Posledná epizóda

CH Podcast #49 - Hrali sme Resident Evil 4, Diablo 4, ChatGPT a budúcnosť NPC postáv

25. Marec 2023

V najnovšej epizóde nášho ⁠CentrumHer ⁠Podcastu nám Lukáš podrobne opísal svoje pocity z hrania novinky Resident Evil 4. A taktiež sa dozviete, koľko musel čakať v rade na nové Diablo 4. Ale aj to, čo naň hovorí, pochopiteľne.

Ďalej sme sa rozprávali o ChatGPT a budúcnosti NPC postáv, ktoré by vďaka nemu nemuseli byť len polomŕtvou kulisou herného sveta. A predostreli sme aj pár pomerne zaujímavých konceptov, ako by vývojári mohli túto AI zaviesť do hier.

Na koniec sme si vyhodnotili náš veľký prieskum, ktorý sme v posledných pár dňoch robili medzi vami, našimi poslucháčmi a čitateľmi.

PS5 má na konte 13,4 miliónov predaných kusov, zisky Sony klesajú

Sony zaznamenalo medziročný pokles v čistých ziskoch.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
PlayStation-5-DualSense-PS5-Wallpaper

Spoločnosť Sony sa podelila s finančnými výsledkami na konci ďalšieho štvrťroku, ktorý skončil 30.9.2021. K tomuto dátumu má konzola PlayStation 4 na konte 116,7 miliónov predaných kusov. PlayStation 5 preskočil hranicu 13,4 milióna predaných kusov.

Ide síce o počet kusov, ktoré Sony aktuálne vyviezlo, predpokladom však je, že všetky sa predali. Dodnes totiž množstvo objednávok PS5 nebolo vybavených a Sony na predvianočnú sezónu spustilo poradovník. Za posledný štvrťrok sa obchodníkom predalo 3,3 milióna kusov PS5 a 200-tisíc kusov PS4.

Tržby stúpajú, ale zisk medziročne klesá

Ak sa pozrieme na finančné výsledky hernej divízie PlayStation, aj tento štvrťrok dokázalo Sony zvýšiť tržby. Narástli až o 27% v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Tržby narástli predajom PS5 ale najmä third-party titulmi a predajom DLC na PS Store. Z každého predaja ide Sony do vrecka až 30%.

Čistý zisk divízie PlayStation však medziročne klesol. Za to môže fakt, že PS5 sa stále predáva v strate (výroba je drahšia, ako jeho cena) a Sony má málo first-party titulov. Tržby z predaja hier sú najnižšie za posledných 12 mesiacov. Čistý zisk za štvrťrok klesol až o 22% v porovnaní s minulým rokom na sumu 627 miliónov eur.

Sony navyše tržby investovalo aj do nákupu nových štúdií. Do portfólia pribudlo napríklad štúdio Bluepoint.

Počet predplatiteľov PS Plus je k 30.9.2021 už 47,2 miliónov. PlayStation Network má 104 aktívnych užívateľov mesačne.

Sony PlayStation Studios

O pár rokov bude na PlayStation vychádzať viac live-service hier, ako príbehových

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik Hviezda

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články