790K (TDP 88W) sa teplota procesora v idle nachádzala na úrovni 25 stupňov. Pri 100% záťaži procesora sa teplota vyšplhala na 59 stupňov. Pumpa má pri maximálnom výkone hlučnosť 20 decibelov, výkon sa však vyšplhá až na 3500 otáčok až v prípade, že teplota vody presiahne 60°C. Pri bežnom používaní sa rýchlosť pumpy pohybuje medzi 800 a 2800 otáčkach a takmer vôbec ju nie je počuť. V konečnom dôsledku si Fractal Design Celsius+ S36 Prisma svoju robotu odvádza na jednotku – uchladí akýkoľvek procesor a ostáva neuveriteľne tichý.

Do PWM režimu sa dostanete úplne jednoducho – pootočením vrchnej pohyblivej časti bloku pumpy. Na výber máte spomínané dva režimy, pričom ten automaticky sa postará o reguláciu rýchlosti ventilátorov a pumpy sám, pričom hlučnosť pumpy bude vždy držať pod hlučnosťou ventilátorov. V PWM režime máte nad reguláciou otáčok plnú kontrolu a otáčky sa zdvihnú až pri 55° C.

ARGB ventilátory Prisma aj pumpu je možné si zosynchronizovať prakticky s každým RGB softvérom. Či už máte Asus AURA, Gigabyte Fusion, MSI Mystic Light, Razer Chroma alebo ASRock Polychrome. Pozor, výrobca má v ponuke aj vodné chladenia Celsius+ Dynamic, tie však nemajú RGB ventilátory Prisma aj keď radiátor obsahuje ARGB konektory a do RGB farieb si viete vysvietiť aspoň pumpu.

Výrobca na tento výrobok uvádza veľkorysú záruku až päť rokov. Garantovaná životnosť pumpy je ešte o niečo viac, takmer šesť rokov fungovania vkuse. Ventilátory by mali mať životnosť 100 000 hodín aj keď vieme, že v prípade vetrákov prichádza k výmene oveľa skôr.

Záver

Ak hľadáte AIO vodné chladenie pre svoj počítač, Celsius+ S36 Prisma môžem len odporučiť. Je vidieť, že dizajnéri sa zamerali najmä na tichú prevádzku a pokiaľ procesor nezaťažíte na 100%, čo väčšina z vás asi nezaťaží, toto chladenia prakticky nebudete počuť. Na druhej strane tu máme fíčury ako ARGB hub priamo na radiátore, čím sa eliminuje nutnosť prevliekať káble ventilátorov kade-tade. Otočné kĺby na pumpe a odnímateľná konzola na socket Intel/AMD ešte viac zjednodušujú montáž. Pre úplných začiatočníkov kvitujem aj možnosť automatickej regulácie otáčok aj keď pravdepodobne väčšina PC nadšencov siahne po možnosti ovládania cez PWM.

Ventilátory Prisma aj pumpu si jednoducho zladíte RGB podsvietením so zvyškom zostavy aj keď škoda, že logo na pumpe nie je možné pootočiť ako u novších modeloch Fractalu. Robustné prevedenie a čistý dizajn podčiarkujú vyššiu cenovku, modely Celsius+ totiž začínajú na 160 eurách.

Fractal Celsius+ S36 Prisma

Dizajn

★★★★★

Funkcie

★★★★★

Výkon

★★★★★

Verdikt

Vodné chladenie Fractal Design Celsius+ S36 Prisma je spoľahlivé riešenie pre extra tiché zostavy so solídnym výkonom. Fractal navyše navrhol prvky pre extra jednoduchú montáž a s päť ročnou zárukou rozhodne stojí za zváženie.

5.0

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Fractal Design Ion+ 660W Platinum - Recenzia

Fractal Design Ion+ 660W Platinum - Recenzia

Test platinového zdroja Ion+ od Fractal Design.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Fractal Design Meshify 2 - Recenzia

Fractal Design Meshify 2 - Recenzia

Nová skrinka Meshify 2 od Fractal Design poteší možnosťami, priestorom aj cenou.