Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Nier-Replicant-Recenzia

NieR Replicant Ver. 1.22474487139 - Recenzia

Ako dopadol druhý reparát vlažne prijatej NieR z roku 2010? 

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková Veronika Ďureková

Len veľmi málo tvorcov ma dokáže svojou víziou herného sveta nadchnúť tak ako Yoko Taro. Originálny žáner balansujúci na hrane sci-fi a fantasy má všetko čo človek potrebuje na prežitie poriadne intenzívnej a divokej emocionálnej horskej dráhy. Bohužiaľ, geniálna myseľ na vytvorenie kvalitnej videohry nestačí. V tom sme sa pri Yoko Tarovi utvrdili hneď niekoľkokrát.

S tým správnym usmernením a vývojárskym tímom však môže hra pod taktovkou tohto režiséra poľahky dosiahnuť métu najlepších hier roka. Po obrovskom úspechu Nier Automata (2017) sa vydavateľstvo Square Enix celkom pochopiteľne rozhodlo pre remaster príbehového prequelu NieR.

Titulný obrázok Youtube videa

Zasvätiť nezainteresovaného človeka do deja s toľkými vrstvami a zvratmi je pomerne náročná úloha. V NieR Replicant sa zhostíte úlohy mladého chlapca, ktorý sa stará o svoju ťažko chorú sestru (Yonah). Čo môže pôsobiť ako typická RPG fantasy dedina je v skutočnosti futuristický post-apokalytický svet s ľudstvom na sklonku vyhynutia.

Príbeh ostáva tým najlepším čo vám NieR ponúkne

V pôvodnom NieR predstavovali postavy a príbeh jednoznačne najlepší aspekt hry. Toto platí aj pri vynovenej verzii 1.22474487139. V remastri som sa však do príbehu dokázala ponoriť jednoduchšie aj vďaka krajším modelom postáv a  novému dabingu.  Veteráni série sa navyše môžu tešiť aj na jeden nový koniec. Samozrejme aj v tomto prípade platí, že ak chcete odomknúť celý potenciál príbehu, musíte NieR prejsť niekoľkokrát z rôznych perspektív.

To môže pre mnohých hráčov predstavovať problém. Už len dosiahnutie základného prvého konca (cca 20 hodín) totiž obnáša množstvo backtrackingu a jednotvárnych nepriateľov. V úvodných hodinách dokonca hra pôsobí skôr ako errand boy simulátor.

Väčšina vašich úloh (či už hlavných alebo vedľajších) spočíva v jednoduchých pochôdzkach pre dedinčanov. Zaniesť list, kúpiť vo vedľajšej dedine tulipány, uloviť barana, nájsť stratenú matku, syna či psa. Tým sa budete zaoberať v prvej, nezaujímavejšej polovici hry.

Nier Replicant je zrejme jediná hra, v ktorej som bola úprimne vďačná za vedľajšie úlohy. Keď sa po niekoľký raz vraciate do tej istej lokality, padne vám celkom vhod, ak naraz vybavíte viac vecí. Niektoré z príbehových misií sú totiž veľmi primitívneho charakteru ( napríklad vypočuť si manželskú hádku).

NieR dostal pekný remastrovaný šat, zachoval si však otravné loadingy

V zásade som ale s opakovaným presúvaním medzi lokalitami nemala problém. Všetko máte viac-menej po ruke, v mape sa ľahko orientuje a dobre vám padne aj rozmanitosť miest. Okrem vašej rodnej dediny navštívite prímorské mesto, púštne kráľovstvo, tajomný les alebo rozsiahle zelené pastviny.  A to všetko samozrejme v novom remastrovanom šate s krajšími textúrami.

Ani vydarený grafický update nedokázal potlačiť moje sklamanie z loadingov medzi lokalitami. Toto sa hrám v roku 2021 odpúšťa len veľmi ťažko. Najmä keď pri vizuálnej stránke človek zabúda na to, že sa nejedná o remake v novom engine ale len o prepracovanejší remaster. Teda až pokiaľ vám to nepripomenie jednotvárna hrateľnosť.

Nepriatelia vo svete NieR, takzvaní Shades nepredstavujú veľkú výzvu. Pri bossfightoch na normálnej obtiažnosti sa dokonca nebojím použiť slovo primitívnosť. Nepriatelia prichádzajú vo všetkých tvaroch a veľkostiach, v brneniach aj bez, so štítmi, mečmi či sekáčmi. Súbojový systém je však málo technický a skôr jednotvárny, skrátka, typický old-school hack&slash.

Najmä ak máte česť s celou hordou menších nepriateľov, na premyslenejšiu taktiku nemáte priestor a najmä nervy. Veď napokon, na nenáročných protivníkov postačí aj opakovaný rýchly úder. Ak sa vám podarí dokonale vykryť útok, hra vás odmení pekným spomaleným záberom a kritickým úderom, to je ale asi to najzaujímavejšie čo vám súbojový systém v NieR Replicant ponúkne.

Vašimi spoločníkmi budú originálne charaktery a skvelí bojovníci

Našťastie máte po ruke aj vášho neodlučného priateľa – Grimoira Weissa. Grimoire je kniha, konštantne levitujúca po vašom boku, vďaka ktorej môžete pri bojoch využívať mágiu. Tento netradičný pomocník vám umožní na nepriateľov páliť magické strely, udrieť ich obrovskou magickou rukou, prebodnúť kopijami rastúcimi zo zeme či vystreliť nabitú strelu s koncentrovanou magickou energiou...

Okrem spestrenia súbojov spĺňa Weiss aj úlohu akéhosi zosobnenia upgradového systému. V NieR Replicant máte dočinenia s veľmi príznačným spôsobom vylepšenia vybavenia pomocou slov. Slová získané pri súbojoch aplikujete ako na vaše vybavenie, tak aj na magické útoky. Pokiaľ nie ste typ, ktorý by sa práve vyžíval v študovaní RPGčkových percentíčok (tak ako ja), Grimoire vám umožní automaticky použiť tie najlepšie možné slová na daný útok alebo zbraň.

A keď už je reč o šikovných spoločníkoch, nedá mi nespomenúť aj zvyšných členov vašej partie – sporo odetú drsnú Kainé a čistú dušu Emila. Bohužiaľ, nie je veľa toho, čo by som vám o Emilovi a Kainé mohla prezradiť bez príbehových spoilerov. Všetko, čo potrebujete vedieť je, že sa jedná a skutočne brilantne napísané kontrastné postavy s výbornou dynamikou. Prítomnosť týchto dvoch si budete užívať bez ohľadu na to, v akej miere vám pomôžu s nepriateľmi.

Popri vedľajších postavách hra exceluje aj v práci s kamerou. Väčšinu času hráte klasické RPG s pohľadom z tretej osoby. V určitých sekvenciách ale kamera prepne do režimu zboku typického pre 2D plošinovky, inokedy vám ponúkne pohľad zhora ako pri izometrických RPG.

V jednej z budov si dokonca s fixnou kamerou zaspomínate na prvé Residenty. S lokalitami sa nemení len kamera, ale aj paleta farieb a výborný soundtrack. Pri jednoduchej hrateľnosti je toto presne to korenie, ktoré hra potrebuje.

Pokiaľ ste, tak ako ,mnohí iní našli zaľúbenie v depresívnom NieR až pri Automate, Replicant Ver. 1.22474487139 je pre vás výborná možnosť ako si doplniť informácie z tohto sveta prostredníctvom skvelého príbehu.

NieR Replicant Ver. 1.22474487139

 

Príbeh - 10/10

 

Hrateľnosť - 7/10

 

Vizuál - 7/10

 

Soundtrack - 10/10

8.5/10

Verdikt

S trochou príbehového a technického pozlátka je NieR Replicant Ver. 1.22474487139  konečne hrou, na akú fanúšikovia série čakali.

Oficiálna stránka

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Veronika Ďureková

Veronika Ďureková Hviezda

Platformy: PlayStation, Nintendo
Fanúšička akčných FPS a RPG

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený