Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Creative-SXFI-Gamer-Recenzia-Headset

Creative SXFI Gamer - Recenzia herných slúchadiel

Ozvučenie ako v kine, vynikajúci mikrofón a príjemný dizajn.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Ozvučenie ako v kine, vynikajúci mikrofón a príjemný dizajn.

Pod značkou Creative si mnohí z vás predstavia obľúbené zvukové karty Sound Blaster, alebo nejaké reproduktory. Táto spoločnosť zo Singapuru už nejaký ten čas vyrába aj slúchadlá a vyvinula pre ne špeciálnu technológiu Super X-Fi. Ide o technológiu holografického zvuku, ktorý sa prispôsobí vašim ušiam a dokáže simulovať skutočný priestorový zvuk, ako v kine. To však nie je jediné pozitívum týchto slúchadiel a počas celej doby testovania som mal problém nájsť nejaké výrazné nedostatky. Creative SXFI Gamer je jeden z najlepších herných headsetov, ktoré som mal. Za cenu, ktorá rozhodne prekvapí. 

Na úvode recenzie sa budem venovať dizajnu, ale začnem krabicou. Tento headset si tak škaredú krabicu nezaslúži a hoci samotný dizajn slúchadiel je na úrovni, krabica je skôr gýčová, preplnená informáciami. Nakoniec ale nie je dôležité, čo je na nej, ale čo je v nej. Už na prvý pohľad ide o krásny dizajnový kúsok, pričom na ľavej strane sa nachádza všetko potrebné. 

Creative SXFI Gamer majú veľmi čistý dizajn, všetky línie sú buď priamky, alebo uzavreté kruhy, či elipsy. Tieto jednoduché tvary z nich robia veľmi nenápadné, ale robustné zariadenie, s ktorými ani na firemných mítingoch nebudete vyzerať ako klauni. Povrch slúchadlových mušlí je matný a kde-tu nájdeme označenie výrobcu, či technológie SXFI. Celkovo sa mi dizajn headsetu veľmi páči, aj keď treba povedať, že sú možno trochu širšie, ako býva zvykom. Dôvodom sú až 50mm veľké neodymové magnety v reproduktoroch, ale aj množstvo portov a funkcií na ľavej strane. 

Konštrukcia má svoje plusy, ale aj zanedbateľné mínusy

Na zadnej strane ľavej strany nájdete prepínač režimu Super X-Fi, koliesko na reguláciu hlasitosti s nekonečnou rotáciou, prepínač mikrofónu, úplne na spodnej strane je vstup pre 3,5mm jack a USB-C port. Viac vpredu je potom veľký vstup na odnímateľný mikrofón a nakoniec tlačidlo na zmenu RGB podsvietenia. Veľkosť súpravy si môžete regulovať posunom kovovej konštrukcie s ryskou, pričom tá drží perfektne v nastavenej pozícii. Proste všetko, čo potrebujete, z hľadiska funkčnosti týmto slúchadlám nechýba vôbec nič. 

A čo komfort? Niekto má rád penové náušníky, niekto kožené, niekoho slúchadlá tlačia na temene hlavy a niekoho nie. SXFI Gamer má náušníky z príjemnej pamäťovej peny, potiahnuté syntetickou kožou a vďaka tejto kombinácii je ich nosenie extrémne pohodlné. Plusom týchto náušníkov je, že lepšie tlmia okolité zvuky, ale niektorí sa v nich môžu viac potiť, hlavne počas letných večerov. Na druhej strane, Creative pri tomto modeli umožnil ich jednoduchú výmenu, vďaka čomu slúchadlá predĺžia svoju životnosť. 

Rovnakou syntetickou kožou, príjemnou na dotyk, je potiahnutá aj čelenka, ale v tomto prípade chýba zmäkčenie vo forme pamäťovej, či inej výplne. Práve preto môže headset pri dlhodobom nosení niektorých omínať na hlave, aj keď ja som to vôbec nezaregistroval. Hoci má headset až 349 gramov, u mňa komfort nosenia absolútne na jednotku. Inak všimol som si, že bočné plasty sú náchylné na škraby, bacha na to. 

Odnímateľný mikrofón, funkčné tlačidlá, podsvietenie a konektivita

Pochváliť musím aj mikrofón CommanderMic. Je odnímateľný, takže vám nebude zavadzať pri počúvaní hudby alebo sledovaní filmov. O jeho pripojení a odpojení vás informuje ženský hlas, rovnako môžete mikrofón zapnúť a vypnúť hardvérovým tlačidlom. Skvelé na ňom je, že je na rozdiel od iných značiek veľmi ohybný, dostatočne dlhý a drží tvar. 

Pop filter (na redukciu pukania a fúkania pri rozprávaní) má integrovaný priamo v tele. Nechýba ani LED dióda, ktorá svieti keď je mikrofón aktivovaný a bliká, keď je vypnutý. Blikanie dokáže byť otravné, ako ho máte v zornom poli a nedá sa vypnúť ani softvérovo. Riešením tejto situácie je si ho proste sklopiť nižšie, aby zmizol z očí. Ale k dokonalosti možnosť nastaviť si túto LED proste chýba. 

Titulný obrázok Youtube videa

Ovládanie hlasitosti kolieskom sa vám hodí pri každom zariadení a nechápem, ako ho niektoré headsety nemôžu mať. Spomenul som aj hardvérové tlačidlo na ovládanie RGB podsvietenia. To dokáže regulovať podsvietenie v troch režimoch – vypnuté, jedna farba a farebná dúha. Headset si potom dodatočne môžete zladiť s podsvietením vašej zostavy v softvéri Creative SXFI Control.

Rozhodne poteší aj najnovší štandard pripojenia, ktorým je primárne obojstranné USB-C. Jedinečný custom kábel je potiahnutý kevlarom, meďou, hliníkom a nakoniec nylonovým textilom, takže je veľmi ľahký, pevný a ohybný zároveň. Ak vám v PC chýba USB-C port, Creative vám do krabice zabalil malú redukciu na klasické USB-A pripojenie. Ak práve nič nepočúvate, môže vám vadiť, že cez kábel sa do slúchadiel prenesú všetky zvuky dotykov o oblečenie, zips alebo hranu stola. Vymeniť ho môžete za akýkoľvek mäkší, gumený kábel typu USB-C. 

V balení nájdete aj obojstranný 3.5mm jack, s ktorým slúchadlá fungujú rovnako dobre. Avšak len v Stereo režime a bez RGB podsvietenia. Cez 3.5mm konektor nevyužijete najväčšie lákadlo tohto headsetu, Super X-Fi. Ale aspoň si headset užijete prakticky na každom zariadení, vrátane konzol a mobilov. 

Technológia Super X-Fi premení vašu miestnosť na kinosálu

Azda ešte nikdy v živote som nemal zo slúchadiel tak výnimočný pocit, ako tomu bolo u Creative SXFI Gamer. Viete ako to býva, marketingové kecy, že slúchadlá ponúknu krištáľovo čistý a neviem aký priestorový zvuk. Ale až tento headset dokázal doručiť niečo skutočne výnimočné. Režim SXFI dokáže holograficky spracovať zvuk tak, aby simuloval rozloženie reproduktorov v miestnosti. A to v zostave 5.1 a 7.1 vrátane subwooferu. 

Keď som si v tomto režime pustil nejaký herný trailer, alebo film Avengers: Infinity War, cítil som sa ako v kine. To je niečo neuveriteľné. Basy tak hlboké, že vám rezonuje aj stolička a výšky tak výrazné, že vám ide vyraziť dekel. Tieto slúchadlá dokážu podať zvuk podobný tomu, akoby ste sedeli v strede kina. Fakt, nepreháňam. 

Creative holografický zvuk dosiahol aj vďaka skenu vašej hlavy a uší. Ten vytvoríte pomocou mobilnej aplikácie SXFI App, do ktorej je nutné naskenovať tvar hlavy, ľavé a pravé ucho. Je to trochu náročné, ideálne ak vám s tým niekto pomôže. Tento sken sa potom uloží do cloudu, alebo priamo do slúchadiel, ak ich pripojíte na mobil cez USB-C. Výhodu zvuku SXFI teda môžete využiť už pri počúvaní na mobilnom zariadení. Desktopová aplikácia Creative SXFI Control si potom tento sken stiahne z cloudu tiež. Znamená to, že pre plné využitie slúchadiel sa musíte pohrať s dvoma aplikáciami a založiť si Creative účet, ale myslím že to je daň za ich jedinečnú funkciu. 

Následne si na PC alebo na mobile môžete vybrať medzi režimom SXFI a SXFI Battle Mode. Oba režimy simulujú priestorový kino zvuk, ale Battle Mode dokáže navyše simuluje priestorové zvuky z hier. Hodí sa tak hráčom kompetetívnych multiplayerových FPS hier ako CSGO, Valorant, Warzone a poskytuje určitú výhodu. Hráčov s pomerne dobrou presnosťou dokážete lokalizovať v priestore. Ak vám predsa len tento režim nesadne a nebudete si vedieť zvyknúť, vždy sa môžete jednoducho prepnúť na Stereo režim, ktorý sa správa rovnako, ako u konkurencie. 

Výborné podanie zvuku a takmer dokonalý mikrofón

Ku kvalite zvuku headsetu Creative SXFI Gamer nemám absolútne žiadne výhrady. Stereo režim krištáľovo vykresluje všetky hĺbky a výšky vo frekvencii 20 až 20 000 Hz, pričom ich maximálna hlasitosť je nadštandardných 114 dB. Osobne som slúchadlá používal tak na 20% hlasitosti, takže majú obrovské rezervy. Slúchadlá hrali výborne vo všetkých pesničkách, podcastoch aj videách na Youtube. SXFI a Battle Mode na druhej strane trochu strácajú na presnosti reprodukovaných zvukov, pretože sa snažia simulovať väčší priestor. 

Slúchadlá si môžete kustomizovať ekvalizérom, alebo využiť niektorý z profilov (Game, Cinema, Pop…), pričom každý s profilov si viete jednoducho prispôsobiť. Rovnako dobre si vedie aj mikrofón, ktorý som testoval najmä v Audacity. Nahrávky sú prekvapivo kvalitné, povedal by som že až tak kvalitné, ako na dedikovanom podcastovom mikrofóne za niekoľko desiatok eur. Tento mikrofón vás nesklame ani na dôležitých schôdzkach, ani pri hernej komunikácii, jeho zvuk je fakt výborný. Až nadmieru dobre redukuje okolitý ruch a pri snímaní hlasu nechýbajú výrazné basy. Výrobcovi sa tento mikrofón fakt podaril. Negatívom je naozaj len tá LED dióda a ozvena. 

V softvéri SXFI Control si dodatočne môžete upraviť aj farbu podsvietenia. To nie je zónové, takže buď celé slúchadlá v jednej farbe, alebo farebná dúha. Nič medzi tým. Creative aplikáciou nič nepokazil, ale ani neprerazí, keďže k plnému využitiu potrebujete aj spomínanú mobilnú appku. U PC by to chcelo doplniť funkcionalitu aplikácie Sound Blaster Command alebo aspoň umožniť si slúchadlá nastaviť aj tam. 

Za cenu 110 eur, respektíve 2900Kč ide o jedny z najlepších drôtových slúchadiel na trhu. Ponúkajú výnimočne čistý zvuk, pod ktorý sa Creative podpisuje u všetkých svojich výrobkoch, ale aj režim SXFI, dokonalú reprodukciu priestorového kino zvuku. So svojimi mohutnými basami a zvukovým rozsahom je to pre audiofilov výborná voľba, doplnená o takmer dokonalý mikrofón. 

Creative SXFI Gamer ponúkajú aj výborný dizajn a ergonómiu, po chvíli zabudnete, že ich vôbec máte na hlave. Je len veľmi málo negatív, ktoré sa dajú tomuto headsetu vyčítať. Môže to byť LED dióda na mikrofóne, absencia výplne na čelenke, hlučnejší kábel alebo len drôtové prevedenie. Spravidla sú to len veci preferencií a verím, že drvivá väčšina hráčov bude s nimi spokojná.

Creative SXFI Gamer

Dizajn

★★★★★

Výkon, kvalita zvuku

★★★★★

Funkcie, kompatibilita

★★★★★

Verdikt

Slúchadlá Creative SXFI Gamer priniesli vynikajúci priestorový zvuk a nadpriemerný mikrofón. To všetko v prijateľnej cene, v ktorej len ťažko budete hľadať konkurenciu.

4.9

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený