Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

1295037

The Last of Us: Part 1 - Recenze PC verze

Pojďte se podívat, jak dopadlo dobrodružství Joela a Ellie, tentokráte ve světě počítačů

Profilový obrázok autora článku - Jakub Jakub

Je těžko uvěřitelné, že je to už deset let, co spatřila světlo světa legendární akční příběhová adventura The Last of Us. Během těchto deseti let jsme dostali k dispozici vedle původní hry i její remaster a nedlouho po něm plnohodnotný remake, který posunul hru na úplně novou úrověň prostřednictvím PS5. Zapomenout pochopitelně nesmíme ani na letošní seriálový hit mapující příběh Joela a Ellie víceméně tak jak ho známe a do zapomnění by neměl upadnout ani druhý díl, který ač dosahoval obrovské kvality, nebyl fanoušky nikdy moc vřele přijat.

Když se ale díváme na výčet toho, co všechno jsme od vývojářů z Naughty Dog ze světa The Last of Us dostali, každému musí trknout, že nám zde něco chybí. Ano, chybí nám verze pro počítačové nadšence jako jsem například já, pro nás, pro které jsou konzole sprosté slovo. A proto nejeden z počítačových hráčů včetně mě záviděl konzolistům jejich nádherný svět mapující zase trošku jiný druh zombie apokalypsy. Po dlouhých letech čekání jsme se ale i my dočkali. Je tu PC verze The Last of Us: Part 1. Pojďme se tedy podívat, zda se port na PC povedl, či je to jen odfláklá verze něčeho slavného.

Hele houba

K příběhu jako takovému asi není potřeba cokoliv říkat, zaprvé ho buď známe všichni z dřívějších recenzí, a nebo jsou tu hráči, kteří o něm neví vůbec nic a nechtějí si hru hned spoilerovat. Z tohoto důvodu zmíním příběh jen opravdu velmi okrajově. Dostáváme se do Spojených států, svět napadla agresivní houba Cordyceps a proměnila většinu lidstva v chodící zombie. Lidstvo jako takové je na pokraji vyhynutí, a tak se chytá každého malého světýlka, které by mohlo zajistit lepší zítřky.

Zhostíme se role protivného a minulostí zničeného Joela, který po sérii nenápadných zvratů dostane za úkol převést čtrnáctiletou Ellie prakticky celými Spojenými státy a doprovodit ji bezpečně k důležitým lidem. The Last of Us není žádná zběsilá akce v zombie světě, The Last of Us je smutným příběhem pádu civilizace, navazování vztahů, vyrovnávání se s minulostí a výběrem mezi zlem a větším zlem. Jedná se o zastaralou koridorovou akci s velkou porcí nudných a zastaralých hádanek, bez možností vybírání dialogů a s jen opravdu malou variabilitou zbraní a možností.

Brilantní je ovšem v tom jak nám dokáže prodat svůj příběh, jak nás stále dokola dokáže dojmout soužití Joela a Ellie a v neposlední řadě i jejich souboj s minulostí a budoucností. To je to proč dokázal The Last of Us uhranout před deseti lety prakticky celý herní svět a je to také důvod, proč ho stále milujeme. I když má nějaké ty neduhy, obzvláště tedy na PC, jak sami v této recenzi uvidíte.

Tady jdou oči šejdrem

Grafická stránka byla dalším z velkých důvodů, proč jsme si The Last of Us zamilovali. Nádherná zelená krajina, skvělé postavy, perfektní vyobrazení postapo měst a přírody, to vše k této hře prostě patří. Na PC to ovšem takto dokonalé není. Hra na PC totiž nevypadá vůbec hezky. Nejen, že po stažení cca 70Gb musíte ještě několik možná i desítek minut čekat na kompliaci shaderů, kterou sice můžete přeskočit tím, že spustíte hru během jejich načítání, ale zároveň vás tím čeká dlouhé načítání lokací a textur, různé blikání světel a stínů a v neposlední řadě pád hry.

Pokud ovšem necháte kompilaci shaderů dokončit, grafické problémy už nejsou tak hrozné. Sem tam sice narazíte na drobné trhání obrazu, načítání textur, nebo nevyhlazené objekty, ale není to už taková nekoukatelná hrůza jako bez nich. Velkým překvapením pro spoustu hráčů byl i fakt, že hra nepodporuje grafické karty s 8Gb paměti, ač naštěstí nepatřím do této skupiny hráčů, věřím, že tohle mohlo leckomu zkazit celé odpoledne a přitom je to úplně zbytečné rozhodnutí a ukázka lenosti vývojářů.

Ach ty stíny

Problém se stíny je u hry poměrně dost zásadní i na modernějších sestavách. Velký problém je zejména v tmavých místnostech, kde bez baterky kvůli efektu filmového zrna nevidíte vůbec nic. Vývojářům se moc nepovedlo ani překreslování vlasů, což je obzvlášť do očí bijící pokud chvilku pozorujete Ellie.

Obecně se grafika v PC verzi The Last of Us chová neuvěřitelně podivně. V jednu chvíli si říkáte jak je ten svět nádherný, aby jste o pár minut později hádali, zda jedete na koni nebo letíte na koštěti. O psaném textu ani nemluvě, protože nejen, že se grafika dokresluje pomalu a postupně, aby jste přečetli nějaký nápis ve městě třeba na ceduli, to budete potřebovat brýle se spoustou dioptrií. Abych se přiznal, neměl jsem odvahu zkusit nastavit grafiku na úplné minimum, ale dle dostupných screenshotů a videí zřejmě nepoznáte, zda se jedná o The Last of Us, nebo prvního Zaklínače.

Pokud nevlastníte opravdu nadupanou sestavu, pravděpodobně se PC verzi The Last of Us na chvilku vyhněte, na cestě jsou opravné patche, které by měly hru opravit a proto je zbytečné kazit si dojem ze skvělé hry leností vývojářů. Spousta hráčů si navíc na fórech stěžuje i na padání hry, nehratelné trhání obrazu i na totálně rozplzlé textury. Mně se tyto problémy z velké části vyhly, ale sto lidí sto chutí a otázka co to udělá právě na vašich strojích.

Velká kritika

Je důležité vědět, že se na Naughty Dog kvůli nepovedenému portu valí obrovská kritika nejen od recenzentů, ale i od samotných hráčů. Není se čemu divit, obzvlášť po tom, co Naughty Dog původní vydání odložil, aby vychytal všechny chyby a doručil hru v perfektním stavu. U Naughty Dog zřejmě nemají počítače, protože jinak není možné, že by si problémů, které hra má, nevšimli.

Je to celé obrovská škoda a neúcta k hráčům, protože tu byla a nejspíš ještě chvilku bude, obrovská skupina hráčů, kterým se o hraní The Last of Us na PC mohlo jen zdát. Naughty Dog mohlo ukázat i této skupině, proč je jejich hra takovou legendou a proč ji konzolisté po celém světě tak milují. Místo toho ale PC hráči dostali naservírovaný nepovedený port s rozplzlou grafikou, ošklivými stíny a nepovedným nasvětlením většiny herních lokací. A to mě na tom všem mrzí nejvíc.

Titulný obrázok Youtube videa

Jaký je tedy verdikt?

PC verze The Last of Us: Part 1 není dobrá, říká se mi to s obrovsky těžkým srdcem, ale opravdu není. Ač se mi většina těch velkých problémů vyhla, spoustě hráčů nadělala obrovské starosti ať už špatným vykreslováním, nebo úplným spadnutím na plochu. Mým doporučením pro všechny, kteří ještě nezlomili hůl, je počkat na opravné patche a poté si hru zahrát bez nepříjemných vzpomínek na zmíněné problémy. O to totiž jde, užít si tento skvělý příběh bez zbytečných problémů a klacků pod nohama.

The Last of Us Part I

 

Grafika - 3/10

 

Hratelnost - 4/10

 

Zvuk a Příběh - 8/10

5/10

Verdikt

PC verze prvního dílu The Last of Us není dobrá, je přímo tragická. Těm z vás, kteří mají ještě trpělivost doporučuji pár týdnů s koupí počkat. A ten zbytek ať si raději pořídí Playstation.

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PC

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Jakub

Jakub Hviezda

Zapálený PC hráč hrající hry všeho druhu už přes dvacet let a pro kterého konzole znamenají jen sprosté slovo

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články