Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Xbox One vs PS4

Face2Face: Prečo si kúpim PS4 a nie Xbox One

Od včera je zo mňa oficiálne hater nového Xboxu, set-top-boxu, či čo to vlastne je. A idem hatovať, takže varujem fanboyov, tu ani neklikajte.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Dobre, budem sa krotiť a pôjdem na to objektívne. Microsoft, to včera bola najhoršia press konferencia, akú som kedy videl. Fakt. Ešte si dobre pamätám E3 2011, na ktorej na pódiu šaškovali pred Kinectom a nakoniec to zaklincoval Modern Warfare 3. Toto bol ale prúser jak hovado.

Expectations vs Reality 

Tak trochu dúfam, že ma Microsoft neukameňuje, ale hru na recenzovanie za toto od nich asi nedostanem, ale nedá mi to. Včera o 18:30 sme čakali asi toto: Konzola Xbox720 so skvelým designom, nejakými super funkciami, ktoré by mali konkurovať PS4, žiadne DRM, parádny výkon a k tomu kopu ukážok z next-gen hier. Tešil som sa aj na Call of Duty, ktorý má priniesť next-gen engine.

Čo sme dostali: Čierna hranatá krabička (VHS prehrávač), ktorú pripojíte k TV, aby ste na nej mohli pozerať TV a krabička, vďaka ktorej môžete TV ovládať hlasom a na pozadí vám budú bežať aplikácie ako na mobile! Medzi programami môžete prepínať hlasom, alebo gestami rúk pri odháňaní múch zo starej pizze, ktorú si objednáte cez Xbox Live. Prepínať môžete aj medzi hrami, videom, internetom, alebo Skypom s dedkom na chalupe. Staré hry na Xbox360 môžete hodiť do koša, nový Xbox ich nespustí. Hry nemôžete požičať kamarátovi, lebo si ich budete registrovať na svoje konto. Xbox One je vlastne PC, strčíte tam CD, nainštalujete hru na disk, odpíšete ten kód na zadnej strane "manuálu" a CD vystavíte do poličky.

Ak ste nevideli konferenciu Xbox One, nezúfajte, pod stručným obsahom nájdete aj zostrih najlepších momentov:

Xbox One Press Conference:

 • 70% - TV
 • 3% - NBA
 • 2% - NFL
 • 7%  - Kinect
 • 2% - Hardware
 • 2% - Xbox Live
 • 4% - hry
 • 10% - COD

Aj na mojom šmejdovom set-top-boxe pri TV môžem hrať hry, a dokonca aj sledovať programy. Xbox One sa ale stáva ultimátnym zábavným centrom, ktorý posedenie pred televízorom zjednodušuje a spríjemňuje, hlavne ak vám počas napínavej scény začne zvoniť Skype. Spája nejaké drobné aplikácie z rozhrania Windows 8 a Windows RT a jeho interface vyzerá dobre. Kinect v najnovšej verzii zdá sa posúva svoje hranice...ale kto chce doma kameru v 1080p, ktorá bude nonstop snímať váš dom aj počas noci (nevypína sa, konzolu totiž zapínate mávnutím ruky).

Hry nepožičiate, offline hranie len dočasné

BTW, ak budete chcieť požičať hru kamošovi, zanesiete mu CD a on si ju bude môcť nainštalovať. Ale má to háčik, musí zaplatiť poplatok za nový licenčný kód, ktorý mu hru registruje na jeho účet = kúpi si ju v plnej cene. A čo Always Online? Xbox bude musieť byť pripojený aspoň raz za 24 hodín, aby si očekoval aktualizácie a pravosť softvéru, ktorý je nainštalovaný, bez toho máte proste smolu. Takže hrať offline môžete, ale až potom, čo sa prihlásite na účet cez net.

Xbox One...podľa toho, čo som včera videl nie je herná konzola, ale domáce multimediálne centrum pre celú rodinu. Microsoft teda túto konferenciu mieril pre mainstream publikum, ktoré hľadá nový darček pod rodinný stromček. Ja som ale hardcore gamer a toto bol pre mňa šit roka. Tieto hovadiny s pohybom a hlasom žiadny hráč nevyužije a sledovanie telky? Super, zatiaľ bude fungovať len v US. To je najlepšia fíčura nového xboxu?

Old-Gen hry, ktoré nezaujali absolútne ničím

Ah, zabudol som na oldgen hry, ktoré boli predstavené. Forza 5...hmm, super, to nám je novinka, piate pokračovanie série. 1536-te pokračovanie FIFA, NBA, NFL a ja neviem čo to tam ešte bolo..na "novom" športovom engine. Remedy čosi ukázalo, ale vyvolalo to vo mne akurát chuť na párky. A Call Of Duty? Toto je akože nový engine? Sorry, ale Crysis 1 z roku 2007 vyzerá lepšie, aj keď je pravda, že COD do svojho starožitného enginu z roku 2005 pridal detaily tvárí, rúk a psa! Shut up and take my money! Najkrajšie z celého traileru je podľa mňa vysvietené mesto, ktoré vyzerá fakt famózne, ale zvyšok...sa oproti predchádzajúcim COD príliš nezmenil.

Ako sorry, ale to je všetko? Microsoft sľúbil 12 hier tento rok, z toho 8 exkluzivít. Všetko by sme mali vidieť na E3 o dva týždne. Ale koľko z pripravovaných hier budú naozaj exkluzivity? Všetky pripravované tituly sú totiž multiplatformové a na Xbox One sa zatiaľ chystá len Forza, Quantum Break a Crytek teasoval svoj RYSE. Čo uvidíme ďalej? Halo 5, Forza 5, Gears of War 5, Fable 4... to všetko je len recyklácia, toto je exkluzivita?

A prečo si teda kúpim PlayStation 4?

Konferencia od SONY bola 100x lepšia a priniesla asi 5x viac titulov, ako tuná Microsoft. Dokonca sa Sony nebálo hlbšie rozobrať technické špecifikácie a PC architektúru PS4. A hlavne - ukázali next-gen grafiku na next-gen konzole! A konzoly sú predsa na hranie, nie? Tak vám v niekoľkých bodoch spíšem dôvody, prečo ma Sony presvedčilo viac, ako Microsoft. 

 1. Inovatívny ovládač - DualShock 4 má nie len dotykovú plochu, ale aj snímač polohy a tiež indikátor nábojov/zdravia atd. Jasné, Kinectu sa využiteľnosťou nevyrovná, ale ak mám porovnať gamepady, Sony má trofej.
 2. Spolupráca medzi Vitou a PS4 - niečo ako predvádza WiiU - Vita poslúži nie len ako ovládač konzoly ale aj bonusový displej. Ako majiteľ vreckovej konzoly to oceňujem
 3. Streamovanie hier priamo počas hrania / Microsoft bude streamovať prostredníctvom Twitch, ale je rozdiel mať na to vlastnú technológiu a vlastné servery, ako používať 3RD party.
 4. Multiplayer zdarma spolu so všetkými funkciami PS Store - kto to kedy videl, aby sme si kúpili hru a platili za to, aby sme mohli hrať multiplayer, alebo dostávali achievementy, či mohli mať priateľov? Xbox Live a mesačné poplatky sú somarina! Ešte aj EA úplne zrušilo online passy, EA, najhoršia firma Ameriky zrušila platené online passy!
 5. Hru budem môcť začať hrať aj počas sťahovania - podobne ako Blizzard prevádzkuje už nejaký ten čas, tento trend budú mať aj obe nové konzoly. Hru začnete sťahovať a zároveň môžete začať aj hrať
 6. Spätná kompatibilita s PS3 hrami - vďaka streamovaniu Gaikai si proste zahráme aj staré hry, Xbox One, ako už vieme, hry z Xbox360 nespustí
 7. Voľná ruka v otázke DRM ochrany - tak ako na PC, aj na PS4 budú samotní vývojári rozhodovať o tom, či ich hra bude vyžadovať nejakú formu DRM, alebo bude DRM-free. Napríklad taký Zaklínač 3 vyjde bez DRM.
 8. Silná podpora indie vývojárov - Microsoft dnes deklaroval, že indie vývojári nebudú mať na Xbox One voľné vydávanie. Znamená to, že ak chcú vydať hru, musia podpísať zmluvu s Microsoftom, alebo s iným vydavateľom, ktorý im hru vydá. Znamená to tiež, že určité percento z predaja pôjde vydavateľovi. Čo na to SONY? Indie vývojárom otvára brány dokorán a už teraz spolupracuje s desiatkami malých firiem, ktoré na PS4 chystajú tituly
 9. NEXT-GEN exkluzivity a hry! Z toho, čo nám Sony ukázalo na konferencii som žasol. Killzone vyzerá graficky asi 100x lepšie, než Call of Duty, beží rovnako v real-time a 60FPS ale grafika je proste o pekný skok pred COD. A čo ďalšia exkluzivita - Infamous: Second Son? Tiež slušné, rovnako ako DriveClub,  The Witness, Beyond-Two Souls, Destiny, a zaujala aj next-gen ukážka z Deep Down od Capcomu. Na konferencii sa objavili aj multiplatformové tituly, ako Watch Dogs, tech demo Agnis Philosophy a Unreal Engine 4. Proste konferencia, ktorá sa zaoberala hrami a budúcnosťou grafiky!

Pozrite si ukážku z Deep Down od Capcomu, ktorý beží na novom engine Panta Rhei. Nie je to CGI, ale priamo z hrania!

Titulný obrázok Youtube videa

Ešte dám Xboxu šancu a som zvedavý, s čím príde na E3 2013. Ale momentálne som na strane Sony, to čo doteraz predviedli si proste zaslúži potlesk. Microsoft ukázal čierny VHS prehrávač, ktorý dokáže prehrávať TV po pripojení na TV a to ma proste netrápi. Na E3 plánuje Microsoft vybaliť všetky svoje tituly, takže pevne verím, že sa tam objaví niečo, čo nazvem next-gen.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený