Posledná epizóda

CH Podcast #49 - Hrali sme Resident Evil 4, Diablo 4, ChatGPT a budúcnosť NPC postáv

25. Marec 2023

V najnovšej epizóde nášho ⁠CentrumHer ⁠Podcastu nám Lukáš podrobne opísal svoje pocity z hrania novinky Resident Evil 4. A taktiež sa dozviete, koľko musel čakať v rade na nové Diablo 4. Ale aj to, čo naň hovorí, pochopiteľne.

Ďalej sme sa rozprávali o ChatGPT a budúcnosti NPC postáv, ktoré by vďaka nemu nemuseli byť len polomŕtvou kulisou herného sveta. A predostreli sme aj pár pomerne zaujímavých konceptov, ako by vývojári mohli túto AI zaviesť do hier.

Na koniec sme si vyhodnotili náš veľký prieskum, ktorý sme v posledných pár dňoch robili medzi vami, našimi poslucháčmi a čitateľmi.

Xbox-Showcase-Logo-Wallpaper-2022

Face2Face: Rok 2022 bude pre Xbox tým najlepším v histórii

Budúcnosť Xboxu je priaznivá.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

29. Apríl 2022

Na Slovensku a v Česku momentálne prevláda PlayStation. Je to najmä tým, že za posledných 10 rokov rapídne narástol počet hráčov a zároveň poslednú generáciu prakticky vyhral PlayStation. PS4 si tak kúpilo viac ľudí ako Xbox One.

To sa však nástupom Phila Spencera do funkcie šéfa Xboxu začalo meniť a dnes je Xbox v pozícii, ako ešte nikdy predtým. A tento rok bude pre Xbox prelomový. Predá totiž viac kusov ako PlayStation a prinesie viac hier, viac žánrov a ešte viac možností. Xbox dnes dominuje takmer na všetkých frontoch.

Vysoké očakávania a nadupaný lineup Xbox + Bethesda Showcase

Microsoft oznámil, že v lete budú vysielať svoju tradičnú konferenciu, na akú sme boli zvyknutí počas výstavy E3. Tento rok na konferencii uvidíme dvoch obrovských vydavateľov - Xbox a Bethesdu a tak pôjde o poriadnu nádielku hier. Tých oznámení bude hromada. Svoje nové hry totiž prvý krát ukážu tvorcovia sérií Fallout/Skyrim, Wolfenstein, Gears of War, Forza, štúdio Obsidian, Arkane ale aj Playground a Ninja Theory.

Xbox bude mať vo vývoji viac ako 60 projektov od viac ako 30 štúdií. Väčšinou sú to AAA hry a každý, kto má doma počítač alebo Xbox, si ich bude môcť zahrať už túto generáciu. A keď sa k tomu všetkému pridá aj Activision, bude to fakt nabité. A všetko bude v Game Passe.

Najviac možností, ako si zahrať

Xbox ponúka najviac možností, ako si zahrať svoje obľúbené hry. Totiž všetky hry od Xboxu plus stovky ďalších sú v Game Passe, v službe za 120 eur mesačne. Xbox svoje hry vydáva nie len na Xboxe, Microsoft Store, Xbox appke ale aj na Steame a v cloude. Dokáže tak vytvoriť obrovskú komunitu hráčov, ktorí sa spoja najmä v live-service tituloch. Sea of Thieves alebo Forzu tak môžete hrať aj v autobuse, na svojom mobile cez cloud. A ďalšia vec je Xbox Smart Delivery - keď si raz hru kúpite na Xbox One, na Xbox Series alebo na PC, tak ju máte automaticky aj na zvyšných platformách, zadarmo. Žiadny 10-eurový upgrade.

Na výber máte tiež dve konzoly, najvýkonnejšiu konzolu - Xbox Series X, alebo lacnejšiu verziu Xbox Series S. Jej cena je len 299 eur, no obsahuje takmer všetko, čo robí next-gen konzolu next-gen konzolou. V niektorých krajinách je možné si Xbox Series X + Game Pass kúpiť aj na mesačné splátky.

A ich ponuka ovládačov? Jednoducho nádherná. Takmer každá veľká hra dostáva svoj jedinečný Xbox ovládač, ďalšie vznikajú v spolupráci s ďalšími značkami. Svoj jedinečný ovládač majú dokonca aj hendikepovaní ľudia, ktorí by na tradičnom hrať nemohli. V neposlednom rade, Microsoft má aj špeciálnu stránku na vytvorenie vlastného dizajnu ovládača a furt vás vyjde menej, ako ten na PS5.

Podpora starších hier aj bez zásahu vývojárov

Xbox má tiež tú výhodu, že všetky staršie hry z konzol Xbox, Xbox 360 alebo Xbox One, dokážu bežať natívne na nových konzolách. Aj vďaka tomu dokáže Xbox zvýšiť ich kvalitu aj bez zásahu vývojárov.

Tieto hry dostávajú Variable Refresh Rate alebo upgrade na 60, či 120fps. Xbox sa tiež vyznačuje podporou Dolby Atmos a Dolby Vision a nechýba funkcia quick resume.

Xbox predáva viac konzol ako PS, najviac za posledných 11 rokov

Všetky tieto skvelé možnosti Xboxu sa odrážajú na predajoch. Už niekoľko týždňov po sebe sa predáva viac konzol Xbox ako PlayStation. Marec 2022 bol v predajoch tým najlepším za posledných 11 rokov, ktoré Xbox zaznamenal. Tento trend sa pravdepodobne udrží aj ďalej počas roka, keďže PlayStation stále nedokáže pokryť dopyt.

Pre porovnanie: Xbox360 predal 9,4 milióna kusov za úvodných 17 mesiacov, Xbox Series X a S predali takmer 14 miliónov. PS5 predal viac ako 17 miliónov.

Xbox najlepším vydavateľom hier za rok 2021

A keď už sa pozrieme na tie hry, nejde len o kvantitu, ale aj kvalitu. Xbox sa totiž stal najlepším herným vydavateľom za rok 2021 podľa Metacritic. Hodnotenia ich hier boli najvyššie z pomedzi všetkých vydavateľov v hernom priemysle. V priemere tieto hry dosahovali skóre 87,4%. Hry PlayStation dosiahli 81,3%.

Hry Microsoftu skutočne búrajú hranice. Napríklad Microsoft Flight Simulator je prvá skutočne fotorealistická hra s celou planétou, Forza Horizon 5 bola najlepšie hodnotená hra roku 2021.

Už teraz sa neviem dočkať na ponuku hier, ktorú Xbox prinesie tento rok, ale aj roky budúce.

Čítaj aj ďalšie Face2Face články tu

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Xbox reagoval na zdražovanie PlayStationu

Xbox reagoval na zdražovanie PlayStationu

Ako sa zmenia ceny konzol Xbox?

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Xbox pridáva novú funkciu pre Xbox appku na PC

Xbox pridáva novú funkciu pre Xbox appku na PC

Xbox pridal ku PC Game Pass hrám funkciu, ktorá vám ukáže, koľko času potrebujete, na prejdenie danej hry na rôzne štýly.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Český Xbox predstavuje update konzol Xbox Series X a S

Český Xbox predstavuje update konzol Xbox Series X a S

Aké novinky na vás čakajú v Novembri/Listopadu?

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Aplikácia Xbox dorazí do Samsung TV už 30.6.2022

Aplikácia Xbox dorazí do Samsung TV už 30.6.2022

Do všetkých Samsung televízorov z roku 2022.