Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

High On Life Recenzia Xbox

High on Life - Recenzia

Zábavná komédia od Justina Roilanda.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

High on Life je určite jedným z veľkých prekvapení, ktoré prišlo takmer v závere roku 2022. Justin Roiland prichádza s ďalšou komediálnou hrou plnou nadávok, prehnaných momentov, vtipných dialógov a originálnych postáv. Na svoje si však neprídu len fanúšikovia Roilanda a jeho seriálu Rick & Morty, ale aj fanúšikovia uletených akčných FPS hier. 

Titulný obrázok Youtube videa s názvom High on Life Launch Trailer

High on Life Launch Trailer

Hlavným hrdinom hry je bezmenný týpek čerstvo po strednej škole. Predmestie jeho domu napadnú mimozemšťania, drogový kartel G3, ktorý namiesto trávy húli ľudí. Našťastie náš hrdina sa zoznámi s hovoriacou zbraňou, s Kennym a ten mu pomôže sa teleportovať s celým domom do bezpečného útočiska niekde vo vesmíre. 

High on Life tak veľmi rýchlo naberie príbehové obrátky a zoznámi vás s množstvom zaujímavých postáv. Stane sa z vás lovec odmien v skafandri, navštívite rôzne mimozemské planéty aj mestá a všade vás budú sprevádzať okrem Kennyho aj ďalšie hovoriace zbrane. High on Life je extrémne ukecaná hra, no vďaka skvelému dabingu to vôbec nie je na škodu. Naopak, vďaka početným dialógom si postavy obľúbite. 

Kratšia, ale o to viac nabitá hra

Dohranie tohto lineárneho príbehu vám zaberie zhruba 8-9 hodín. Ako lovec odmien bude vašou úlohou zabiť niekoľko vysoko postavených mimozemšťanov v karteli G3 a nakoniec aj samotného bossa, Garmantuousa. Tomu je v hre venovaný trochu menší priestor, ale vyvažujú to ostatní bossovia, ktorí sa vám budú prihovárať, doberať si vás a samozrejme ponúknu aj jedinečný súboj. 

Počas hry získate jedinečné zbrane a každá má svoju vlastnú osobnosť. Tie budú vtipne komentovať každý váš krok v hre, autori sa s ich reakciami fakt pohrali. Kenny bude pindať aj keď zapauzujete hru, alebo keď niečo netrafíte. Ostatné zbrane sa rozprávajú aj medzi sebou, niekedy riešia aj konflikty, či vás buzerujú, keď ich dlhšie nepoužívate. 

Hra si dokáže spraviť srandu aj sama zo seba a budete počuť aj mnoho pop kultúrnych narážok. Narážok na herný priemysel, na Hidea Kojimu, herné magazíny, známe filmové hviezdy a ďalšie „pozemské“ veci. Ja som sa fakt zabavil, zasmial a autorov musím pochváliť za to, že si absolútne v ničom nedávali servítky pred ústa. To je proste hra, do ktorej pridali absolútne každý debilný nápad, čo ich napadol a nikde inde by to nefungovalo, len v High on Life. Pri takom veľkom počte dialógov si ju však ľudia bez znalosti angličtiny neužijú. 

High on Life vám dá achievement, že ste 15 hodín strávili v strip clube. Len tak, zo srandy. 

Po hernej stránke ide o taký priemer v FPS žánri. Proti hlavnému hrdinovu bude stáť kartel G3, ktorého bojovníkov by ste porátali na jednej ruke. Po čase sú nepriatelia dosť opozeraní, naštastie to hra vyvažuje práve novými zbraňami a metódami, ako si s nimi poradiť. Napríklad Gus dokáže vystreliť kotúč cirkulárky a vy ho viete niekoľko krát odraziť do davu. 

Každý level ponúka časť environmentálnych prekážok, nejaké súboje, potom ďalšie prekážky, kopec dialógov a nakoniec súboj s bossom. Do niektorých prostredí sa vrátite aj dva krát, ale vďaka novému vybaveniu sa dostanete na ďalšie, dovtedy nedosiahnuteľné miesta. S jetpackom a vystreľovacím lanom sa napokon dostanete kdekoľvek a bude jednoduchšie spätne pozbierať nejaké skryté truhlice. 

Zbrane aj postavu si je možné veľmi primitívne vylepšiť v obchode. Zbraniam môžete pridať nový režim streľby, postave zvýšiť zdravie, či výdrž jetpacku. Autori mohli zapracovať nejaký strom schopností, ale zase...keď to je osem hodinová hra, tak načo. Gameplay je v konečnom dôsledku primitívny a súboje nevyžadujú nijaké taktizovanie. 

Po grafickej stránke ide o starú dobrú Unreal Engine 4 hru, ktorú sme videli už nespočetne krát. Jednoduché prostredia, základné animácie postáv bez použitia pokročilého mo-capu, priemerné efekty. High on Life však vyniká svojim dizajnom postáv a pestrofarebným svetom. Dobre sa na to pozerá, ale nejaký benchmark to nie je. Najhoršie sa pozerá asi na ľudskú postavu, sestru hlavného hrdinu, pretože tá absentuje nie len animácie tela, ale aj tváre. Väčšinou stojí bez pohnutia. 

Vývojári zo Squanch Games neinvestovali ani do hudby, tá úplne zaniká a v mnohých momentoch sa mi ani nehodila. Väčšinou to bola len taká slučka hudby, ktorú vytvoril niekto bez hudobného sluchu. Ale čo je sranda, vývojári si pri tvorbe hry pomohli aj umelou inteligenciou – niektoré obrazy boli totiž vygenerovaní AI. 

High on Life je hra plná debilných nápadov, vtipných komentárov, popkultúrnych odkazov a seriózne neberie ani samú seba. Presne takéto hry potrebujeme viac, hry ktoré sa na nič nehrajú, zabavia vás a nezaberú 30 hodín. Hoci po grafickej alebo hrateľnej stránke nejde o nejaký zázrak, High on Life dokáže doručiť viac nefalšovanej zábavy, ako kopec iných „serióznych“ titulov. 

High on Life

 

Príbeh - 9/10

 

Grafika - 7.5/10

 

Gameplay - 7/10

7.8/10

Verdikt

High on Life je zábavná komédia plná vtipných postáv a dialógov s nadhľadom, ktorý chýba mnohým dnešným titulom. Skvelé osvieženie sezóny, hlavne ak máte radi humor Justina Roilanda. 

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: Xbox Series S

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (1)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom High on Life má 7,5 milióna hráčov, Minecraft Legends už 3 milióny

High on Life má 7,5 milióna hráčov, Minecraft Legends už 3 milióny

Ako sa darí hrám Xboxu?

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Autor úspešného High on Life: Game Pass je obrovská pridaná hodnota

Autor úspešného High on Life: Game Pass je obrovská pridaná hodnota

Vydal najúspešnejšiu Game Pass hru tento rok.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom High On Life v predajoch prekonal COD aj FIFU

High On Life v predajoch prekonal COD aj FIFU

Aj napriek tomu, že je v Game Passe skoro zadarmo.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom High on Life dostane hororový přídavek

High on Life dostane hororový přídavek

Bláznívá střílečka dostane ještě bláznivější rozšíření