SteelSeries Arctis 1 Wireless - Recenzia
Herné slúchadlá kompatibilné nie len s Xbox One.
So značkou SteelSeries mám bohaté skúsenosti a dodnes využívam myš SteelSeries Rival 3, ktorá mi svojim podsvietením zdobí herný stôl. Do rúk sa mi však dostali aj nové slúchadlá SteelSeries Arctis 1 Wireless for Xbox – Xboxová edícia Arctis slúchadiel, ktoré vynikajú svojou kompatibilitou aj dizajnom.
Zelená krabica síce promuje slúchadlá na platformu Xbox One, avšak slúchadlá sú plne multifunkčné a pripojíte ich na akékoľvek zariadenie. K tomu slúži aj sada káblov a bezdrôtový prijímač s USB-C konektorom.
V balení tak okrem slúchadiel nájdete kábel typu Micro-USB slúžiaci na nabíjanie slúchadiel, obojstranný 3,5mm kábel pre zapojenie slúchadiel do notebooku, gamepadu a mobilu, ďalej kábel / redukciu z USB na USB-C a v neposlednom rade spomínaný prijímač typu USB-C. V prípade, že v počítači nemáte USB-C konektor tak môžete využiť redukciu. Prijímač je možné pichnúť aj rovno do mobilu s konektorom Typ C a nie je nutné žiadne nastavovanie headsetu, funguje aj mikrofón.
SteelSeries Arctis 1 Wireless dokážete pripojiť k takmer všetkému
V postate sú tieto slúchadlá všestranné. USB typ C je dnes štandardom nie len v mobiloch ale aj v notebookoch a dokonca aj v Nintendo Switch, všade inde ich pripojíte 3,5mm jackom. Na jedno nabitie navyše vydržia okolo 20 hodín, čo je veľmi slušné.
Mikrofón je plne odnímateľný, aby dizajnéri zachovali uhladený dizajn. Slúchadlá tak naozaj pôsobia jednoducho a elegantne a vďaka tomu ich vynosíte aj v MHDčke, či na ulici. Hoci ide o Xbox verziu headsetu, dizajn sa oproti klasickému Arctis 1 Wireless nezmenil.
Povrch slúchadiel je kompletne z matného plastu ozdobený výrazným logom výrobcu. Peny na ušiach sú tvorené vzdušnou tkaninou Airweave, čelenka potom z mäkkej imitácie kože. Celkovo slúchadlá naozaj pôsobia veľmi luxusne a elegantne, navyše, sú veľmi ľahké. Aj napriek tomu, že celý hlavový most s nastavením veľkosti je zo železa, slúchadlá po čase na hlave nebudete ani cítiť. Tkanina Airweave je navyše tak hustá, že prepúšťa len minimum okolitého zvuku.
SteelSeries sa prestal spoliehať na technológiu Bluetooth a zvolil štandard 2,4GHz bezdrôtový prenos. Rovnakú technológiu používajú aj výrazne drahšie slúchadlá Arctis 7 a Arctis Pro, ktorých cena je dvojnásobná oproti Arctis 1. Technológia ponúka bezstratovú kvalitu zvuku (Bluetooth komprimuje) a odozva oproti obrazovke je minimálna. Oceníte najmä v rýchlych strieľačkách. Dosah pripojenia je až deväť metrov, kľudne aj cez steny.
Dôvodom tohto prenosového štandardu je aj to, že Microsoft pre Xbox zariadenia vyžaduje bezdrôtové pripojenie na rovnakej frekvencii, ako svoje ovládače. Z toho dôvodu výrobcovia často nevedeli priniesť na trh multifunkčné bezdrôtové slúchadlá pre Xbox One a zároveň aj iné zariadenia. Buď ste mali slúchadlá na PC, PS4 a dokonca aj Switch, ale neboli kompatibilné s Xbox One. Alebo ste mali Xbox One slúchadlá, ktoré bez káblu nešli absolútne nikde inde.
SteelSeries to vyriešil tak primitívnym spôsobom, až je to geniálne. Na malom prijímači sa totiž nachádza drobný prepínač, ktorým zmeníte kompatibilitu slúchadiel z Xbox One na všetky ostatné a naopak.
Odnímateľný mikrofón podľa výrobcu umožní nahrávať prirodzený a čistý zvuk a je vybavený aj redukciou okolitého zvuku. To posledné môžem potvrdiť, mikrofón skvele redukuje šum aj hluk avšak v reči zachytáva aj nechcené zvuky. Neporadí si moc dobre so sykavkami a pukaním a kvôli absencii filtra zachytáva aj akékoľvek fúknutie do mikrofónu.
Otestované v The Last of Us: Part II aj Escape from Tarkov
Zvuk je dostačujúci. Otestoval som ho v niekoľkých najviac kompetentných hrách trhu. V The Last of Us: Part II budete počuť vysoký rozsah zvukov bez akejkoľvek deformácie, dokonca aj priestorovo. Na PC som slúchadlá preveril v Escape from Tarkov, kde priestorový zvuk hrá dôležitú rolu. S rozsahom zvukov si slúchadlá poradili skvele, s priestorovým vykreslením už menej. Tak prepracovaná hra je totiž ideálne stavaná na slúchadlá 7.1 zatiaľ čo SteelSeries Arctis 1 sú „len“ stereo.
Hudbu ľahko otestujete na Spotify na mobile. Nemal som problém ani s hĺbkami, ani s výškami a SteelSeries sa namiesto extrémnych basov sústredil na verné vykreslenie zvuku. Arctis 1 obsahujú rovnaké meniče ako oceňovaný model Arctis 9X, ktorý je znovu cenovo niekde inde. Frekvenčný rozsah týchto 40mm magnetov je 20Hz -20 MHz a dostanete z nich až 98dB. Na počítači rozhodne budete musieť ubrať hlasitosť.
Oceňujem, že výrobca v tele zachoval aj tlačidlá na ovládanie zvuku a mikrofónu. Prakticky všetko nájdete ľavou rukou na spodnej strane slúchadiel – či už prepínač mikrofónu alebo koliesko ovládania hlasitosti, konektor na pripojenie kábla a mikrofónu. A konečne slúchadlá, ktoré mikrofón dokážu skutočne vypnúť, nie len ho stlmiť.
Arctis 1 po pripojení na počítač môžete aktualizovať a na konkrétnom zariadení si vytvoriť aj profily. Aplikácia SteelSeries Engine vám dovolí sa pohrať s ekvalizérom, alebo si môžete vybrať pripravený profil, ktorý vám najviac vyhovuje.
SteelSeries Arctis 1 Wireless sú skutočne multifunkčné slúchadlá do domácnosti a pre hráčov. Pripojíte ich na akékoľvek zariadenie, technológia bezdrôtového pripojenia zaistí skvelý dosah a kvalitu zvuku bez komprimácie, ale poteší aj výdrž. Oceňujem, že výrobca do týchto slúchadiel použil technológie z oveľa drahších modelov a tak cenovku Arctis 1 považujem za dobrý kompromis. Na druhej strane, mikrofón má čo vylepšovať a zvuk sa proste predraženým modelom nevyrovná.
SteelSeries Arctis 1
Dizajn
★★★★★
Výkon, kvalita zvuku
★★★★★
Funkcie, kompatibilita
★★★★★
Verdikt
Vynikajúce bezdrôtové slúchadlá so širokou možnosťou kompatibility a dlhou výdržou. Ideálny headset pre hráčov.
4.7
★★★★★
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa