Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Horizon Forbidden West_20230421002941

Horizon Forbidden West: Burning Shores - Recenzia

Ako dopadol návrat do sveta Horizon Forbidden West v rozšírení Burning Shores?

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš Marek Jaroš

Horizon Forbidden West sa rovnako ako predchodca, Horizon Zero Dawn, po roku od vydania dočkal príbehového rozšírenia. Spoločne s Aloy sa tak v Burning Shores pozrieme do postapokalyptickej podoby veľkomesta, kde už len polorozpadnuté a vegetáciou zarastené budovy dávajú tušiť, že tento kus zeme sa voľakedy nazýval Los Angeles.

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Horizon Forbidden West: Burning Shores - Launch Trailer

Horizon Forbidden West: Burning Shores - Launch Trailer

Burning Shores začína presne tam, kde Forbidden West končí

Jednou z podmienok vývojárov, aby sa vám expanzia a jej príbeh odomkli, je dohratie základnej hry. A nie je to len tak z pasie, aby vás vývojári prinútili dohrať príbeh Forbidden West. Totižto, Burning Shores je plnohodnotnou kapitolou v príbehu Aloy. Začínate presne tam, kde ste pred rokom, kedy vyšla základná hra, skončili.

Ďalšie riadky budú menším spoilerom či už Forbidden West, alebo Burning Shores. Ak ste ani jedno nehrali, odporúčam nasledujúci paragraf preskočiť.

Príbeh datadisku Burning Shores začína presne po skončení udalostí Forbidden West. Far Zeniths sú porazení, planéta a jej obyvatelia tiež. Avšak Sylens zisťuje, že jednému zo Zenithov sa podarilo utiecť. Aloy ho musí zastaviť a tak sa za ním vydáva do oblasti, ktorá sa volá Burning Shores. Pomedzi to však stretáva aj príslušníčku kmeňa Quen, Seyku. Od nej sa dozvedá, že kmeňu sa strácajú ľudia. Spoločne sa tak vydávajú na výpravu, kde zisťujú, že obe udalosti spolu súviasia.

Zo samotného príbehu viac prezrádzať nechcem, aj keď už je po vydaní a na internete určite môžete naraziť na spoilery. Podstatné je však vedieť to, že ak vás bavilo Forbidden West, Burning Shores vás bude baviť minimálne tak isto. Navyše, pre fanúšikov série je rozšírenie prakticky povinnosťou, nakoľko ide o ďalšiu príbehovú kapitolu, ktorá priamo prepája Forbidden West s chystaným pokračovaním.

Pripravte sa na robotické dinožaby a kopec súbojov

Je zrejmé, že hlavným ťahákom rozšírenia je príbeh. Čo sa týka iného obsahu, toho je už pomenej. Tešiť sa môžete na zopár nových skillov, nejaké tie vedľajšie úlohy a aj dinožaby. Presnejšie teda nový stroj, ktorý vyzerá ako žaba. Ten si užijete hneď v niekoľkých súbojoch, na ktoré je príbeh Aloy a Seyky poriadne bohatý. 

Užijete si aj preskúmavanie mapy, ktorá pozostáva z mesta Los Angeles. Presnejšie teda z toho, čo z tohto kedysi slávneho veľkomesta ostalo. Natrafíte tu na zrúcaniny Griffith Observatory či slávneho nápisu týčiaceho sa nad mestom. Vývojárom treba priznať kredit, samotné súostrovie, ktoré tvorí mapu Burning Shores vyzerá úchvatne. A hlavne pohľady na zrúcané veľkomesto, ktoré si zobrala príroda späť z chrbta vášho robotického vtáka, vám občas vyrazia až dych.

Čo vám taktiež vyrazí dych je posledný boss-fight. Nič väčšie (a zrejme ani intenzívnejšie) séria Horizon doteraz neponúkla. Zrejme aj existencia tohto epického súboja v príbehu hry spôsobila to, že Horizon Burning Shores si môžu vychutnať len majitelia PlayStation 5.

Nádherná grafika, epické oblaky

V čom však Burning Shores doslova exceluje, je grafické spracovanie hry. Bujná vegetácia všade, kde sa pozriete, nádherné západy slnka či slnkom zaliate pobrežia, ktoré ponúkajú podmorské zákutia čakajúce na vaše preskúmanie. Decima engine zvláda všetko.

Hru si navyše vychutnáte až v troch grafických režimoch. Quality zvláda hru v 4K rozlíšení a v 30FPS. Performance zase prioritizuje plynulých 60FPS, ale za cenu nižšieho rozlíšenia. Potom tu nájdete ešte aj Balanced mód, ktorý ponúka 40FPS. Ten však funguje len pri TV s VRR.

Pri grafike treba spomenúť ešte jednu vec - oblaky. Vývojári tesne pred vydaní rozšírenia predstavili novú technológiu ich spracovania. Priznám sa, keď som to prvýkrát videl, pomyslel som si, že aká blbosť, takto promovať hru. No ten pocit, keď som po prvýkrát preletel s Aloy pomedzi oblaky a pozrel sa dole. Prisahám, cítil som sa ako keď v lietadle prelietavate pomedzi oblaky. Neskutočný pocit a sánka dole pred tým, čo vývojári z Guerrilla Games stvárajú so svojim Decima enginom. 

Horizon Forbidden West: Burning Shores

 

Príbeh - 7/10

 

Obsah - 6/10

 

Grafika - 9.5/10

7.5/10

Verdikt

Ak vás Horizon hry bavia, Burning Shores je pre vás povinná kúpa. Za svojich 20 eur dostanete slušnú porciu zábavy. Navyše, rozšírenie je prakticky povinné pre každého, koho bavila pôvodná hra. Je to akýsi medzičlánok, ktorý prepája Forbidden West s ďalšou kapitolou sveta, ktorý sme si spolu s Aloy tak zamilovali. 

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš

Marek Jaroš

The Last of Us, Life is Strange či God of War, to je moje 😄 S Lukášom to na webe ťahám už od roku 2013. Navyše, od mája 2020 ma môžete počuť aj v našom CH Podcaste.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Horizon Forbidden West ukázaný v 14-minútovej gameplay ukážke z PS5

Horizon Forbidden West ukázaný v 14-minútovej gameplay ukážke z PS5

Vývojári predstavili nové fičúry v hre Horizon Forbidden West.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Prvý PS5 bundle ohlásený

Prvý PS5 bundle ohlásený

Bude obsahovať Horizon Forbidden West

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Horizon: Forbidden West má byť

Horizon: Forbidden West má byť "väčšie a lepšie" ako predchodca

Aspoň to tvrdí predstaviteľka hlavnej postavy Aloy, Ashly Burch.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Guerrilla Games si uctilo Lance Reddicka pamätníkom v Horizon: Forbidden West

Guerrilla Games si uctilo Lance Reddicka pamätníkom v Horizon: Forbidden West

Herec Lance Reddick umrel v Marci tohto roka v Los Angeles. Mal len 60 rokov.