Posledná epizóda

CH Podcast #49 - Hrali sme Resident Evil 4, Diablo 4, ChatGPT a budúcnosť NPC postáv

25. Marec 2023

V najnovšej epizóde nášho ⁠CentrumHer ⁠Podcastu nám Lukáš podrobne opísal svoje pocity z hrania novinky Resident Evil 4. A taktiež sa dozviete, koľko musel čakať v rade na nové Diablo 4. Ale aj to, čo naň hovorí, pochopiteľne.

Ďalej sme sa rozprávali o ChatGPT a budúcnosti NPC postáv, ktoré by vďaka nemu nemuseli byť len polomŕtvou kulisou herného sveta. A predostreli sme aj pár pomerne zaujímavých konceptov, ako by vývojári mohli túto AI zaviesť do hier.

Na koniec sme si vyhodnotili náš veľký prieskum, ktorý sme v posledných pár dňoch robili medzi vami, našimi poslucháčmi a čitateľmi.

20-ročná hra Elder Scrolls 3: Morrowind vyzerá vďaka Nvidia RTX Remix ako remaster

Staručkým hrám svitá na lepšie časy.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

23. September 2022

Elder-Scrolls-3-Morrowind-RTX-enhance

Nvidia na svojej nedávnej konferencii okrem nových grafických kariet rady RTX 40 a upscalingu Nvidia DLSS 3, predstavila aj Nvidia RTX Remix. Ide o sadu nástrojov, vďaka ktorým môžu moderi veľmi jednoducho oživiť staré hry. Nvidia RTX Remix totiž v jednom balíku spája umelú inteligenciu pre upscaling textúr, nástroj na pridanie RayTracingu ale aj DLSS 3.

Moderi tak získajú veľmi efektívne možnosti pre oživenie starých hier. Doteraz na "remasterovanie" bol potrebný tím programátorov, grafikov, dizajnérov a RTX módy do hier vznikali len výnimočne. Navyše, mnoho z týchto starých hier bežali v 32-bitových enginoch, ktoré nedokázali využiť viac ako 3GB pamäte. A to znemožňovalo napríklad použitie textúr vo vysokom rozlíšení.

Nvidia RTX Remix toto všetko zmení. Cez nástroj RTX Remix Runtime budú moderi môcť prehnať hru a Remix z nej vytvorí identickú kópiu v 64-bitoch. Do tohto prostredia potom moderi môžu vkladať ďalšie modely, efekty a assety z rôznych knižníc.

RTX Remix tiež automaticky prerobí textúry, vygeneruje im normálové mapy a vygeneruje až 4x vyššie rozlíšenie. Vďaka umelej inteligencii všetky materiály v hre dostanú physical-based materiály, ktoré už dokážu odrážať lúče raytracingu. No a nakoniec aby raytracing mal čo renderovať, Remix dovolí moderom pridávať skutočné svetlá na scénu, či žiarivé textúry.

Výsledkom je dokonalý "mód" ktorý kompletne prekope starú hru, vdýchne jej nový život, nové svetlo, ostrosť a atmosféru. Nvidia prezentovala Remix na videu z Elder Scrolls 3: Morrowind, ktorý pôvodne vyšiel v roku 2002.

No a my sa už teraz nevieme dočkať, kedy vyjde takýto mód na GTA San Andreas, Mafiu 1 alebo Max Payne. Alebo pre hry vydaní ešte pred rokom 2000.

Titulný obrázok Youtube videa

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Nvidia RTX 30 - Cena, Dátum vydania, Špecifikácie, Výkon

Nvidia RTX 30 - Cena, Dátum vydania, Špecifikácie, Výkon

Všetko, čo vieme o nových grafických kartách Nvidia GeForce RTX 30

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Nvidia oznámila grafické karty GTX 1080 a GTX 1070

Nvidia oznámila grafické karty GTX 1080 a GTX 1070

Neuveriteľná cena pre obidve karty, ktoré sú výkonnejšie ako Titan X.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Nvidia oznámila grafickú kartu RTX 3050, cenu aj dátum vydania

Nvidia oznámila grafickú kartu RTX 3050, cenu aj dátum vydania

Najlacnejšia RTX karta doteraz.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Nvidia oznamuje DLSS 3, evolúciu upscalingu hier

Nvidia oznamuje DLSS 3, evolúciu upscalingu hier

Sľubuje ďalšie navyšovanie výkonu v hrách.