Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Creative-Live-Mic-M3-Recenzia

Creative Live! Mic M3 - Recenzia

Nový mikrofón prináša prémiovú kvalitu za zlomok ceny.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Spoločnosť Creative pred časom spustila do predaja nový externý mikrofón Creative Live! Mic M3, ktorý by mal potešiť nie len streamerov, ale aj tvorcov podcastov. Tento mikrofón nám spoločnosť Creative venovala práve do podcastu a mali sme možnosť si ho poriadne otestovať.

Ešte pred samotnou recenziou chcem upozorniť na predajnú akciu, ktorú spoločnosť Creative spustila na svojich stránkach. Mikrofón Creative Live! Mic M3 bežne stojí okolo 60 eur, avšak momentálne ho na stránkach Creative kúpite za 49,99€, čo je za tak kvalitný mikrofón skutočne pôsobivá cena.

Titulný obrázok Youtube videa

Balenie, prvý dojem

Mikrofón prichádza v balení príznačnom pre spoločnosť Creative. Už na prednej strane sa o mikrofóne dozviete všetky potrebné informácie – pripojenie cez USB, dva režimy nahrávania zvuku či frekvenciu 24-bit pri 96 kHz. Po otvorení krabice sa na vás bude usmievať pekne uložený mikrofón s oddeleným pop filtrom, káblami a podstavcom.

Mikrofón už na prvý dojem pôsobí veľmi elegantne, do matnej čiernej farby je zladený každý jeden prvok a zdobí ho len biele značenie výrobcu a prvky. Prekvapila ma váha podstavca, má takmer 400 gramov a celý mikrofón s pop filtrom a stojanom váži až 570g. Absolútne tak nehrozí, že sa vám prevráti. Matný čierny finiš je tiež príjemný na hmat a robustná konštrukcia nepôsobí lacno.

Asembláž mikrofónu je extrémne jednoduchá – stojan stačí naskrutkovať na mikrofón a zaistiť ho extra skrutkou a pop filter stačí magneticky pripnúť na prednú stranu. Aj keď sa môže zdať, že by mohol padať, opak je pravdou, drží dostatočne. Skrutka na stojane slúži na zafixovanie jeho polohy – môžete ho zakloniť až o 90 stupňov dozadu alebo do boku. Jeho výška s podstavcom je len 21 centimetrov, takže vám nebude až tak zavadzať ani pred monitorom.

Zo spodnej strany mikrofónu potom stačí zasunúť mikro USB kábel a nájdete tu aj 3,5mm jack pre vaše obľúbené slúchadlá. Mikrofón má štandardný závit 1/4 – 20 UNC vďaka čomu ho naskrutkujete na všetky štandardné stojany, a držiaky pre mikrofón. Ak mi Ježiško prinesie také to streamerské rameno na mikrofón, budem len rád.

Prvé nastavenie a možnosti

Tento mikrofón stačí jednoducho zapnúť USB káblom do počítača a jednoducho funguje. Od výroby mi v počítači aktivoval aj počúvanie – teda nahrávaný zvuk sa priamo prehrával do slúchadiel. Funkciu si môžete zapnúť a vypnúť, treba však ísť do nastavení v počítači. Bolo by fajn, keby túto funkciu bolo možné vypínať a zapínať priamo na mikrofóne.

Na prednej strane sú dve tlačidlá, jedno otočné a jedno pre stláčanie. To na stláčanie má jednoduchú funkciu – vypnúť a zapnúť mikrofón, o čom vás informuje aj farba LED diódy. Táto možnosť mi veľmi chýbala na staršom mikrofóne Trust, takže super. Druhé otočné tlačidlo slúži na okamžitú zmenu hlasitosti slúchadiel, ktoré máte do mikrofónu pripojené cez 3,5mm jack.

Zadné otočné tlačidlo mení spôsob nahrávania. Mikrofón Creative Live! Mic M3 má totiž možnosť nahrávať kardioidne a všestranne. Teda buď len primárne zvuky z jedného smeru, alebo zvuky zo všetkých smerov. Netreba žiadne nastavovanie – stačí otočiť týmto tlačidlom a z mikrofónu pre jedného rozprávača sa razom stane mikrofón pre nahrávanie celej skupiny. Dosah a kvalita v oboch režimoch je pôsobivá. Zatiaľ čo jednosmerné nahrávanie výborne zachytí reč rozprávača, so všestranným nahrávaním dokážete nahrávať ASMR a úplne jemné detaily. Pri najvyššej hlasitosti nahrávania som bol schopný počuť hlasy za stenou.

Výkon a kvalita zvuku

S výkonom tohto mikrofónu som maximálne spokojný. O tretinu lacnejší Trust nepodával ani zďaleka taký výkon, ako Creative Live! Mic M3. To je neporovnateľne lepší mikrofón. Perfektne eliminuje šum, aj keď nahrávam priamo pri počítači bez nejakej zvukovej izolácie. Ideálna vzdialenosť pre nahrávanie reči je 15 – 30 centimetrov, ale zvládne aj viac. Vedľajším efektom je to, že vďaka svojej citlivosti nahrá aj každý nechcený pohyb, buchnutie a šuchnutie kábla. Pri bežnej komunikácii online počas hrania nepočuteľné, v podcastoch je to treba vystrihovať. Pop filer naopak účinne redukuje pukanie pri rozprávaní.

Kvalita nahraného zvuku je extrémne vysoká, pri rozsahu 24-bit a 96kHz ide o štúdiovú kvalitu. O snímanie zvuku sa starajú duálne 14 mm kondenzátorové kapsuly. Mikrofón cez jack prehrá stereo zvuk v rozsahu 16-bit a 48 kHz. Live! Mic M3 sa rozhodne môže kvalitou zvuku radiť do vyššej cenovej kategórie.

Creative Live! Mic M3 je perfektná voľba pre začínajúcich streamerov, či pre podcasty. Prináša rýchle funkcie na zmenu spôsobu nahrávania, vypnutie a zapnutie mikrofónu a obsahuje aj jack pre slúchadlá s vlastnou reguláciou hlasitosti. Všetko, čo bežný užívateľ potrebuje je zabalené do pevného a vizuálne príťažlivého prevedenia. Kvalitou nahrávania môže mikrofón konkurovať aj výrazne vyššej cenovej kategórii a neostáva nám nič iné, len ho odporučiť.

[wp-review]

Creative Live! Mic M3

Dizajn

★★★★★

Funkcie

★★★★★

Kvalita zvuku

★★★★★

Verdikt

Creative Live! Mic M3 je mikrofón vhodný pre streamerov ale aj pre nahrávanie podcastov. Prémiová kvalita zvuku v zaujímavej cene.

4.5

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený