Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

TOP 5 NAJLEPSICH HERNYCH VOLANTOV DO 300€

Najlepšie herné volanty do 300€

Ktorý herný volant pre začiatočníkov sa vyplatí najviac?

Profilový obrázok autora článku - Marián Balint Marián Balint

Vianoce sa blížia, a veľa ľudí ešte stále nemá nakúpené darčeky. Pokiaľ by ste chceli pod stromček niekomu venovať práve herný volant, alebo si ho len tak kedykoľvek kúpiť, tento článok pre presne pre vás.

Simracing je Anglický termín pre virtuálne pretekanie na rôznych herných simulátoroch a je takmer nevyhnuté pri tom používať herný volant. Práve toto hobby sa v posledných rokoch stáva čím ďalej, tým viac populárnym a prichádza do neho veľa nováčikov. Veľa z nich však urobí chybu, a vyberie si herný volant pri ktorom chcú ušetriť, a tak ho po chvíli vymenia kvôli jeho otrasnej kvalite. Síce za cenovku 300€ nemôžme očakávať nejakú extrémnu kvalitu, je to dobrý budget na vyskúšanie si tohto hobby, a poprípade sa s týmto vybavením dá aj pár rokov závodiť bez potreby jeho výmeny.

Každý z týchto volantov v zozname disponujú spätnou odozvou (force feedback), ako aj radiacimi pádlami a stupňom otočenia aspoň 900°. (S výnimkou 5. volantu, ktorý neobsahuje ani spätnú odozvu, a ani stupeň otočenia 900°.)

1. Logitech G923

Tento herný volant je jeden z najnovších modelov od logitechu. Kvalitný matériál či kvalitná spätná odozva s technológiou Trueforce robí tento volant TOP 1 v tomto zozname. Pedále sú 3 (plyn, brzda, spojka), a sú taktiež kovové. Pocit z nich je skvelý, aj keď pre niekoho môže byť brdza až príliš tvrdá. Avšak spätná odozva pri logitech volantoch tejto cenovej kategórie je trochu hlučnejšia a pri nočnom hraní to môže rušiť minimálne ľudí v miestnosti kde volant budete používať. Volant sa dá pripevniť ako na stôl, tak aj na rôzne držiaky. Pre volant sa dajú dokúpiť aj rôzne modifikácie, ktoré vám dokážu tento pocit ešte viac zprijemniť. Tento volant je však v pomere cena/výkon topka. Pozor však na to, že volant sa predáva vo dvoch variantách - PS/PC a Xbox/PC. Tým pádom PS verziu volantu nespojíte s Xboxom a ani naopak.

+ Kožený volant
+ Kvalitná spätná odozva
+ Kvalitné pedále
+ Veľa programovatelných tlačítok
+ Možnosť pripevniť volant takmer kdekoľvek
+ Pomer cena/výkon
+ LED ukazovatele otáčok

- Hlučná spätná odozva

2. Thrustmaster T248

Druhým volantom je kúsok od Thrustmasteru, ktorý taktiež vyšiel nedávno. Volant je kožený, a má taktiež aj displej ktorý dokáže ukázať rôzne informácie z hier ako je rýchlosť auta, otáčky atď.. Volant má o trochu silnejšiu spätnú odozvu ako Logitech G923, ale nie oveľa. Taktiež disponuje troma kovovými pedálmi, ktoré však nie sú až tak kvalitné, ako pri Logitechu G923. Volant má však hlučné radiace pádla, a základňa volantu je naozaj tučná. Volant však taktiež upevníte takmer kdekoľvek vrátane stola. A taktiež si dajte opäť pozor na verzie, pretože volant sa opäť predáva zvlášť v PC/PS verzii, a PC/Xbox verzii.

+ Silná spätná odozva
+ Displej s informáciami
+ Možnosť pripevniť volant takmer kdekoľvek

- Hlučné radiace pádla
- Veľkosť základne
- Menej kvalitné pedále

3. Logitech G29/G920

Ďalší z volantov je opäť od Logitechu, avšak starší model. Aj keď nový model G923 toľko vylepšení nepriniesol, zaslúži si byť vyššie ako tieto dva modely. Modely majú rovnaké funkcie, avšak model G29 je na PC/PS a G920 na PC/Xbox. Pri ušetrených 50€ prídeme o Force Feedback technológiu Trueforce, ako aj vylepšený brzdový pedál a zopár ďalších drobností ako je krajší farebný dizajn. Až na to, má volant všetky funkcie ako jeho starší model, vrátane troch pedálov, rovnako silnej spätnej odozvy alebo LED ukazovateľa otáčok a zostane vám 50€ na napríklad radiacu páku od Logitechu, o ktorej budeme hovoriť na konci článku spolu s ostatným prídavným hardvérom ku volantom.

+ Kožený volant
+ Veľa programovatelných tlačítok
+ Možnosť pripevniť volant takmer kdekoľvek
+ Pomer cena/výkon
+ LED ukazovatele otáčok

- Hlučná spätná odozva
- Tvrdý a menej kvalitný brzdový pedál

4. Thrustmaster T150/TMX

A opäť sa vraciame ku značke Thrustmaster, aj keď teraz už do trochu nižšej kategórie. Aj keď spätná odozva tohto volantu je stále dosť silná, pri klasickej verzii dostaneme už len 2 plastové pedále (pri PRO verzii 3 kovové avšak nie nejako veľmi kvalitné), a volant nie je z kože. Tlačítka pôsobia dosť lacno a aj celkový dojem je už na nižšej úrovni. Taktiež je volant pri zatáčaní hlučnejší. Avšak čo si môžeme želať za 180€? Síce tu máme 2 úplne rozdielne modely, jediný rozdiel je opäť v kompatibilite a farbe. TMX je pre PC/Xbox a T150 pre PC/PS. Tento volant taktiež nepripevníte hocikde, bez neoficiálneho adaptéra, a teda dokážete ho pripevniť len o stôl.

+ Silná spätná odozva
+ Cena

- Kvalita materiálov a tlačidiel
- Hluk pri zatáčaní
- Plastové nekvalitné pedále
- Volant sa nedá pripevniť kdekoľvek

5. Hori Racing Wheel Overdrive

Tento volant je naozaj iba hračka. Žiadná spätná odozva, uhol zatáčania len 270°, málo tlačidiel, plastové pedále a teda je to volant čisto na arkádovky pre deti. Cena 115€ je naozaj lákava, ale pokiaľ ten volant plánujete používať dlhšiu dobu, alebo ho len nechcete venovať malému dieťaťu, určite odporúčam aspoň Thrustmaster T150/TMX. Tento volant proste nie je pre kompetitívne pretekanie, ani nič podobné.

+ Cena

- Lacná kvalita
- Žiadna spätná odozva
- Malý uhol zatáčania

Toto je naozaj iba začiatočnícke vybavenie pre Simracing, avšak na začiatok úplne postačí. Ku volantu a pedálom sa samozrejme dá dokúpiť plno hardvéru ako napríklad radiaca páka od Logitechu za 50€ (Odporúčam si vyzistiť viac, ak plánujete používať s iným volantom ako od Logitechu.), alebo USB ručná brdza z ebayu za asi 100€. Taktiež si môžete kúpiť kovovú konštrukciu kde volant upevníte, alebo kľudne aj hliníkovy kokpit. Avšak pre začiatok vám úplne stačí mať volant pripevnený o stôl, a začať sa poriadne učiť pretekať. 

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marián Balint

Marián Balint Oficiálny Patrón

Recenzent a redaktor, Fanúšik všetkých druhov hier, Playstation a PC hráč, Simracer

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený