Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

PlayStation Logo Black

Face2Face: PlayStation ide dolu vodou, už aj fanúšikom to vadí

Sony robí jeden krok vedľa za druhým.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Japonská spoločnosť ani posledný týždeň nezaháľala a nasrala drvivú väčšinu svojej komunity. Keď som skroloval komentáre na PlayStation blogu, komentáre od fanúšikov PlayStationu, nestačil som sa čudovať. Čím ďalej, tým viac PlayStation fanúšikov prestáva PlayStation podporovať, niektorí dokonca zvažujú predaj PS5 a prestup k Xboxu.

Môže za to niečo, čo označujeme ako anti-consumer praktika, kroky proti zákazníkovi. Niekedy sú za tým peniaze, inokedy len nešťastné rozhodnutie manažmentu, či proste náhoda. Anti-consumer praktiku si Sony otestovalo priamo na svojich fanúšikoch, keď spustili predobjednávky Horizon Forbidden West, bez možnosti upgradu z PS4 verzie na PS5 verziu. Ak ste chceli upgrade, museli ste si zakúpiť Digital Deluxe edíciu za 80 euro, alebo ešte drahšie verzie.

Sony proste skúšalo, čo si môže dovoliť. Buď im to prejde, alebo nie. No neprešlo im to, fanúšikov nasrali, hlavne preto, že mnohí z nich ešte furt nemajú doma PS5 a musia hrať na PS4. A nasrali ich aj pre to, že takto pred rokom tvrdili, že upgrade Horizon Forbidden West z PS4 na PS5 bude úplne zdarma.

Horizon upgrade bude zdarma, ale ďalšie hry to už spoplatnia

"Uff, ale mi odľahlo," povedal si finančný riaditeľ Sony po zistení, že fanúšikom sľúbili zdarma len upgrade Horizon a nie ďalších hier, napríklad God of War alebo Gran Turismo 7. Tieto hry totiž budú mať upgrade z PS4 na PS5 spoplatnený sumou 10 eur.

Existujú dve skupiny ľudí. Prvá je tá, ktorá kroky obhajuje - PS5 verzia môže byť drahšia, lebo vývojári sa na nej viac namakajú, lepšie vyzerá, má lepšie efekty, vyšší framerate, musia ju optimalizovať na nový hardvér a pridať efekty ovládača. Dať 10 eur za upgrade, alebo 70 eur za PS5 verziu im nevadí. Pravdou však je, že hra je primárne robená na PS5 a až následne je optimalizovaná, aby ju rozbehala PS4, takže skôr si myslím, že práve PS4 verzia vývojárom zaberie viac času.

Druhá skupina ľudí je tá, ktorá si myslí, že keď už si raz hru na konzolu PlayStation kúpili, nevidia dôvod si ju kupovať znova, alebo doplácať len za to, že si ju môžu zahrať na inom zariadení. Politika Xboxu tu je úplne niekde inde. Kúpiš si hru za 60 eur a Microsoftu je úplne jedno, kde ju budeš hrať. Vďaka Xbox Smart Delivery dostaneš za jednu sumu aj Xbox One, aj Xbox Series X aj PC verziu.

V steelbooku zberateľkej edícii nenájdete CD, len kód na stiahnutie

Viete, kto si kupuje krabicové verzie a zberateľské edície? Ľudia, ktorí zbierajú krabicové verzie a zberateľské edície. To sú rovnakí ľudia, ktorí chcú mať krabičku aj s CDčkom vnútri. Viete ako s nimi vybabralo sony?

Do zberateľskej, alebo Regalla edície dávajú steelbook, ale v ňom nájdete len papierik s kódom na stiahnutie. Žiadne CDčko. Za edíciu v hodnote 250 eur dostanete steelbook, ale bez disku. Načo je potom ten steelbook? Aj soundtrack dostanete len digitálne, dokonca aj komix.

Vydávajú málo hier, marketing skoro žiadny

Sony si veľmi dobre uvedomuje, že predali len nejakých 11-12 miliónov kusov PS5 a PS5 exkluzivity nemajú komu predávať. Preto väčšinu kľúčových hier vydávajú aj na PS4. A to je tiež dôvod, prečo skoro vôbec nerobia marketing, však načo, keď nemajú konzoly na skladoch.

Sony vynechalo E3 - najprestížnejšiu výstavu roka. Sony vynechalo aj Summer Game Fest a nakoniec aj GamesCom. Na celom GamesCome ukázali jednu hru - Horizon Forbidden West a aj to len dátumom vydania, žiadny trailer ani nič. Posledný State of Play bol v Júli tohto roka a týkal sa Deathloopu, hry od Bethesdy/Microsoftu. Pamätáte na tie fantastické press konferencie s orchestrom pred rokmi? Sú dávno preč.

A aké tituly majú pripravené na vydanie na jeseň? No žiadne. Najbližší polrok nevydajú ani jednu hru. Poslednú vydali v Júni a ďalšiu chystajú vo Februári. To je ak dobre rátam - osem mesiacov životnosti konzoly PlayStation 5 bez novej exkluzivity. Zbláznili sa? Však tí ľudia čo majú PS5, nemajú čo na tom hrať! Ratchet je singleplayer, Returnal je singleplayer, nové DLC do Tsushimy je singleplayer... To človek prejde za tri popoludnia.

Keď sa pozrieme na portfólio Xboxu, tak sa nemáme o čom baviť. Microsoft Flight Simulator, Psychonauts 2, Age of Empires IV, Forza Horizon 5, Halo Infinite a kopec ďalších hier, ktoré vychádzajú len na Xboxe alebo PC. A to nehovorím o Xbox Game Pass, kde túto jeseň dostanete hry ako Lemnis Gate alebo Back 4 Blood. Microsoft má tiež niekoľko live service hier, ktoré ľudia hrajú roky po vydaní, napríklad taký Sea of Thieves alebo Forza Horizon 4. Sony nemá žiadnu...alebo tu máme rátať Destruction AllStars?

Sony pať rokov budovalo štúdio, aby ho potom zavreli

Pred pár dňami sa objavila správa o štúdiu v Manchestri, ktoré Sony budovalo niekoľko rokov. Založené bolo v roku 2015 aby vytváralo AAA hry pre virtuálnu realitu. V štúdiu však panoval chaos, nedokázali sa adaptovať pre nový systém vývoja, všetko im trvalo dlho a projekty ostali len vo fáze návrhu. V roku 2019 Sony prehodnotilo portfólio svojich štúdií a na začiatku roku 2020 sa rozhodli štúdio v Manchestri zavrieť.

Prečítaj si aj: 
Sony čelí žalobe, že hry z PS Store predáva len na PS Store

Takisto zavreli aj Guerrilla Cambridge, Evolution Studios, Sony Liverpool, a Sony Japan Studio. Bolo to nevyhnutné pre šetrenie nákladov, optimalizáciu porftólia, na druhej strane, asi premárnená šanca a v očiach prepustených zamestnancov určite nič pozitívne.

Reakcie fanúšikov: Asi predám svoj PlayStation 5

No a teraz sa dostávame k reakciám fanúšikov, z komentárov na blogu PlayStation. Mnoho z nich tam pribudlo ešte pred tým, ako Sony otočilo a ponúklo upgrade Horizon z PS4 na PS5 zdarma. Ale hovorí to niečo o tom, ako značku PlayStation vnímajú jej dlhoroční fanúšikovia.

"Úprimne Playstation. Čakal som od vás viac. Chcem aby ste boli prozákaznícka spoločnosť ako sme vás poznali pred rokmi. Takéto triky sú len krokom späť."

"Vážne, koho bol tento sprostý nápad vytvoriť ultimátne edície hiry bez disku? Toto je facka zberateľom fyzických edícií. Je to zberateľská edícia, má mať zberateľský obsah takže v steel booku by mal byť disk."

"Po prečítani prísevku vážne uvažujem o predaji svojej PS5 a opustím tento anti-zákaznícky ekosystém. Celkovo, tento trend je už vidieť na viacerých PS5 hrách, ktoré stoja o 10 dolárov viac a musím byť fakt opatrný, aby som si nekúpil niečo na PS4, lebo si to nemôžem potom ani upgradovať na PS5. Táto chamtivosť sony pri next-gen tituloch je veľké sklamanie."

"Je šialené, že Sony sa k svojej zaostalej technologickej platforme správa ako k niečomu prémiovému, za čo by ľudia mali platiť viac. PS platforma je v každom ohľade horšia ako Xbox: či už je to Smart Delivery, Quick Resume, spätná kompatibilita, Game Pass, systém odmier, FPS/HDR boost atď. PS bolo oveľa lepšie predchádzajúcu generáciu, ale teraz sa musí len doťahovať."

"To je asi vtip, však. Kúpiš si zberateľskú edíciu a dostaneš digitálny kľúč v hliníkovej krabičke. Digitálny soundtrack, digitálny komix. Táto spoločnosť sa čím ďalej, tým viac vzďaluje svojim fanúšikom."

Viac kritických článkov nájdete v kategórii Face2Face.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený