Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

SteelSeries-Rival-3-Recenzia

SteelSeries Rival 3 - Recenzia hernej myšky

Budgetová herná myš, ktorá rozsvieti váš počítač.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Na recenziu sa k nám dostala najnovšia herná myš výrobcu SteelSeries. Táto americká spoločnosť na trh uviedla myš Rival 3 ale aj klávesnice Apex 3 a Apex 5. Práve spomínaná myška SteelSeries Rival 3 má cenou atakovať nízku cenovú hladinu, pričom si zachováva prvky z prémiových myšiek výrobcu. Rival 3 teda kombinuje pevné materiály, kvalitný senzor a odolné spínače, s veľmi jednoduchým dizajnom.

Myš sa predáva v kompaktnom balení. Hneď na prvý pohľad trochu zamrzí, že kábel nie je potiahnutý textilom, na druhej strane je veľmi jemný a tvárny, na stole vás absolútne nebude obmedzovať. Vizuálne nie je táto myška skutočne ničím zaujímavá, od obyčajnej Tesco myšky ju odlišuje azda len veľké logo Steelseries na zadnej strane.

Koliesko je plastové, potiahnuté matnou gumou. Veľmi dobre sa s ním manipuluje a vďaka gume je pri točení absolútne tiché. Hneď za kolieskom nájdeme prepínač profilov CPI a na ľavej strane dve postranné tlačidlá. Hoci je myš tvarom úplne symetrická (asi lacnejšie na výrobu), postranné tlačidlá ju robia vhodnú pre pravákov. Ide o myš strednej veľkosti a je veľmi ľahká, má len 77 gramov.

Titulný obrázok Youtube videa

Výrobca tvrdí, že telo je vyrobené z vysoko trvanlivého polyméru. Ten má zaistiť dlhotrvajúcu odolnosť, takže nehrozí, že vám praskne, alebo sa materiál odrie. Výrobca zvolil matný finiš na celom tele myšky, čo ja osobne preferujem viac, ako leštené materiály.

Výnimočnou sa myška stáva v momente, keď sa zapne do USB portu. Celkovo tri zóny sa rozsvietia veľmi jasnými RGB farbami. Svieti nie len logo výrobcu, ale aj spodné lemovanie okolo takmer celého tela. Bežne používam myš Logitech, na ktorej svieti len logo, ale SteelSeries to posunuli na nový level. Stôl mi síce teraz svieti ako vianočný stromček, no vyzerá to fakt luxusne. Ak máte radi RGB prvky, táto myš je určená presne pre vás.

Výrobca prekvapil aj v hardvérovej výbave myšky SteelSeries Rival 3. Bežne to je tak, že v tejto cenovej hladine výrobcovia do svojich myšiek dávajú lacné senzory. SteelSeries ale pre Rival 3 vyvinul nový senzor, TrueMove Core. Ten ponúka citlivosť 100-8500 CPI (počet hlásení na palec), dokáže snímať rýchlosťou až 300 IPS (palec za sekundu) a zaznamená zrýchlenie až 35G.

Devízou tohto optického senzora je, že sníma pohyb 1:1 bez akejkoľvek hardvérovej akcelerácie. Pri rýchlosti snímania 1000hz (1ms) je to skutočne poznať. Vyskúšal som niekoľko hier, v ktorých som mal pocit, že myš na 100% kopíruje moje pohyby na podložke. Ak máte hry s vyšším FPS a aspoň 144hz monitor, rýchlosť myšky absolútne pocítite.

Jedinou veľkou nevýhodou tohto senzora je, že je jeden. Drahšie myši majú senzory dva a tie vedia detekovať zdvihnutie myši od povrchu. S jedným senzorom sa stane, že keď v rýchlosti nadvihnete myš a chcete ju posunúť nad podložkou, občas zaznamená aj tento nechcený pohyb. Ide o takzvaný „lift-off“ efekt, ktorý je spravidla nežiadúci.

Rival 3 využíva klikacie spínače z najdrahších modelov výrobcu. Majú vydržať až 60 miliónov stlačení a aj tie sú vyrobené z pevnejších materiálov. Je to asi 2-3x viac, ako v rovnakej cenovej kategórii ponúka Logitech. Rovnaké spínače využíva napríklad aj myš Rival 650 (100+ eur). Dráha klikania samotného je tak akurát, držal som v ruke aj myšky, ktoré mali klikaciu dráhu kratšiu, aj dlhšiu, SteelSeries ale trafil zlatý stred.

Pamäť myšky Rival 3 umožňuje uložiť si 5 profilov v aplikácii SteelSeries Engine na tlačidlá, ale aj na citlivosť. Uložené profily citlivosti sa uchovajú aj v prípade, že myš používate na Xbox One. V aplikácii SteelSeries Engine si tiež môžete meniť aj podsvietenie pre tri zóny. V pohode ju tak zladíte so svojou hernou klávesnicou, či vysvietenou skrinkou.

SteelSeries Rival 3 ma očarila dvoma vecami. V prvom rade je to podsvietenie, ktoré na stole skutočne dominuje. Hoci samotná myš pôsobí nevinne, podsvietenie ju výrazne osviežuje. Druhá vec, ktorá ma potešila, je snímanie 1:1, skutočne každý pohyb myši je zaznamenaný a replikovaný na obrazovku, bez filtrovania, bez akcelerácie.

Myslím, že myš svojimi vlastnosťami pohodovo konkuruje vo svojej cenovej kategórii, ba dokonca aj vyššie. SteelSeries vytvoril produkt pre všetkých, ktorí chcú precíznu myš a zároveň výrazné oživenie svojho herného stola. Pri oficiálnej cenovke 39,99€ ide o výnimočné zariadenie v pomere cena/výkon.

SteelSeries Rival 3

Dizajn

★★★★★

Funkcie

★★★★★

Cena/Výkon

★★★★★

Verdikt

Tradičnejšia herná myš za prijateľnú cenu, ktorá však vyniká svojim netradičným podsvietením.

4.0

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom SteelSeries Aerox 3 Wireless (2022) - Recenzia

SteelSeries Aerox 3 Wireless (2022) - Recenzia

Bezdrôtová herná myš s unikátnym dizajnom.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom SteelSeries uvádí vylepšené klávesnice Apex Pro TKL

SteelSeries uvádí vylepšené klávesnice Apex Pro TKL

Nejrychlejší klávesnice, které preferují profesionální eSport hráči, jsou ještě rychlejší.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom SteelSeries Arctis 1 Wireless - Recenzia

SteelSeries Arctis 1 Wireless - Recenzia

Herné slúchadlá kompatibilné nie len s Xbox One.