Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Doom Eternal Easter Egg

Veľkonočný špeciál: 10 najlepších easter-eggov v hrách

Pamätáte si tieto easter-eggy?

Profilový obrázok autora článku - Redakcia Redakcia

Easter-eggy sú skryté, zábavné a často nepodstatné prvky v hernom svete, ktoré môžu byť objavené hráčmi. Tieto prvky sa často nachádzajú na tajných miestach, v malých podrobnostiach, v dialógoch postáv, alebo ako narážka na iné hry, filmy alebo internetové meme.

Niektoré easter-eggy sú veľmi dobre skryté a ich objavenie môže trvať aj niekoľko rokov. Pre mnohých fanúšikov hier sú easter-eggy dôležitou súčasťou zážitku z hry a ich objavovanie a zdieľanie s ostatnými hráčmi združuje komunity aj roky po vydaní. 

Takmer každá hra obsahuje minimálne jeden malý easter-egg, či už hovoríme o menších hrách, alebo tých veľkých. Napríklad v takom Horizon Forbidden West hráči objavili už desať easter-eggov a odkazov na iné hry. Napríklad meč Excalibur alebo malé totemy z God of War. 

Pri príležitosti Veľkej noci, sme zostavili rebríček 10 najlepších veľkonočných vajíčok...teda easter-eggov, na ktoré v hrách radi spomíname. 

1. Tajná miestnosť v Batman Arkham Asylum

V pracovni správcu Quincyho Sharpa sa nachádzala dobre skrytá tajná miestnosť, ktorú hráči nemohli vidieť ani na mape, ani v detektívnom režime. Miestnosť sa dala navyše otvoriť len odpálením niekoľkých gélových náloží naraz. Nakoniec museli vývojári hráčom dať nápovedu, aby ju vôbec našli. V miestnosti sa potom skrývala mapa ďalšej hry v príprave - Batman Arkham City. 

2. Atari 2600 v Call of Duty: Black Ops 2

V hre Call of Duty: Black Ops 2 môžete nájsť tajnú miestnosť, ktorá obsahuje konzolu Atari 2600. Ak sa dostanete k tejto konzole, môžete si zahrať staré hry, ako sú Pitfall, River Raid a Kaboom. Na to však budete musieť odstreliť hlavu všetkých manekýnam na mape za menej ako dve minúty. 

Titulný obrázok Youtube videa

3. Secret Cow Level v Diablo 2 a tiež v Diablo 3

Secret Cow Level je jedným z najznámejších easter-eggov v hrách. V hre Diablo 2 a Diablo 3 môžete nájsť tajnú miestnosť, ktorá obsahuje kravy a jednorožce, ktoré útočia na vás. Tento easter-egg vznikol ako odkaz na podobnú miestnosť v hre Warcraft 2.

4. Bigfoot v GTA San Andreas

Existencia Bigfoota v GTA San Andreas nebola nikdy oficiálne potvrdená. Nikto ho nikdy nevidel, nikto ho neodfotil a mnoho záberov Bigfoota sú len podvody. Dodnes však existujú hráči, ktorí Bigfoota v okolí Mount Chiliad hľadajú a tento mýtus sa stal najväčším easter-eggom v GTA San Andreas. Dokonca sa Bigfoot objavil na vlajke mesta Los Santos v ďalšej hre, GTA V. 

5. Srdce mesta Liberty City v GTA IV

V hre Grand Theft Auto IV môžete nájsť srdce mesta Liberty City, ktoré sa nachádza v soche slobody. Srdce je upevnené reťazmi vo vzduchu a tlčie. Streľba síce spôsobí krvácanie srdca ale nevyvolá žiadnu inú reakciu.

6. Ako Ciri popísala svet Cyberpunk 2077 v The Witcher 3

V čase, keď Ciri cestovala naprieč svetmi a dimenziami, navštívila aj svet Cyberpunk 2077. Geraltovi potom tento svet opísala takto: "ľudia tam mali v hlavách kov, viedli vojnu na diaľku... neboli tam kone, každý mal namiesto nich vlastnú lietajúcu loď." Povedala to už v roku 2015, do vydania Cyberpunk 2077 ostávalo ešte päť rokov, takže hráči to vtedy moc nechápali. 

7. Hideo Kojima v hre Cyberpunk 2077

Keď sme už pri Cyberpunk 2077, autori do hry vložili podobu herného dizajnéra Hidea Kojimu. Kojima sa v hre volá Oshima a rozpráva o emóciách, ktoré by chcel vložiť do svojej hry. Neskôr však môžete v Cyberpunk 2077 nájsť aj ďalší odkaz na Kojimovu hru: Death Stranding. Nájsť totiž môžete kontajner s BT. 

8. Konami Code

Konami Code je skrytá kombinácia tlačidiel, ktorá bola prvýkrát použitá v hre Gradius v roku 1986. V súčasnosti sa používa ako easter-egg v mnohých hrách od Konami a iných vývojárov. Kombinácia tlačidiel znie napríklad ako "Up, Up, Down, Down, Left, Right, Left, Right, B, A" a môže aktivovať rôzne tajné funkcie v hre.

9. Headless Horseman v Red Dead Redemption 2

Na Headless Horsemana v hre Red Dead Redemption 2 narazilo už mnoho hráčov. Ide o jazdca bez hlavy, ktorý krajinou cestuje na svojom koni. Avšak tento podivný úkaz hráči zažili už aj na svojej vlastnej postave a tak sa hovorí, že ide len o glitch. Naopak, postava bezhlavého jazdca sa v poestiach traduje už od Americkej revolúcie. 

10. Rat Man v Portal 2

Chell nebola jediná, ktorej sa podarilo uniknúť z testovacích miestností GLaDOS. Pred ňou to dokázal aj Doug Rattman, ktorý potom v Aperture Science zanechal po sebe mnoho odkazov. Hráči tak môžu nájsť tajné miestnosti, kde Rat Man nechal kresby ale aj odkazy, ktoré ešte viac rozširujú tajomný príbeh Portal 2. 

Netreba zabúdať ani na easter-eggy klasických hier ako Zelda, Silent Hill či Metal Gear Solid. Ale nájdeme ich aj v nových hrách ako Borderlands, či Battlefield. Na aké obľúbené easter-eggy spomínate radi vy? Dajte nám vedieť do komentárov!

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Redakcia

Redakcia

CentrumHer.eu je pôvodne český projekt založený v roku 2009. Dnes web vedie skupinka nezávislých autorov bez nároku na honorár a denne vám prinášame aktuálne novinky, zaujímavosti, trailery aj recenzie zo sveta videohier.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený