Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Everdream Valley game wallpaper

Everdream Valley - Recenzia

Ďalšia z cozy farmárskych adventúr, ktoré nesmú chýbať v mojej knižnici.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Milujem tieto útulné, farebné farmárske simulátory, ktoré sa nesnažia ísť cestou realizmu, ale skôr poskytujú relax. Sú to hry, ktoré posúvajú koncept Stardew Valley na úplne nový level. Obľúbil som si napríklad fantastický No Place Like Home a práve Everdream Valley mi prišlo ako skvelá náhrada. 

Everdream Valley od poľských štúdií Mooneaters, Untold Tales and VARSAV Game Studios prináša do žánru hneď niekoľko nových herných mechaník, ktoré vás udržia pri hre na veľmi dlhú dobu. K tomu sa však dostaneme neskôr. V skratke však ide o relaxačný farming simulátor vo farebnej, no modernej grafike. 

Titulný obrázok Youtube videa

Chopíte sa roly chlapca, ktorého donútili ísť na prázdniny k starým rodičom na chátrajúcu farmu. Postupne však objavujete čaro takejto farmy a ako ju budete opravovať a vylepšovať, stane sa vašim domovom. 

V porovnaní s ostatnými podobnými hrami som bol z počiatku zahltený priestorom, mapou a možnosťami, ktoré som mal. Everdream Valley vám relatívne rýchlo dá do ruky základné nástroje ako sekeru na rúbanie dreva, kladivo na opravovanie či lopatu na sadenie plodín. Po pár hodinách som bola ale vyvedený z omylu, pretože nášup rôznych herných mechaník prichádzal postupne a nezastaviteľne. 

Oprav farmu, budeš sa v nej cítiť ako doma

Spočiatku som svoj čas strávený na farme venoval rôznym aktivitám, ako sekaniu krovia na nevhodných miestach, ukladal som a presúval rôzne itemy (nie všetko je statické) a postupne som objavoval rôzne možnosti. Hra vám ich síce sprístupní prakticky od začiatku, napríklad varenie, ale nemáte z čoho variť a nemáte ani recepty. 

V kampani sa tak postupnými krokmi budete dopracovávať k novým zvieratám a starostlivosti o ne, k receptom, nástrojom, itemom na craftenie a plodinám na pestovanie. Hra však, na rozdiel od iných, nekladie polená pod nohy a zbytočne vás nebude blokovať, pretože vám chýbajú nejaké itemy. Tie v zásade získate svojimi každodennými aktivitami. Ak napríklad potrebujete pre nejaký quest balík sena, proste stačí posekať trávu, uložiť ju na sušiak a potom suché seno spracovať do balíka. To všetko zvládnete behom jedného herného dňa. 

Čím viac som opravoval farmu a čím viac som sa o ňu staral, tým viac sa mi páčila. Dokonca som si v jednej z časti farmy vypestoval veľký záhon ovocných stromov, ktoré ma potom zásobovali cenným ovocím. Po siedmych herných dňoch som sa na svoje dielo pozrel a povedal som, že je to dobré. 

Zvieratká pomáhajú zvieratkám

V hre vám spoločnosť budú robiť dedko a babka, či obchodník. Starí rodičia vám budú zadávať rôzne questy, nie však viac ako dva-tri. Nebudete tak zahltení questami a hrou budete prechádzať absolútne plynule a oddychovo. 

Všade, kde sa pohnete, budú s vami aj mačka a pes. Môžete sa s nimi zahrať, ale budú vám aj pomáhať. Napríklad mačka dokáže chytať hmyz, z ktorého môžete vyrábať potravu pre zvieratá. Pes naopak dokáže podľa nejakého itemu vystopovať iné zvieratá. Na celkom rozsiahlej mape vďaka jeho stopárskym schopnostiam nájdete ovce, kohúta, či kravu a privediete ich domov. Hra celkovo na vydanie obsahuje viac ako 23 zvierat a to je už čo povedať! Medzi nimi aj prasiatka, alpaky, husi a kone. 

Na pestovanie budete mať k dispozícii desiatky rôznych plodín, od ovocia po zeleninu. Môžete si ľubovoľne kopať záhony na úrodnej pôde, hnojiť ju, polievať a cyklus opakovať. Odmenou vám budú početné plodiny z ktorých môžete variť, alebo ich predávať obchodníkovi. 

Vývojári mysleli na quality of life, je to vidieť

Kvitujem, že vývojári chceli hráčom uľahčiť túto každodennú činnosť a tak hráčom darovali špeciálny košík. Vďaka nemu vám plodiny budú skákať do inventára úplne samé a nemusíte tak OTRAVNE stláčať na každé políčko na zemi, ako v prípade Animal Crossing. Stačí sa po poli prejsť a všetko pozbierate v sprievode príjemného zvuku. 

Fantastické je aj spracovanie jednotlivých aktivít. Dojenie kravy, pílenie dreva, strihanie oviec, varenie, to všetko je spracované cez veľmi podarené minihry. Napríklad dojenie kravy je spravené tak, že pravý a ľavý joystick na gamepade ťaháte smerom nadol podobne, akoby ste ťahali vemená kravy. Musíte sa pri tom trafiť do vedierka. Niektoré aktivity môžete robiť len raz za pár dní, takže si ich užijete o to viac a nebudú vás otravovať. 

Prekvapenie vás čaká aj v noci. Jednou z jedinečných herných mechaník Everdream Valley sú nočné questy, ktoré budete plniť v koži zvierat. Napríklad ako pes dostanete za úlohu zahnať vlkov od ohrady zvierat. Inokedy si v noci budete môcť vytočiť koleso šťastia a získať tak jedinečnú surovinu, či recept. 

Ekonomika hry je vyvážená, no nedostatočná. Nakoľko je jednoduché naklonovať množstvo vypestovaných potravín, celkom rýchlo sa dostanete k veľkým peniazom. Na druhej strane, upgrady pre postavu, ako napríklad zväčšenie inventára, či nový inkubátor na liaheň sliepok vás vyjde poriadne draho. V zásade má ale obchodník len málo vecí, ktoré by vás mohli zaujímať. 

Vyzdvihnúť musím aj skutočne podarenú grafiku, ktorá patrí medzi to najlepšie v žánri. Krásne hustá zelená tráva je doplnená kvetmi, ktoré môžete voľne rozsievať a meniť tak podobu ostrova. Animácie sú okej, aj keď chovné zvieratá by si zaslúžili trochu viac variability. Väčšinou len postávajú a prechádzajú sa. Na hre som spozoroval azda len jeden menší technický nedostatok a to drobný popup v diaľke pri pohybe postavy. 

Celkovo je Everdream Valley jednou z tých najlepších farmárskych cozy simulátorov, ktoré som hral. Je vidieť, že vývojári hru tvorili nie len srdcom ale aj rozumom. Výsledkom je skutočne podarený farmársky titul so zaujímavými hernými mechanikami, ktorý vám nekladie polená pod nohy, ale rešpektuje čas hráča. Napokon čas strávený s touto hrou dokáže byť skutočne relaxujúci. Ak nad Everdream Valley váhate, odporúčam si zahrať demo, ktoré je dostupné na Steame. Hra vychádza 30.6.2023 na PC, PS4, PS5 a v Júni vyjde aj na Nintendo Switch.

Everdream Valley

 

Hrateľnosť - 8/10

 

Grafika - 9/10

 

Atmosféra - 8/10

8,3/10

Verdikt

Everdream Valley je veľmi roztomilý farmársky simulátor, ktorému sa podarilo vyhnúť sa všetkým nudným mechanikám v tomto žánri. Výsledkom je skvelá hra, rešpektuje vás čas a nabáda ku kreativite, to všetko v nádhernom audiovizuálnom spracovaní. 

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik Hviezda

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články