Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Creative Zen Hybrid Pro Classic Recenzia

Creative Zen Hybrid Pro Classic - Recenzia

Univerzálny headset na hry, filmy aj hudbu.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Creative má dnes na trhu hneď niekoľko slúchadiel Creative Zen Hybrid, a tiež niekoľko v skupine Zen Hybrid Pro. Práve tam sa nachádzajú tri modely, Pro, Pro SXFI a Pro Classic. Creative Zen Hybrid Pro Classic je taká zlatá stredná cesta tejto trojice, ako cenovo tak aj výbavou, preto sme sa na tento headset pozreli v poctivej recenzii. Čítal som totiž niekoľko iných recenzií a boli dosť nepresné.

V skratke ide o univerzálne bezdrôtové slúchadlá s absolútne fantastickou výdržou batérie, stereo zvukom, s výkonným ANC aj odnímateľným mikrofónom. Dodávajú sa len v čiernej farbe a nechýba možnosť pripojenia cez Bluetooth.

Prvý dojem je pozitívny

Túto čiernu radu podpisuje aj čierna krabica, v ktorej nájdeme slúchadlá a mnoho príslušenstva. V balení sa nachádzajú slúchadlá, odnímateľný mikrofón, 80cm nabíjací kábel a zvukový vysielač BT-L3 typu USB-C. Nanešťastie tu Creative zabudol pridať redukciu na USB-A, čo znamená, že na PC bez USB-C konektora, alebo na Xboxe, tento dongle nepoužijete. Musíte si dokúpiť redukciu. Ďalšie mínus je, že sa nedajú používať, keď sa nabíjajú.

Slúchadlá Creative Zen Hybrid Pro Classic si zachovávajú podpis série Zen Hybrid. Celé ich telo je tvorené matným plastom, ktorý nezanecháva odtlačky, hlavový mostík je potiahnutý textilom a kĺby slúchadiel zdobí broznový kov. Hovorím kĺby, pretože aj v tomto prípade je slúchadlá možné zložiť do kompaktnej veľkosti, vďaka čomu sú veľmi prenosné. Celkovo ide o stredne veľké slúchadlá.

Náušníky sú z umelej kože a sú veľmi príjemné na nosenie. Na oboch stranách sa nachádza mnoho ovládacích prvkov, Creative sa vyvaroval dotykových plôch, čo kvitujem. Dizajnu niet čo vytknúť, znova ide o podarený kúsok. Ak máte radi čiernu a hľadáte pohodlné slúchadlá na dlhé nosenie von, alebo vnútri, Zen Hybrid Pro vás rozhodne nesklamú.

Ovládanie a konektivita

Naľavo tak nájdeme ovládacie koliesko hlasitosti, tlačidlo na zapnutie a vypnutie ako aj port pre mikrofón. Dokonca aj vnútri tohto portu je ďalší malý mikrofón, pre snímanie okolitého hluku pre ANC ale i pre telefonovanie. Úplne vpredu je ešte tlačidlo na zapnutie a vypnutie mikrofónu.

Napravo zase nájdeme tlačidlo pre ANC, spustenie a zastavenie prehrávania, v strede port USB-C a napokon dve tlačidlá na pesničky dopredu a dozadu. Na slúchadlách sa potom nachádzajú malé kontroly, ďalšie otvory pre ANC mikrofóny, či veľmi vkusné jemné RGB podsvietenie. Bohužiaľ, Creative zabudol do počítačovej aplikácie pridať možnosť meniť toto podsvietenie a dá sa meniť len v mobilnej. Teda farbu, aj jas.

Ovládanie zapínania je trochu netradičné. Na zapnutie a vypnutie netreba držať tlačidlo na zapnutie príliš dlho, ale zase ani príliš krátko. Tak zhruba jednu sekundu. Ak ho držíte dlhšie, začnete párovať. Ak chcete párovať, treba tlačidlo stlačiť aj na USB-C dongle.

Objavili sa prvé problémy

S pripojením som mal množstvo problémov. Tak napríklad ak som mal v PC zapnutú aplikáciu Creative a zapol som slúchadlá a následne som do PC pichol dongle, slúchadlá sa nespojili s počítačom. Fungovalo to, keď som najskôr slúchadlá znovu napároval na dongle a až potom spustil aplikáciu Creative.

Na PS5 to bolo podobné. Ak som už napárovaný dongle pichol do PS5, zvuk nešiel. Musel som ho napárovať znovu. Niekedy mi nešlo ovládanie hlasitosti, tak som dongle odpojil a napároval znovu. S pripojením na mobilný bluetooth som našťastie nemal žiadne problémy.

Určite odporúčam si stiahnuť mobilnú aplikáciu Creative, ktorá ponúka funkcie nedostupné na desktopovej verzii softvéru. Okrem spomínaného RGB podsvietenia si tam môžete zapnúť aj ekvalizér, ktorý sa uloží do slúchadiel a v podstate všetko prehrávané v mobile, môžete počúvať s upraveným zvukom. Napríklad si môžete zvýšiť bassy.

Mobilná aplikácia tiež ponúka možnosť upraviť si funkcie ANC – potlačenie hluku a režim počúvania. Potlačenie hluku si môžete nastaviť v piatich úrovniach, kde na tej najvyššej slúchadlá skvele tlmia všetky okolité hluky, ale už šumia, ako more. Preto odporúčam úroveň štyri. V režime počúvania musím Zen Hybrid Pro pochváliť, pretože keď je zapnutý, okolité zvuky budete počuť úplne rovnako, ako keby ste ich ani nemali na hlave.

Zvuk a výdrž batérie

Creative Zen Hybrid Pro Classic podporujú kodeky AAC, SBC, LC3+ a LC3. Ide o radu kodekov LE Audio, teda Low Energy, nový štandard pre prenos zvuku s minimálnymi nárokmi na spotrebu energie. Slúchadlá si môžete prepnúť do režimu LE ale i LC3, čo je štandard ULL – Ultra Low Latency. Ten je práve dosiahnutý vďaka vysielaču Creative a výsledkom je skutočne nízka odozva zvuku, len 20 milisekúnd.

USB vysielaču môžete v aplikácii zapnúť režim Broadcast, ktorým budete vysielať zvuk na nekonečné množstvo zariadení. Toto môžete využiť doma, keď chcete vysielať zvuk do viacerých slúchadiel, alebo napríklad v múzeách, pre veľké množstvo ľudí naraz.

V režime LE Audio bude zvukový výstup o niečo slabší, ako riešenie ULL od Creative, preto odporúčam si nechať slúchadlá v ULL režime. So zapnutým režimom potlačenia hluku vám vydržia neuveriteľných 80 hodín na jedno nabitie a bez ANC je to až 100 hodín na jedno nabitie. Pri bežnom používaní ich budete nabíjať koľko...raz za mesiac? A keď sa vám vybijú, už za 5 minút nabíjania získate 5 hodín počúvania.

O zvuk sa starajú 40mm meniče s titánovým povrchom. Ide o zlatý štandard zvuku, v základe s menej výraznými basmi, ale s čistým zvukom. Pre lepšie vyladenie zvuku pre vaše potreby, či už ide o filmy, hudbu, alebo hry, znovu odporúčam appku Creative. Nájdete tam rôzne režimy a ekvalizér, vďaka čomu dosiahnete aj silnejšie bassy. Priestorový zvuk tu nečakajte, ide o stereo slúchadlá. Aj mikrofón je poslabší, chýba tu najmä pop-filter.

Technológia holografického kino zvuku SXFI je dostupná len u modelu Creative Zen Hybrid Pro SXFI, takže bacha na to. U modelu Classic je to len marketing a v SXFI je možné počúvať len lokálne nahrávky, napríklad MP3.

Verdikt

Creative Zen Hybrid Pro Classic vôbec nie sú zlé slúchadlá, práve naopak. Krásny dizajn dopĺňa kvalitný zvuk a možnosť prispôsobiť si ho na PC, aj v mobile. Ich tvar zaručuje pohodlné nosenie aj ovládanie, či možnosť zložiť ich a nenáročne skladovať. Kvitujem aj možnosť odpojiť mikrofón a hardvérové tlačidlá ale i fantastickú výdrž batérie a ANC.

Na druhej strane Creative urobil niekoľko drobných krokov vedľa, ktoré napokon slúchadlá Hybrid Pro Classic odklonili od špičky v kategórii univerzálnych headsetov. V prvom rade je to USB-C konektor bez redukcie, problémy s pripojením, nemožnosť nastaviť si RGB v počítači, (ne)podpora SXFI a tiež neschopnosť používania, keď sa nabíjajú. 

Creative Zen Hybrid Pro Classic

Dizajn

★★★★★

Funkcie

★★★★★

Výkon

★★★★★

Pripojenie, kompatibilita

★★★★★

Verdikt

Creative Zen Hybrid Pro Classic sú zlatá stredná trieda, ktorá poteší skvelým dizajnom, fantastickou výdržou batérie aj solídnym zvukom. Creative však musí doladiť množstvo drobností, aby sa headset mohol týčiť vysoko nad konkurenciou.

4.0

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Vyhraj luxusné slúchadlá Creative SXFI Gamer v súťaži

Vyhraj luxusné slúchadlá Creative SXFI Gamer v súťaži

Ďalšia súťaž pri príležistosti spustenia nášho nového webu!

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Slúchadlá Creative Sensemore Air zosilnia okolité zvuky

Slúchadlá Creative Sensemore Air zosilnia okolité zvuky

Ponúkajú možnosť silného odposluchu pri rozhovore.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Herný soundbar Creative Sound Blaster Katana V2X - Recenzia

Herný soundbar Creative Sound Blaster Katana V2X - Recenzia

Menšia verzia nadupaného soundbaru Katana V2 od Creative.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Creative Live! Mic M3 - Recenzia

Creative Live! Mic M3 - Recenzia

Nový mikrofón prináša prémiovú kvalitu za zlomok ceny.