Čo je to NFT a akú majú hodnotu v hrách?
Svety hier a blockchainu narážajú na seba a NFT bude evolúciou mikrotransakcií.
Posledné mesiace sa čoraz častejšie začína objavovať pojem "NFT " aj vo svete videohier. K tejto téme sa počas posledných týždňov vyjadrilo aj niekoľko veľkých herných spoločností a my by sme mali vedieť, čo znamená NFT, ako budú zasahovať do hier, prípadne, kto na tom zarobí.
Na všetky tieto otázky nájdete odpovede v tomto článku. Vysvetlíme vám jednoducho, ako funguje svet NFT a či má tento trend budúcnosť v hernom priemysle.
Čo je to NFT?
Prvou otázkou samozrejme je, čo to je NFT. Ide o skratku výrazu "Non-fungible token", čo znamená v preklade "Nezameniteľný token." Ide o unikátnu vec s unikátnym digitálnym podpisom, ktorý sa overuje cez blockchain. Ak máte napríklad Bitcoin tak to nie je NFT - Bitcoin sa dá totiž vymeniť za iný Bitcoin a furt máte jeden Bitcoin.
Ak by ste mali napríklad hokejovú kartičku s podpisom hokejistu, ktorú nikto iný na svete nemá, tak máte vec podobnú NFT, akurát vo fyzickej podobe. Výraz NFT sa momentálne používa najmä pre digitálne veci, preto to priťahuje aj herné štúdiá - dá sa totiž na tom zarobiť. Môže to byť hudba, obrázok alebo unikátny skin v hre.
Ako funguje NFT a ako sa overuje vlastníctvo?
NFT sa overuje digitálne cez blockchain. Primárne cez Ethereum, existuje však už mnoho iných blockchain sietí, ktoré NFT podporujú. Blockchain je sieť počítačov, ktoré vykonávajú overenia transakcií a majitelia počítačov sú za to odmeňovaní kryptomenou. Preto za "ťaženie" získavate kryptomenu, avšak váš počítač je využívaný len na výpočty a overenia transakcií v sieti Blockchain.
Koľko stojí také NFT?
Primárne NFT využívajú umelci, ktorí predávajú svoje unikátne digitálne diela. Napríklad obrazy. Vy môžete takéhoto umelca podporiť napríklad tak, že si kúpite jeho dielo ako NFT a stávate sa jediným oficiálnym vlastníkom tohto diela, overený blockchainom. Zaplatiť môžete klasickou menou alebo kryptomenou. Cena diela sa môže pohybovať od niekoľko eur do tisícov, až státisícov.
Napríklad toto 50-sekundové video speváčky Grimes sa predalo za 388-tisíc dolárov. Obrázok mačky s názvom Dragon sa predal za 172-tisíc dolárov. V hrách sa takéto unikátne skiny alebo postavičky predávajú od niekoľkých dolárov, po desiatky, až stovky dolárov.
Dá sa na NFT zarobiť?
Tu sa dostávame k podstate toho, prečo sa o NFT začali zaujímať aj herné spoločnosti. Bývalo zvykom, že hry bývali Pay-to-Play. Kúpili ste si hru a hrali ste. Potom prišlo Free-to-Play. Hra bola zdarma, ale polovica obsahu v nej je monetizovaná. NFT však prináša nový pojem - Play-to-Earn. Za hranie konkrétnej hry môžete získať niečo, čo v skutočnom svete môže mať hodnotu. Aj keď budú herné servery niekedy vypnuté, stále budete vlastniť niečo overené blockchainom.
Za hranie hry môže byť hráč odmenený unikátnym itemom s overeným vlastníctvom, ktoré môže potom predať alebo vymeniť. Takýchto hier je zatiaľ veľmi málo, dokonca ich zakázal aj Steam. Cena NFT je totiž špekulatívna a teoreticky si vývojári môžu za obyčajný skin účtovať aj tisíce.
Naopak, Epic Games Store je otvorený hrám, ktoré využívajú blockchain. Podľa riaditeľa Epicu, Tima Sweeneyho je to totiž nová ekonomická príležitosť pre tvorcov obsahu. Priznáva však, že NFT môžu v mnohých prípadoch byť len jeden veľký scam.
Napríklad tvorcovia hry Evolved Apes začali predávať NFT virtuálne opice do svojej novej survival hry. Od ľudí takto získali 798 Ethereum, čo je dnes zhruba 3,7 milióna dolárov. Vývojári hry po týždni predaja zmizli a vymazali aj svoj Twitter účet, peniaze žiadny z hráčov už nikdy nevidel.
Herné spoločnosti sú zatiaľ na vážkach
Riaditeľ spoločnosti Electronic Arts, Andrew Wilson sa vyjadril, že NFT a "play-to-earn" sú budúcnosť herného priemyslu. Zatiaľ je však príliš skoro aby to fungovalo. Podľa Wilsona má unikátny digitálny obsah perspektívu a v hernom priemysle sa začne využívať viac.
NFT môžu byť jednoducho implementované do všetkých športových hier od EA, kde si hráči môžu zbierať kartičky vo FUT. Za poplatok si tak budú môcť kúpiť unikátne kartičky, ktoré nikto iný na svete nemá - zarobí na tom najskôr EA a potom možno aj držiteľ karty, ak sa ju rozhodne predať ďalej.
Square Enix už podniklo na poli blockchainu experiment - spustili do predaja niekoľko digitálnych assetov hernej značky Million Arthur. Celá galeéria sa predala za dva týždne. Pre Square Enix je to "robustný" vstup do blockchain technológie a momentálne zvažuje, ako NFT využiť aj vo svojich hrách.
Strauss Zelnick, riaditeľ Take-Two Interactive si myslí, že nie všetko čo je NFT, má mať aj hodnotu. Podľa Zelnicka je blockchain a NFT momentálne len špekulácia, ako od ľudí vylákať viac peňazí. Verí však, že ak ľudia zbierajú fyzické veci do zbierky, nevidí dôvod, prečo by nemohli zbierať aj digitálne veci.
Necháme sa prekvapiť, ktorý vydavateľ príde s komerčným blockchainom a NFT do svojich hier avšak dlho to trvať nebude. Kto prvý príde, ten prvý berie a vo svete NFT sa ešte len budú točiť veľké peniaze.
Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.
Zobraziť komentáre (0)
Komentáre
Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený
Prihlásiť sa