Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

NFS Unbound Recenzia

Need for Speed: Unbound - Recenzia

Poctivá remeselná práca.

Profilový obrázok autora článku - Dominik Slavkovský Dominik Slavkovský

Nová hra dlhotrvajúcej a hráčmi obľubovanej značky ma skutočne prekvapila. Podľa ukážok, ktoré sme pred vydaním mali možnosť vidieť, pričom hovorím najmä o kreslených efektoch, by sa mohlo zdať, že pôjde o trošku šialenejší a odviazanejší diel. Opak je ale pravdou. Need for Speed: Unbound sa drží pri zemi ako to len ide. Azda všetkým. A vôbec pri tom nehovorím len o hmotnosti áut, ktorá je v porovnaní s predchodcom skutočne väčšia.

Celá hra je veľmi sústredená a pomerne ťažká, k dispozícií máte len tak tak peňazí, jazdiť musíte skutočne zodpovedne, svoje rozhodnutia musíte robiť rozumne a polícia vám len tak niečo neodpustí. Otázkou je, či vy odpustíte hre to, že okrem skutočne pevných základov vám toho viac neponúkne.

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Need for Speed: Unbound Trailer

Need for Speed: Unbound Trailer

Street racing simulátor

Cieľ hry je veľmi prostý. Vaša dobrá kamarátka, ktorú ste považovali za rodinu, ukradla vaše srdce a aj auto a vy chcete obe naspäť. Aby ste to dosiahli, musíte nazbierať dostatok peňazí na hlavný závod The Grand, kde svoj stanovený cieľ môžete naplniť. Zaberie vám to presne 4 týždne, pričom každý deň budete pretekať deň čo noc.

Ako tomu bolo v predchodcovi, deň ponúkne väčšiu istotu, naopak noc to bezpečie vymení za väčší zisk. Veľmi prosté. Každý závod zvyšuje pátranie polície po vašich nelegálnych aktivitách, pričom pri poslednom piatom leveli to je skutočný manhunt. Na záver týždňa, v nedeľu, vás potom čaká hlavný väčší event, kde budete pretekať vždy v inej triede áut. Nič viac, nič menej.

Poriadne pri zemi

Na jazdný model som si musel zvykať dlhšie. Je celkom dosť komplexný a spočiatku nie príliš intuitívny. Hra vám dáva veľa možností ako ísť s autom do driftu, poprípade každé jedno vozidlo prispôsobiť podľa toho, akým štýlom s ním chcete pretekať. Budete sa viac držať jazdnej línií a precízne sekať zákruty alebo ich proste prešmykujete? To je na vás.

Na začiatku je to celkom chaos, viem si predstaviť, že to môže niektorých od titulu aj odradiť, pretože keď hovorím, že som si musel zvykať, myslím tým pokojne aj desať hodín. Rovnako je to aj s prvým autom, pozor na jeho voľbu, bude sa totiž po vašom boku držať o čosi dlhšie.

Dolárov je na začiatku málo a často sa vám môže stať, že na závode ich skôr prerobíte, pokiaľ sa neumiestnite na tej najvrcholnejšej priečke. Celej hre tak akosi trvá, kým sa poriadne rozbehne. Na druhú stranu, ak hľadáte pravý, do istej miery autentický, zážitok zo závodov na ulici, lepšiu hru asi nenájdete.

Autá, autá, autá

Jazdiť budete v najrôznejších značkách áut rôzneho roku výroby. Je ich niečo cez 140. V tomto prípade nie je čo vytknúť. Určite tam nájdete aspoň niekoľkých svojich favoritov. Ja som dlho fungoval na Honde Civic, po desiatich hodinách hrania sa mi podarilo dostať k Mitsubishi Lancer Evolution IX, ktoré mi tak akosi prirástlo k srdcu. To ale neznamená, že by som si dlhšie nebrúsil zuby na poriadne Porsche, ktorých je tam tiež hneď niekoľko. (Skončil som s 911 Turbo S Cabriolet Series 2019).

V hre ale nájdete aj misie, kde bude vašou úlohou previezť z miesta na miesto rôzne iné závodné autá. Nebojte, nehrozí vám, že by ste celú hru strávili len v jednej značke plechu so štyrmi kolesami. Poďme ale k tomu hlavnému. Závody, ktoré vám zarobia peniaze sa v zásade delia na tri kategórie. Tými sú klasické pretekanie, driftovanie a zbieranie skóre za pomoci driftovania, rýchleho jazdenia a ničenia prekážok. Všetky fungujú ako majú, no navrch pevnej kosti by ste nejaké prebytočné mäso hľadali len ťažko.

Chcem tým povedať, že sú to presne tie typy pretekov, ktoré si práve pri čítaní predstavujete a tiež presne tie, ktoré ste videli v stovkách iných hrách. Svet je tento raz tiež akýsi menší, nečakajte teda ani originalitu, čo sa týka prostredia. Skrátka, také Need for Speed, aké ste hrali aj na Playstation 2. Ale veď predsa tie sú vraj tie najlepšie, nie?

Rýchlo a zbesilo

Zbesilo po vás pôjde aj polícia, ktorá sa veľmi podarila. Možno až príliš. Pri piatich hviezdičkách sa budete vyhýbať nielen klasickým policajným autám, ktoré uvidíte na mape, ale aj tým skrytým. Ak vás zazrú, pôjde po vás celá policajná stanica vrátane vrtuľníkov. Pred klasickými policajnými autami jednoducho utečiete alebo ich zničíte, tie rýchlejšie už budete musieť obohrať inak. A ak po vás pôjde poriadny truck, tomu sa najlepšie schovať.

Hra ma donútila rozmýšľať aspoň krok dopredu. Niekedy ma aj poriadne naštvala. Dobre si musíte premyslieť, či vám táto hľadanosť bude za tých pár tisíc navyše stáť. Pretože ak vás policajti chytia, o všetky nazbierané peniaze nenávratne prídete. Niekto v tom zaiste uvidí čistú frustráciu, naopak pre niekoho to bude pravý masaker.

Skvelý motor, odfláknutý dizajn

Nové Need for Speed je vyrobené exkluzívne pre aktuálnu generáciu konzol. 60 snímkov za sekundu je pri tejto sérií veľmi príjemnou zmenou, avšak okrem nich a lepších odrazov sa novo generačný zážitok nedostavil. Kreslené efekty dymu, stáčania kolies či krídla pri skokoch mi rozhodne neprekážali tak, ako nejednotný grafický dizajn. Niekedy sa chce hra tváriť realisticky, pričom inokedy vám niektoré budovy z hry prídu ako nakreslené. Táto skutočnosť určite majiteľov PS5 a Xbox Series X nepoteší.

Na počudovanie, práve všetky tie kreslené efekty a postavičky ma celkom príjemne prekvapili. Postavy príbehu v netradičnom grafickom šate pôsobili menej otravne, vďaka čomu som všetky tie nepotrebné pretekárske rozhovory bral aspoň o čosi s väčšou nadsázkou. Niežeby sa autori o niečo hlbšie aj pokúšali. Príbeh táto hra vlastne okrem úvodnej motivácie ani nemá, ponúka len množstvo vyššie spomínaných dialógov, na ktoré som pri každej ďalšej dôležitej zákrute hneď aj zabudol. Tento smer mi je ale rozhodne sympatickejší v porovnaní s predošlými pokusmi, aj keď si myslím, že sa už s tým unikátnym prevedením postáv dalo rozhodne vyťažiť viac.

A$AP

Tri veci o ktorých by ste mali vedieť. Soundtrack hry vyvoláva atmosféru undergroundu, ale takého moderného. Je výborný. Pripravte sa však na to, že ide najmä o rapové pesničky mladých amerických raperov fúzované ľahšou techno hudbou. Tento originálny krok oceňujem, páči sa mi, že hra neobohráva staré a tisíckrát počuté pesničky. Nová doba, nová hudba. Aspoň nejaká inovácia. Pri tomto pojme ešte ale ostaneme.

Unbound do ulíc už vyššie spomínaného menšieho mesta pridáva aj civilistov, vďaka čomu sú ulice o niečo živšie a prechádzať tak hlavnou cestou v tristo kilometrovej rýchlosti je celkom fajn. Chodci sa vám budú snažiť za každú cenu vyhnúť, čo v prípade ich kresleného dizajnu funguje výborne. No a teraz poďme na to, na čo čakala polovica z vás. Autá ide tuningovať. Môžete vylepšiť rôzne jazdné vlastnosti ako napr. kedy bude lepšie auto akcelerovať, či štýl fungovania nitra. Vylepšiť môžete aj počítač pre lepšie štatistiky, vďaka čomu sa mohlo z mojej Hondy Civic stať kľudne aj o dve triedy lepšie auto. Rovnako komplexne môžete svoje auto upraviť aj po vizuálnej stránke. 

Online

Režim pre viacerých hráčov imituje zážitok kampane. Ocitnete sa v garáži, vyberiete si na začiatok auto a idete pretekať. Na mape som videl maximálne 16 hráčov, možno ich tam môže byť aj viac. Počas šoférovania môžete, okrem skúšania maximálky, hľadať po mape rôzne zberateľské predmety a čakať, kým niekto iniciuje závod. Alebo zájdete do pretekárskeho „meet up-u“, kde vytvoríte závod podľa kategórie auta vy a následne už len čakáte, či sa k vám niekto pripojí.

Je to fajn systém, v úvodné dni som mal však problém naplniť lobby všetkými ôsmymi hráčmi. Inak všetko funguje ako má a vy sa tak môžete kľudne s vašim kamošom premávať len tak po mape Lakeshore city. Je to taký základ, čo by som od závodnej hry s možnosťou multiplayer dnes čakal.

Need For Speed Unbound

 

Gameplay - 9/10

 

Grafika - 7/10

 

Multiplayer - 8/10

8/10

Verdikt

Pocit z rýchlosti je v tejto hre cítiť na míle ďaleko, o tom žiadna. Need for Speed: Unbound robí všetko, čo si stanovil za úlohu veľmi dobre. Je vidieť, že ľudia ktorí za týmto titulom stoja, svojmu remeslu rozumejú. No tam to ale aj končí. Pokiaľ vám to stačí, hru si poriadne užijete. Skutočne. Niet nad čím rozmýšľať. Avšak ak hľadáte čosi len trošku iné, originálne, budete hľadať zbytočne. Aspoň sa ale vyjasnila jedna vec. Teraz už lepšie rozumiem tomu, prečo boli tak dlho, spomedzi EA vývojárov, práve Criterion Games tí najviac v úzadí. Im to tam totiž zjavne pristane najlepšie a oni sami sú si toho veľmi dobre vedomí.

Oficiálna stránka

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Všetko, čo potrebuješ vedieť o najštýlovejšom NFS

Všetko, čo potrebuješ vedieť o najštýlovejšom NFS

Detaily o hre aj predobjednávkové bonusy.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Prvý pohľad na gameplay Need For Speed Unbound

Prvý pohľad na gameplay Need For Speed Unbound

Takto nejako bude vyzerať hra.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Criterion konečne ukázal poriadny gameplay Need for Speed Unbound

Criterion konečne ukázal poriadny gameplay Need for Speed Unbound

Konečne vieme, ako to vyzerá v hre.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Next-Gen Need For Speed odložené na rok 2022

Next-Gen Need For Speed odložené na rok 2022

Vývojári z Criterionu budú pomáhať s Battlefield 6.