Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Lego-Star-Wars-The-Skywalker-Saga-Recenzia

Lego Star Wars: The Skywalker Saga - Recenzia

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Adventúry Lego od TT Games patria k obľúbeným oddychovkám pre deti aj dospelých. Najmä pre to, že ich je možné hrať v kooperácii na jednej obrazovke, pričom dizajn je postavený tak, že pre postup v hre je nutné využiť viacero postáv.

Lego hry inšpirované ságou Star Wars nie sú žiadnou novinkou, vyšlo ich už niekoľko. Warner Bros a TT Games sa však rozhodli spojiť všetky tri filmové trilógie Star Wars do jednej hry. Hráč má pritom možnosť začať ktoroukoľvek trilógiou – Epizódou 1, Epizódou 4 alebo Epizódou 7. Lego Star Wars: The Skywalker Saga však ponúka jedinečnú možnosť prežiť príbeh Star Wars filmov chronologicky, takže odporúčam si to zahrať pekne od jednotky.

Titulný obrázok Youtube videa

Ide jednoznačne o najväčšiu Lego hru doteraz a projekt, ktorý prináša najviac zmien. Tou najvýraznejšou je pohľad z tretej osoby naprieč celou hrou, na rozdiel od zaužívanej fixnej kamery. To zlepšuje dojem zo súbojov a hráčovi dáva plnú kontrolu nad postavou aj počas streľby, či riešenia hádaniek.

Hry tento krát nemajú centrálny hub, ako v Lego Star Wars: The Complete Saga. Naopak, medzi planétami sa môžete presúvať na galaktickej mape, cez ktorú sa premiestnite do vesmírneho priestoru a odtiaľ „zaletíte“ na dané miesta na planétach. Takto ich môžete voľne skúmať, kedykoľvek sa na ne vrátiť a pobrať všetky collectibles. Planét na skúmanie je až 24 a rozhodne ide o najväčšiu Lego hru doteraz.

Každá časť ságy Star Wars je rozdelená na 5 hlavných misií, dokopy ich je 45. Príbeh vás prevedie všetkými kľúčovými udalosťami celej filmovej ságy Star Wars. A keďže Lego postavičky sú plne dabované, budete v príbehu počuť identické hlášky, ako vo filmoch. Samozrejme, tieto momenty sú okorenené typickým, detským Lego humorom, absurdnými situáciami a nadhľadom.

Každopádne, bol som prekvapený, ako verne sú stvárnené filmové momenty. Ešte lepší dojem dotvára nové grafické spracovanie hier Skywalker Saga počas cut-scén. Plastové postavy vyzerajú ako skutočné, scény dotvára filmové nasvietenie, animácie a rozhodne musím pochváliť aj prácu kamery. Sklamalo ma však len to, že vývojári sa nesnažili z príbehu vyžmýkať viac a všetky scény pôsobia unáhlene a príliš stručne.

Planétky ponúkajú rozsiahle prostredia na skúmanie

Veľkou zmenou sú aj prostredia, v ktorých sa Skywalker sága odohráva. Takmer každá z planét obsahuje aj nejakú open-world sekciu, v ktorej sa môžete voľne pohybovať. Je plná NPC postáv, budov, do ktorých je možné vojsť a nechýba ani množstvo environmentálnych hádaniek. Tie budete riešiť za pomoci unikátnych schopností viac ako 380 Lego postavičiek zo sveta Star Wars.

Jediovia môžu dvíhať predmety do vzduchu, roboti hackovať terminály a rebeli napríklad strieľať do terčov. Taký C3PO môže oddeliť trup od nôh a dostať sa tak do úzkych chodbičiek. Niekoľko postáv môžete mať po ruke a voľne si medzi nimi prepínať, pre ďalšie si musíte otvoriť celý zoznam. Nikdy však nebudete hrať len s jednou postavou, čo otvára priestor pre extra dialógy. A zároveň je hra pripravená na kooperáciu s druhým hráčom na jednej obrazovke.

Vyriešením hádaniek sa dostanete k špeciálnym Lego kockám, ktoré potrebujte k vylepšovaniu postáv. Globálny strom schopností napríklad zvýši silu útokov, rýchlosť behu alebo životy. Potom existujú stromy schopností pre jednotlivé frakcie, ktoré sú však tak bezvýznamné, že sa do nich neoplatí investovať. Ak vám nejaká postava zachýba, môžete si ju zakúpiť za nazbierané Lego mince.

Nechýbajú ani vesmírne súboje

Podobne ako v open-world mapách na planétach, hráč má možnosť sa voľne pohybovať aj vo vesmíre v okolí planéty. Pohybujú sa tu asteroidy plné kociek, piráti či obchodné stanice. Niekedy narazíte aj na vesmírne závody a iné výzvy. Aj tu máte k dispozícii desiatky známych lodí z Lego Star Wars sveta, ktoré si budete postupne odomykať.

Lego Star Wars: The Skywalker Saga je Lego hra novej generácie aj po grafickej stránke. Ide o najkrajšiu Lego hru doteraz a nie len v prestrihových scénach. Aj keď je pravda, že cutscény vyzerajú najlepšie a na postavičkách je vidieť aj nedostatky výliskov plastu a extrémne detailné textúry. Avšak aj počas štandardnej hry vyzerá Skywalker Saga výborne. Prostredia sú detailné, plné objektov z Lega ale aj tých statických, nechýbajú atmosférické efekty či odtlačky Lego nožičiek v piesku alebo snehu. Navyše, všetky hry sú na jednej grafickej úrovni, takže sa nemusíte báť, že jedna trilógia by zaostávala za druhou.

Po zvukovej stránke by som hre vytkol azda len to, že niektoré dialógy sú veľmi nekvalitné, povedal by som, že skopírované zo starých Lego hier od TT Games. Hru však dopĺňajú hodnoverné zvuky blasterov, stíhačiek, svetelných mečov ale aj ikonický soundtrack Star Wars. Fanúšikovia si rozhodne prídu na svoje.

Hra Lego Star Wars: The Skywalker Saga vyšla na PC, Xbox, PlayStation a Nintendo Switch.

Lego Star Wars: The Skywalker Saga

 

Príbeh - 8/10

 

Gameplay - 8/10

 

Grafika - 9/10

8.3/10

Verdikt

Lego Star Wars: The Skywalker Saga je ultimátny balík Lego hier podľa filmových trilógií Star Wars. Noviniek po hrateľnej stránke je dostatok, grafika pôsobí moderne a aktivít je viac než dosť. Ani tento krát nechýba kooperácia a tak môže ísť o skvelú voľbu nie len pre fanúšikov Lego hier, ale aj sveta Star Wars.

Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený