Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Uncharted Legacy Of Thieves Collection Recenzia

UNCHARTED: Legacy of Thieves Collection - Recenzia

Dve hry Uncharted vo vylepšenej verzii na PS5.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Sony oživuje ďalšiu značku. Na pulty obchodov totiž mieri nová kolekcia Uncharted, ktorá dopĺňa už tú existujúcu. Po Uncharted: The Nathan Drake Collection prichádza Uncharted: Legacy of Thieves Collection, ktorá spája posledné dve hry Uncharted. Nájdeme v nej fantastický UNCHARTED 4: A Thief’s End a UNCHARTED: The Lost Legacy. Obe remasterované pre PlayStation 5.

Posledný príbeh Nathana Drakera, Uncharted 4 vyšiel v roku 2016 a prečítať o ňom si môžete v našej pôvodnej recenzii. O rok neskôr dorazila aj standalone hra The Lost Legacy, ktorá do roly hlavnej postavy zasadila známu Chloe Frazer. Aj o tejto hre si môžete u nás prečítať recenziu. V balíku Uncharted: Legacy of Thieves Collection nájdete obe hry, spúšťajú sa pod jednou ikonkou a obe hry vypustili multiplayer. Sony teda remasteruje len singleplayerové časti.

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Uncharted: Legacy of Thieves Collection – Launch Trailer | PS5

Uncharted: Legacy of Thieves Collection – Launch Trailer | PS5

Po prečítaní svojich starších recenzií sa aj po rokoch stotožňujem so všetkým, čo tam zaznelo. Samozrejme, tieto hry už nie sú vizuálne najkrajšie tituly v hernom priemysle, ako tomu bolo pred 5-6 rokmi, ale aj dnes vyzerajú skvele. Čo sa však nezmenilo, je absolútne fantastické príbehové spracovanie v oboch hrách, ktoré aj dnes drží najvyššie latky.

Príbeh Nathana Drakea v Uncharted 4 sa dá aj dnes považovať za jeden z najlepších v hernom priemysle. Postarali sa o to skvelá kamera, výborné herecké výkony, detailné výrazy tváre a špičkové animácie z dielne Naughty Dog a napokon aj ozvučenie a hudba. Celé dobrodružstvo navyše prežijete bez jediného loadingu. Aj The Lost Legacy má výborné kvality a obe hry ponúknu cez 25 hodín zábavy.

Tento krát bez multiplayeru, ale beží to ako po masle

Dnes recenzovaná Legacy of Thieves Collection vychádza na PlayStation 5. Z toho ťaží najmä rýchlosť načítavania, ktorá sa zo 40 sekúnd znížila len na moment! Ani nepostrehnete, že sa hra načíta. Obe hry sa spúšťajú z jedného menu, ešte predtým vás hra vyzve na prvotné nastavenie. Samozrejme, potom si môžete hry nastaviť aj samostatne. Medzi jazykmi nechýba čeština.

Na výber dostanete z troch režimov zobrazenia. Tým najkvalitnejším je Fidelity mód, ktorý renderuje obraz do natívneho 4K rozlíšenia pri 30fps. Vďaka tomu budú všetky textúry, objekty a efekty v najväčšej ostrosti a kvalite. Je to najkrajšia verzia týchto hier, ktorú si na PlayStatione môžete zahrať a prekonať ich môže azda len prichádzajúca PC verzia.

Druhým režimom je Performance mód, v ktorom si hru užijete na hladkých 60fps. To je tiež obrovská zmena oproti originálu, ktorý bežal len v 30fps. Pre 4K televízory je obraz renderovaný v 1440p a následne upscalovaný do 4K pri zachovaní 60fps. Pre 1080p televízory je obraz renderovaný tiež v 1440p ale naopak je škálovaný do 1080p, vďaka čomu hra úplne eliminuje aliasing. Tretím režimom na výber je Performance+. Ten si môžete užiť v neuveriteľných 120fps pri rozlíšení 1080p v prípade, že máte 120Hz televízor.

Pri recenzii som sa skúsil na moment vrátiť do doby 30fps a vyskúšal som si Quality mód. Musím však povedať, že z hrania na 60fps niet cesty späť a 30fps považujem za dobu minulej generácie konzol. Uncharted: Legacy of Thieves Collection si rozhodne odporúčam zahrať v hladkých 60fps. Je to zážitok. Vo vyššom rozlíšení nebeží len gameplay, ale aj cutscény, ktoré sú renderované real-time a plynule prechádzajú do hrateľnosti.

Novinkou je aj využitie DualSense či 3D zvuk

Vývojári z Naughty Dog využili naplno aj PS5 ovládač DualSense. Teraz každá zo zbraní v týchto hrách kladie odpor adaptívnym trigerom, takže doslova cítite spúšť. Ovládač vibráciami verne reprodukuje aj vozidlá, údery päsťou a cítiť budete aj napätie lana.

Hráčov rozhodne poteší aj podpora 3D zvuku, ktorý vďaka Tempest Audio Engine v PS5 naberá nový rozmer. Legacy of Thieves Collection ponúka niekoľko úrovní dynamického rozsahu, ktoré si viete nastaviť v zvukových možnostiach. 3D zvuk je možné počuť v tradičných stereo 3,5mm slúchadlách zapojených do ovládača ale aj na televízore. Dynamický rozsah v nových hrách je skutočne počuť, akoby ste sedeli v kine.

Po grafickej a hrateľnej stránke sa nezmenilo prakticky nič. Ak tieto dve hry vyzerali výborne na PS4 v roku 2016, respektíve 2017, dnes vyzerajú takmer rovnako, avšak bežia plynule a vo vyššom rozlíšení. Textúry však ostali nedotknuté a niektoré scény (Taliansko v Uncharted 4) majú stále slabšie nasvietenie, ktoré kazia dojem. V niektorých scénach som našiel mierne pozmenené modely. V iných scénach – kde je pre-baked globálna iluminácia – som si všímal viac artefaktov kedysi spôsobených šetrením pamäte PS4. Na PS5 šetriť nemuseli.

Naughty Dog neaktualizovalo ani Accessibility možnosti (zjednodušenie ovládania) a neposunuli ich na štandard z The Last of Us: Part II. Vo foto móde Uncharted 4 tiež nenájdeme toľko možností, aké sú v The Lost Legacy, hoci tieto hry vychádzajú spolu a na rovnakom engine. A aj po rokoch foto mód obmedzuje, ako ďaleko môže kamera od postavy byť a jej posúvanie je neohrabané. Plusom je však možnosť importovať si existujúce uloženia hry z pôvodných PS4 verzií.

Uncharted: Legacy of Thieves Collection je skôr takým lenivým portom na novú konzolu. Hry prakticky len využívajú výkonnejší hardvér na 60fps, 120fps alebo 4K, čo je asi najväčšia zmena oproti originálom. Už menej je však vidieť dodatočnú prácu vývojárov, okrem pridania funkcií ovládača DualSense ich veľa nie je. Aj napriek tomu považujem hry Uncharted: Legacy of Thieves Collection za jedny z najlepších, aké si v súčasnosti môžete na PlayStatione zahrať.

Uncharted: Legacy of Thieves Collection vychádza 28.2.2022 na PlayStation 5 v češtine.

Uncharted: Legacy of Thieves Collection

 

Príbeh - 10/10

 

Gameplay - 9/10

 

Grafika - 9/10

 

Spracovanie remasteru - 9/10

9.3/10

Verdikt

Ak ste náhodou vydanie fantastických hier Uncharted 4 a The Lost Legacy minuli, teraz je ten správny čas. 4K a 60FPS ponúkajú doposiaľ ten najlepší vizuálny aj herný zážitok.

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený