Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Dead Island 2 Recenzia CZ

Dead Island 2 - Recenzia

Prekvapivo dobrá zombie sekačka.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Keď som v roku 2014 hral Dead Island 2 na GamesCome ako jeden z mála novinárov, netušil som dve veci. Tou prvou je, že hra v štúdiu Yager bude prakticky zrušená a ani to, že o takmer dekádu neskôr budem hrať úplne novú, modernú verziu Dead island 2 od úplne iného štúdia. Ten čas ale rýchlo letí! 

Po rokoch som sa konečne dočkal a záverečné titulky ma ubezpečili v tom, že Dead Island 2 je lepší, než kedykoľvek predtým. No aj napriek tomu ma hra vedela občas poriadne nasrať, ale k tomu sa dostaneme už v recenzii. 

Recenzoval som PlayStaion 5 verziu a musím povedať, že to je veľká paráda. Po technickej stránke to štúdio Dabmuster zvládlo absolútne na jednotku, odklady hre fakt prospeli. Nie len že si Dead Island 2 užijete v absolútne plynulých 60FPS, ale konzolová verzia dokonca ponúka FOV slider, či možnosť nastavenia rozmazania obrazu.

K technickému spracovaniu mám len jednu drobnú výčitku a to krátke loadingy pri prechode medzi rozsiahlymi oblasťami v Los Angeles. Loading v hre navyše slúži aj na zmenu dennej doby, takže nečakajte dynamickú zmenu dňa a počasia. Napriek tomu, prakticky všetky scény v Dead Island 2 sú skvele nasvietené. Či už nočná Santa Monica Beach alebo slnkom zaliata Venice Beach.

Grafika na vrchole životnosti Unreal Engine 4

No a vďaka tomu, že hra má statické svetlo, vývojári dokázali vytvoriť takmer fotorealistické scény a interiéry. Pre-baked nasvietenie dovolilo vývojárom do hry natlačiť obrovské množstvo rôznych objektov a detailov. Ide o jednu z najkrajších hier, ktoré boli kedy vytvorené na dosluhujúcom Unreal Engine 4.

Interiéry sú bohaté, živé a skutočne pôsobia tak, akoby ich len nedávno niekto opustil. Či už sú to luxusné vily v Bel-Air, či obchodíky na Venice, vývojári do tvorby prostredia vložili obrovské množstvo úsilia. Svet je dokonale uveriteľný a je radosť ho objavovať. Navyše, vývojári ho posiali rôznymi materiálmi na craftenie a nechýbajú ani jump-scary, takže objavovanie okolia si udržiava čaro, aj napätie. 

Často som sa prichytil, ako som si len tak v okolí Bel-Air obzeral luxusné nehnuteľnosti, drahé autá, priestory hotela vyzdobené na svadobnú hostinu či vilu, v ktorej influenceri natáčali svoje tiktoky. Dead Island 2 spracoval Hollywood a Los Angeles lepšie, než akákoľvek iná hra predtým. Inak taká srandička, v hre je LA označované ako Hell-A čo sa prakticky rovnako vyslovuje.

Dead Island 2 ponúka až nechutne zábavné súboje

Jedným z najväčších lákadiel Dead Island 2 je prepracovaný súbojový systém. Hráč si na začiatku vyberie jednu z postáv, každá má trochu iné schopnosti. Tie si však môžete postupom hry vylepšiť kartami, ktoré fungujú ako strom schopností.

Karty vašej postave dodajú pasívne aj aktívne skilly, ktorými môžete smerovať svoj štýl boja. Napríklad moja postava Amy je veľmi obratná a túto obratnosť som ešte vylepšil kartami. Pri dobre načasovanom úhybe si dopĺňam život a šmyknutím sa po zemi dokážem rozraziť aj niekoľko zombíkov naraz. Celý potenciál kariet si však odomknete až v samotnom závere hry. 

To najlepšie však prichádza v súboji s rôznymi zbraňami, ktoré si nájdete v prostredí. Mačety, katany, golfové palice, lopaty, dosky, nože, kladivá... proste hocičo, čím dokážete rozsekať a rozmliaždiť zombíkov. Vďaka jedinečnému systému FLESH tieto zbrane pôsobia rôzne poškodenia a zombíci na každé poškodenie realisticky, ba až nechutne reagujú.

Katanou môžete odseknúť zombíkovi končatiny, či hlavu, kladivom mu zase rozmliaždiť kosti, lopatou mu ich polámať a nožom dobodať do vykrvácania. Mäso reálne odpadáva, kosti sa reálne lámu, zlomeniny trčia spod kože, popáleniny zoškvaria pokožku a žieravina roztaví mäso až na kosť. To všetko sprevádzajú absolútne brutálne a realistické efekty krvi, tie najlepšie, čo som kedy v hrách videl. Krv vo filmoch Tarantina je nič oproti tomu, ako môžete okolie zapráskať krvou zombíkov v Dead Island 2. Pri sekaní krv strieka do strán, pokrýva steny, objekty, dlažbu, zombíkov aj vás. Je to geniálne.

K zabíjaniu môžete využiť aj prostredia

V LA môžete na masaker spôsobiť nie len päsťami, ale aj intelektom. Vďaka množstvu objektov v prostredí si môžete svoju taktiku dopredu pripraviť, prípadne improvizovať. Tečúci hydrant je napríklad skvelým miestom na elektrošoky spôsobené autobatériou, kanistrom z benzínu môžete poliať zem a neskôr ju zapáliť. A vďaka rastúcemu množstvu rôznych zombíkov, budete musieť prispôsobovať aj svoju taktiku.

Neskôr na rad prídu aj strelné zbrane. Na výber budete mať brokovnice, pučky či samopal, alebo pištole. Tieto zbrane, rovnako ako tie sečné, si budete môcť vylepšovať a pridávať im jedinečné schopnosti. Napríklad mačete môžete pridať funkciu elektrošoku, samopalu náboje zapálenia. Tieto hračky potom môžete skvele kombinovať s prostredím. 

Frustrácii som sa nevyhol

Na Dead Island 2 mi výrazne vadila azda len jedna vec. Niektoré súboje totiž boli tak nešťastne frustrujúce, že som ich opakoval azda 20-krát. Boli to súboje s bossmi, ktoré boli okorenené ešte o neustále sa spawnujúcich zombíkov. A vďaka tomu, že moja postava mala menej HP ako iné postavy, som umieral často. Až príliš často. 

Bossovia, to sú vlastne špongie na náboje. Okrem nich sa ale musíte zamerať aj na prítomných zombie a to sa proste stíhať nedá. Arény sú navyše malé a takmer nie je možnosť si "oddýchnuť." Našťastie, autori vás za úmrtie nebudú nijako penalizovať, proste vás spawnú neďaleko. Myslím, že takéto situácie by boli jednoduchšie v kooperácii, tú som pred vydaním však nemal možnosť vyskúšať. 

Na záver recenzie sa ešte dotknem príbehu. Ten je celkom priamy a tak nemáte problém sa v ňom zorientovať. Stretnete niekoľko zaujímavých postáv, s ktorými budete komunikovať viac krát, či sa k nim vrátite. Okrem cut-scén sa s nimi môžete porozprávať aj mimo príbehu, alebo si vypočuť náhodné dialógy a scénky. O to lepšie, keď je hra v češtine

Príbeh však v polovici stráca šťavu a putovanie po nových prostrediach sa stáva bezvýznamné. Niektoré sekcie sú v tom momente vyložene nepotrebné. A nové postavy, ktoré stretnete v druhej polovici, nemajú už takmer žiadny priestor. A vďaka niektorým vyčerpávajúcim momentom, sa aj sekanie zombie stáva viac povinnosťou, ako zábavou. 

Celkovo ale považujem Dead Island 2 za parádne oživenie zombie žánru, keďže ostatné hry to hrajú skôr na temnú, šedú nôtu. Hra sa určite dá porovnať s Dying Light 2, avšak Dead Island 2 je omnoho farebnejší, uletenejší, ešte viac motivuje k improvizácii a objavovaniu sveta. Budovanie postavy má potenciál a FLESH systém je to najlepšie, čo som doteraz v zombie hrách videl.

Za zhruba 20 hodín kampane a ďalšie hodiny vedľajších úloh, sa nevyhnete frustrácii, či slabším momentom, kedy príbehu a celkovo vašej motivácii dochádza dych. 

Dead Island 2

 

Príbeh - 7/10

 

Hrateľnosť - 8/10

 

Grafika - 9.5/10

8.2/10

Verdikt

Dead Island 2 je aj napriek nedostatkom zábavná zombie sekačka plná krvi a nechutných momentov v nádhernom prostredí L.A. 

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články