Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Vedci dosiahli rýchlosť internetu 230 000 GB za sekundu

To je dvojnásobok celosvetového prenosu internetu v jednej sekunde.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Rychlost internetu rekord 2022

V Septembri sme vám priniesli článok o výskumnom tíme v Japonsku, ktorý dosiahol neuveriteľnú rýchlosť v prenose dát optickým vláknom. Podarilo sa im preniesť 1.2 Tbit za jednu sekundu na existujúcej sieti. Ako to dokázali, si môžete prečítať v našom článku. 

Rychlost internetu rekord

Japonci dosiahli rýchlosť 1.2 Tbit/s na existujúcej optickej sieti

Vďaka tejto rýchlosti internetu by ste si mohli Microsoft Flight Simulator stiahnuť za jednu sekundu, keby vám to zápis na disku dovolil. Ale to je ešte nič, pretože tímy z technických univerzít v Dánsku a vo Švédsku dokázali ešte niečo neuveriteľnejšie. Výskum bol publikovaný v časopise Nature

Rýchlosť internetu má nový rekord

Nový rekord v rýchlosti prenosu dát je 1,84 Pbit/s čo je v podstate 1,840,000 gigabitov. Vďaka tejto rýchlosti preniesli za jednu sekundu 230 000 GB, čo je dvojnásobok prenosu internetu na celej planéte za sekundu. A to nie len medzi dvoma počítačmi, ale medzi sieťou 37 jadier na vzdialenosť až 7,9 kilometrov. 

Nárastu rýchlosti internetu by sa mali dočkať aj existujúce optické internetové siete

Podarilo sa im to vďaka vývoju nového čipu pre optickú sieť, ktorý dokáže jeden svetelný zdroj premeniť na široké spektrum stoviek farieb s rozdielnou vlnovou dĺžkou. Čím viac vlnových dĺžiek v jednom optickom vlákne, tým viac údajov dokáže sieť preniesť bez toho, aby sa pridávali nové optické vlákna. 

Namiesto kopania a ukladania nových káblov do zeme by tak v budúcnosti stačilo vymeniť modulátory, vysielače a prijímače, vďaka ktorým by narástla rýchlosť aj u vás doma. 

Vedci rozhodne nie sú na konci dosahovania rekordov. Podľa odborníkov bude možné touto technológiou dosiahnuť rýchlosť 100 Pbit/s, čo je rýchlosť 12 500 000 GB za sekundu. 

Aká je priemerná rýchlosť internetu na Slovensku a v Česku? 

Dnes máme na Slovensku priemernú rýchlosť internetu 44 Mbit/s (download 5,5 MB/s) a v Česku je to 42 Mbit/s (download 5,2 MB/s).

PS5 Xbox Series Switch Consoles

Switch stále dominuje predajom, PS5 sa prepadáva za Xbox

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry