Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

D-Link R32 EAGLE PRO AI AX3200 Recenzia

D-Link M32 EAGLE PRO AI AX3200 Mesh - Recenzia

Recenzia Wi-Fi Mesh systému s dotykom umelej inteligencie.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Spoločnosť D-Link do svojho portfólia uviedla hneď dve sieťové novinky, ktoré dostali do výbavy aj rôzne možnosti umelej inteligencie. Nami nedávno recenzovaný router R32 EAGLE PRO AI AX3200 síce ešte nie je v predaji, čo však v predaji je už teraz, je mesh systém M32 EAGLE PRO AI AX3200. V zásade je jedno, pre ktoré z týchto zariadení sa rozhodnete, keďže obe ponúkajú tie najmodernejšie technológie. 

Navyše, čo ma pri rade Eagle Pro potešilo, je možnosť spárovania zariadení do jednej veľkej siete podľa toho, ako veľmi chcem pokryť dom. Ako router R32 tak aj mesh M32 je možné zaradiť do jednej veľkej, spolupracujúcej siete, v ktorej si navyše zariadenia môžete spravovať v jednej aplikácii. 

Mesh, router, alebo extendery? Voľba je jasná

Na rozdiel od klasického routera R32 EAGLE PRO AI AX3200, M32 je mesh systém. V niektorých situáciách môže mesh Wi-Fi umožniť vyššiu rýchlosť, lepšiu spoľahlivosť a väčšie pokrytie domácnosti bezdrôtovým signálom ako bežný router. Mesh systémy sú tiež veľmi škálovateľné a rýchlo sa prispôsobujú. Ak máte problémy s jedným rohom vášho domu, mesh môže Wi-Fi ľahko rozšíriť do ďalších priestorov.

Druhá možnosť rozšírenia siete v dome je využiť AP, teda prístupové body. Buď viacero routerov, alebo extendery. Mesh však pokladám za oveľa spoľahlivejšiu možnosť, pretože sieť sa správa ako jedná veľká wifina s anténami na rôznych miestach. Navyše myslím si, že mesh systém je výhodnejší už len z toho dôvodu, že distribúcia signálu a rýchlosti je regulovaná jedným mozgom, na rozdiel od mnohých extenderov niekde v zásuvke. Je to však trochu drahšie riešenie. 

Mesh M32 EAGLE PRO AI AX3200 som dostal vo verzii dvoch jednotiek, ktoré dokopy dokážu pokryť neuveriteľných 510 metrov štvorcových. V balení sa teda okrem dvoch jednotiek nachádzajú aj dva adaptéry do zásuvky, na moje prekvapenie prichádzajú s možnosťou zapojenia do UK aj EU zásuvky. Nechýba ani krátky sieťový kábel, ktorým si jednu z jednotiek môžete pripojiť priamo do internetového modemu, či do sieťovej zásuvky v stene. Šikol by sa aj druhý sieťový kábel.

Na zadnej strane každej jednotky nájdete dva gigabitové LAN porty, 1 gigabitový WAN port, tlačidlo pre reset, WPS, port napájania a tlačidlo na zapnutie a vypnutie. O stave zariadenia vás bude informovať jemná LED dióda, ktorá osvetľuje logo X na vrchnej strane zariadenia. Na spodnú stranu si môžete nalepiť podložky proti šmyku. Obe jednotky sú inak úplne identické a kedykoľvek k nim môžete pridať aj ďalšie jednotky, maximálne však štyri. Ako som spomínal, dve jednotky signálom pokryjú priestor o rozlohe 510 metrov štvorcových, tri jednotky zvládnu až 740 metrov štvorcových. 

Plynulé nastavenie cez mobilnú aplikáciu s asistentom

Wi-Fi Mesh som nastavoval cez mobilnú aplikáciu EAGLE PRO AI, ktorú nájdete na App Store aj Google Play. Z nejakého dôvodu mi mesh nešlo nastaviť tak, ako router R32 – teda pripojením na mesh cez Wi-Fi a následnou konfiguráciou rozšírenia mojej existujúcej siete. Zariadenie som teda zapojil káblom priamo z modemu a všetko bežalo ako po masle. 

Nastavením vás bude sprevádzať jednoduchý návod priamo v mobilnej aplikácii. Zvládne to aj laik, keďže aplikácia je po slovensky. Ako prvé bude od vás vyžadovať naskenovanie QR kódu, ktorý nájdete na spodnej strane mesh jednotky. Potom už sa len riadite pokynmi. V aplikácii je možné zvoliť si obrovské množstvo nastavení, od prvotného nastavenia siete, cez zabezpečenie WPA3, až po rodičovské zámky, hosťovskú Wi-Fi a rôzne ďalšie funkcie. 

Mesh D-Link M32 EAGLE PRO AI AX3200 Mesh vysiela na frekvencii 2,4 GHZ s rýchlosťou do 800 Mbps a na frekvencii 5 GHZ do rýchlosti 2402 Mbps. Podporuje až 128 naraz pripojených zariadení a vďaka technológiám MU-MIMO, OFDMA a BSS Coloring ich dokáže aj efektívne obsluhovať. 

Čo sa týka signálu, mesh M32 AX 3200 smeruje zariadenie na najbližší prístupový bod. Nikdy sa vám teda nestane, že pri vzdialení sa od jedného mesh vám signál na moment vypadne a obnoví sa po pripojení na ďalšie mesh. Zariadenie bude pripojené neustále, ale vždy na najbližšie zariadenie. Samozrejmosťou je štandard Wi-Fi 6. 

Mimochodom, na fotke som jednotku zachytil aj vedľa ovládača PS5, aby ste mali predstavu o jej veľkosti. Dizajn mi príde celkom pekný, hodí sa prakticky kdekoľvek v domácnosti. Avšak to veľké trafo v zásuvke je lepšie niekde schovať. 

AI sa časom učí efektívnejšie obsluhovať zariadenia v sieti

D-Link zakomponoval umelú inteligenciu hneď do niekoľkých funkcií. Vstavaný AI Wi-Fi Optimiser nepretržite monitoruje komunikačné kanály pre zabezpečenie Wi-Fi s najmenším rušením, aby bolo pripojenie vždy čo najlepšie. Zároveň AI Traffic Optimiser uprednostňuje najdôležitejšie úlohy využívajúce internet pre optimalizované online zážitky a najlepšiu stabilitu pripojenia. Napríklad uprednostňuje dáta online hry, keďže tadiaľ pretekajú pakety s požiadavkou pre rýchlu odozvu. Funkcia AI Parental Control ponúka používateľom flexibilnú kontrolu nad online aktivitami ich detí.

Titulný obrázok Youtube videa

Rovnako ako router R32, aj mesh systém M32 sa postupne učí. Monitoruje sieť a jej používanie na to, aby po čase prispôsobil svoje fungovanie. Napríklad sa dokáže naučiť, kedy ktoré zariadenia využívate najviac a kedy im má prispôsobiť prioritu. Niečo také by som si však mohol overiť len dlhodobým používaním. 

Cena M32 EAGLE PRO AI AX3200 sa pohybuje okolo 220 eur, čo je síce na jednu stranu celkom dosť, na druhej strane získate skutočne výkonné pokrytie aj veľkých budov či funkcie AI, ktoré prispievajú k stabilite domácej siete. Mesh M32 odporúčam najmä tým, ktorí majú doma skutočne veľký počet zariadení pripojených na internet. 

D-Link M32 EAGLE PRO AI AX3200

Spracovanie

★★★★★

Funkcie, nastavenia

★★★★★

Dizajn

★★★★★

Verdikt

Mesh M32 EAGLE PRO AI AX3200 rozhodne nesklame svojim výkonom, pokrytím, ani funkciami. Nepoteší však vyššia cena. 

4.7

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený