Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

D-Link R32 EAGLE PRO AI AX3200 Recenzia 1

D-Link R32 EAGLE PRO AI AX3200 - Recenzia

Dotyk umelej inteligencie v routeri.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Spoločnosť D-Link nedávno oznámila uvedenie úplne nových zariadení pre Wi-Fi siete: smart router EAGLE PRO AI AX3200 a mesh systém EAGLE PRO AI AX3200. Nové prírastky využívajú silu umelej inteligencie (AI) a kombinujú ju s technológiou Wi-Fi 6 pre rýchlosť, väčšiu kapacitu a menšie preťaženie siete všetkým, ktorí chcú zlepšiť funkčnosť svojho pripojenia Wi-Fi.

Inteligentný router EAGLE PRO AI rady AX3200 (R32) a mesh systémy (M32) sú určené pre moderné inteligentné domácnosti s veľkým počtom pripojených zariadení. A my sme sa ako úplne prví na Slovensku a v Čechách dostali k routeru D-Link EAGLE PRO AI AX3200. Preto si teraz práve u nás môžete prečítať rýchlu recenziu na tento nový AI router. 

Príjemný a jednoduchý dizajn so štandardom D-Link

D-Link EAGLE PRO AI AX3200 je na prvý pohľad štandardný router so štyrmi výkonnými anténami, ktorý vďaka svojej bielej farbe zapadne kdekoľvek vo vašom interiéri. V balení chodí zložený a tak nie je nutné žiadne zakrúcanie antén. 

Okrem routera s anténami v balení nájdete aj trafko na napájanie, či krátky sieťový kábel pre pripojenie počítača, notebooku, či internetovej antény. Okrem toho v balení nájdete veľmi jednoduchý návod na to, ako router nakonfigurovať. Tu kvitujem dve veci - jednou z nich je skutočne jednoduchý návod a druhou je meno a heslo zariadenia, vytlačené priamo na výrobnej nálepke na spodnej strane. Vďaka tomu sa vám nikdy nestratí a inštalácia tohto routera je veľmi rýchla a jednoduchá. 

Na prednej strane routera nájdete štyri kontrolky. Zľava je to kontrolka napájania, druhá je dióda pripojenia internetu, tretia je dióda vysielania v pásme 2,4 GHz a posledná je určená pre pásmo 5 GHz. 

Na zadnej strane nájdete štyri čierne gigabitové porty pre vaše zariadenia a jeden žltý pre prívod internetu do routera. Vzadu nájdete aj WPS, Reset, port pre napájanie a tlačidlo pre manuálne vypnutie routera. 

V pásme 2,4 GHz podľa výrobcu dokáže router D-Link EAGLE PRO AI AX3200 preniesť 800 MB/s, v pásme 5 GHz až 2402 Mb/s. Vďaka novému štandardu Wi-Fi 6 sú tieto prenosy skutočne rýchle a nerušené. Po pripojení mobilu na tento router mi na mobile dokonca zasvietila ikonka, že využívam Wi-Fi 6. Štandard dokáže obslúžiť až neuveriteľných 128 zariadení.

Nastavenie routera je rýchle, stačí sa pripojiť mobilom na router, prihlásiť sa do administrácie vďaka heslu vytlačenému na spodnej strane. Následne vám router dá na výber, či ho chcete používať ako extender pre existujúcu sieť, alebo ako primárny router novej siete. 

Dotyk umelej inteligencie, čo je to ten AI router? 

Pre nastavenia a plnohodnotné využívanie routera s umelou inteligenciou je však nutné si nainštalovať aplikáciu EAGLE PRO AI. Tú nájdeta na Google Play aj App Store. Nie len že cez ňu dokážete router nastaviť, ale aj konfigurovať pre ideálne fungovanie vo vašej domácnosti. 

Aplikácia vám umožňuje sledovať pripojené zariadenia, nastaviť rodičovskú kontrolu (napríklad prístup k internetu, časy pripojenia) alebo aj sieť pre hosťov. 

Veľkou devízou routera EAGLE PRO AI AX3200 je však využitie AI. Umelá inteligencia vo forme asistenta sa v tomto prípade stará o optimalizáciu siete v nastavení mesh, o priepustnosť pre jednotlivé zariadenia aj o podrobné sledovanie siete za účelom poskytovania reportov pre užívateľa.

Ja osobne by tom to nenazval AI asistentom, aplikácia skutočne poskytuje kvalitné prehľady využitia siete, ale s AI to nemá nič spoločné. Však tieto funkcie sú len výsledkom zberu dát do nejakých databáz a tabuliek. V appke tiež nájdete speed-test of Ookla.

Využitie umelej inteligencie priamo v routeri nám ale detailne priblížil zástupca spoločnosti D-Link: "Router má niekoľko algoritmov, ktoré sa postupne učia v tvojej sieti a vylepšujú ti pripojenie, prioritné aplikácie a podobne.  Čiže čím dlhšie router používaš, tým viac sa zlepšuje jeho výkon v danej sieti.

AI neustále monitoruje požiadavky a na základe komunikácie sa učí ako pracovať s packetami, ako smerovať bezdrôtovú sieť, keď sú v okolí ďalšie hľadá najmenej rušené pásmo a podobne.  V aplikácii sú napokon len nejaké základné hlásenia, ale na pozadí sa deje množstvo vecí, ktoré bežný človek nevidí." Výhodou AI teda je, že sa dokáže časom učiť, rozpoznávať požiadavky v zariadeniach, v budúcnosti by mohol odhaliť aj škodlivý kód. 

Nechýba ani ovládanie hlasom a najnovšie funkcie od D-Link

Wi-Fi router EAGLE PRO AI AX3200 je akumuláciou tých najlepších funkcií od D-Link pre domáce využitie. Napríklad technológia MU-MIMO, SmartBeam či SmartConnect zabezpečia, že prioritu v sieti dostanú tie zariadenia, ktoré ju najviac zaťažujú. 

Titulný obrázok Youtube videa

Router sa tak zameria napríklad na PlayStation 5 pri hraní online zápasov, keďže práve tento systém musí vymeniť pakety spoľahlivo a čo najrýchlejšie. Z hľadiska pokrytia, kvality signálu a rýchlosti pripojenia nemám absolútne žiadne výhrady. 

D-Link R32 EAGLE PRO AI AX3200 je podarený router, ktorý kombinuje najnovšie technológie v oblasti domácej siete a navyše prichádza s aplikáciou, ktorá je skutočne prehľadná s mnohými nastaveniami. Navyše, jeho inštalácia a spustenie sú extrémne jednoduché, či už ho chcete využívať ako primárny router, alebo extender vo vašej existujúcej sieti. Hoci aplikácia svojimi funkciami rozhodne poteší, skutočné AI funkcie užívateľ využije až používaním samotného routera so svojimi zariadeniami.

D-Link R32 EAGLE PRO AI AX3200

Spracovanie

★★★★★

Funkcie, nastavenia

★★★★★

Dizajn

★★★★★

Verdikt

Vydarený, elegantný router s modernými štandardmi a mnohými potrebnými funkciami. AI a umelá inteligencia pracujú na pozadí a môžeme len dúfať, že nejde len o marketingový ťah. 

4.4

★★★★★

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený