Posledná epizóda

CH Podcast #49 - Hrali sme Resident Evil 4, Diablo 4, ChatGPT a budúcnosť NPC postáv

25. Marec 2023

V najnovšej epizóde nášho ⁠CentrumHer ⁠Podcastu nám Lukáš podrobne opísal svoje pocity z hrania novinky Resident Evil 4. A taktiež sa dozviete, koľko musel čakať v rade na nové Diablo 4. Ale aj to, čo naň hovorí, pochopiteľne.

Ďalej sme sa rozprávali o ChatGPT a budúcnosti NPC postáv, ktoré by vďaka nemu nemuseli byť len polomŕtvou kulisou herného sveta. A predostreli sme aj pár pomerne zaujímavých konceptov, ako by vývojári mohli túto AI zaviesť do hier.

Na koniec sme si vyhodnotili náš veľký prieskum, ktorý sme v posledných pár dňoch robili medzi vami, našimi poslucháčmi a čitateľmi.

Horizon Forbidden West_20230421002941

Horizon Forbidden West: Burning Shores - Recenzia

Ako dopadol návrat do sveta Horizon Forbidden West v rozšírení Burning Shores?

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš Marek Jaroš

Horizon Forbidden West sa rovnako ako predchodca, Horizon Zero Dawn, po roku od vydania dočkal príbehového rozšírenia. Spoločne s Aloy sa tak v Burning Shores pozrieme do postapokalyptickej podoby veľkomesta, kde už len polorozpadnuté a vegetáciou zarastené budovy dávajú tušiť, že tento kus zeme sa voľakedy nazýval Los Angeles.

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Horizon Forbidden West: Burning Shores - Launch Trailer

Horizon Forbidden West: Burning Shores - Launch Trailer

Burning Shores začína presne tam, kde Forbidden West končí

Jednou z podmienok vývojárov, aby sa vám expanzia a jej príbeh odomkli, je dohratie základnej hry. A nie je to len tak z pasie, aby vás vývojári prinútili dohrať príbeh Forbidden West. Totižto, Burning Shores je plnohodnotnou kapitolou v príbehu Aloy. Začínate presne tam, kde ste pred rokom, kedy vyšla základná hra, skončili.

Ďalšie riadky budú menším spoilerom či už Forbidden West, alebo Burning Shores. Ak ste ani jedno nehrali, odporúčam nasledujúci paragraf preskočiť.

Príbeh datadisku Burning Shores začína presne po skončení udalostí Forbidden West. Far Zeniths sú porazení, planéta a jej obyvatelia tiež. Avšak Sylens zisťuje, že jednému zo Zenithov sa podarilo utiecť. Aloy ho musí zastaviť a tak sa za ním vydáva do oblasti, ktorá sa volá Burning Shores. Pomedzi to však stretáva aj príslušníčku kmeňa Quen, Seyku. Od nej sa dozvedá, že kmeňu sa strácajú ľudia. Spoločne sa tak vydávajú na výpravu, kde zisťujú, že obe udalosti spolu súviasia.

Zo samotného príbehu viac prezrádzať nechcem, aj keď už je po vydaní a na internete určite môžete naraziť na spoilery. Podstatné je však vedieť to, že ak vás bavilo Forbidden West, Burning Shores vás bude baviť minimálne tak isto. Navyše, pre fanúšikov série rozšírenie prakticky povinnosťou, nakoľko ide o ďalšiu príbehovú kapitolu, ktorá priamo prepája Forbidden West s chystaným pokračovaním.

Pripravte sa robotické dinožaby a kopec súbojov

Je zrejmé, že hlavným ťahákom rozšírenia je primárne príbeh. Čo sa týka iného obsahu, toho je už pomenej. Tešíť sa môžete na na zopár nových skillov, nejaké tie vedlajšie úlohy a aj dinožaby. Presnejšie teda nový stroj, ktorý vyzerá ako žaba. Ten si užijete hneď v niekoľkých súbojoch, na ktoré je príbeh Aloy a Seyky poriadne bohatý. 

Užijete si aj preskúmavanie mapy, ktorá pozostáva z mesta Los Angeles. Presnejšie teda z toho, čo z tohto kedysi slávneho veľkomesta ostalo. Natrafíte tu tak na zrúcaniny Griffith Observatory či slávneho nápisu týčiaceho sa nad mestom. Vývojárom treba priznať kredit, samotné sústrovie, ktoré tvorí mapu Burning Shores vyzerá úchvatne. A hlavne pohľady na zrúcané veľkomesto, ktoré si zobrala príroda späť z chrbta vášho robotického vtáka, vám občas vyrazia až dych.

Čo vám taktiež vyrazí dych je posledný boss-fight. Nič väčšie (a zrejme ani intenzívnejšie) séria Horizon doteraz neponúkla. Zrejme aj existencia tohto epického súboja v príbehu hry spôsobila to, že Horizon Burning Shores si môžu vychutnať len majitelia PlayStation 5.

Nádherná grafika, epické oblaky

V čom však Burning Shores doslova exceluje, je grafické spracovanie hry. Bujná vegetácia všade, kde sa pozriete, nádherné západy slnka či slnkom zaliaté pobrežia, ktoré ponúkajú podmorské zákutia čakajúce na vaše preskúmanie. Decima engine zvláda všetko.

Hru si navyše vychutnáte až v troch grafických režimoch. Quality zvláda hru v 4K rozlíšení a v 30FPS. Performance zase prioritizuje plynulých 60FPS, ale za cenu nižšieho rozlíšenia. Potom tu nájdete ešte aj Balanced mód, ktorý ponúka 40FPS. Ten však funguje len pri TV s VRR.

Pri grafike treba spomenúť ešte jednu vec - oblaky. Vývojári tesne pred vydaní rozšírenia predstavili novú technológiu ich spracovania. Priznám sa, keď som to prvýkrát videl, pomyslel som si, že aká blbosť, takto promovať hru. No ten pocit, keď som po prvýkrát preletel s Aloy pomedzi oblaky a pozrel sa dole. Prisahám, cítil som sa ako keď v lietadle prelietavate pomedzi oblaky. Neskutočný pocit a sánka dole pred tým, čo vývojári z Guerrilla Games stvárajú so svojim Decima enginom. 

Horizon Forbidden West: Burning Shores

 

Príbeh - 7/10

 

Obsah - 6/10

 

Grafika - 9.5/10

7,5/10

Verdikt

Ak vás Horizon hry bavia, Burning Shores je pre vás povinná kúpa. Za svojich 20 eur dostanete slušnú porciu zábavy. Navyše, rozšírenie je prakticky povinné pre každého, koho bavila pôvodná hra. Je to akýsi medzičlánok, ktorý prepája Forbidden West s ďalšou kapitolou sveta, ktorý sme si spolu s Aloy tak zamilovali. 

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš

Marek Jaroš

The Last of Us, Life is Strange či God of War, to je moje 😄 S Lukášom to na webe ťahám už od roku 2013. Navyše, od mája 2020 ma môžete počuť aj v našom CH Podcaste.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Už tento štvrtok uvidíme gameplay zábery z hrania Horizon Forbidden West

Už tento štvrtok uvidíme gameplay zábery z hrania Horizon Forbidden West

Sony chystá State of Play zameraný na Horizon Forbidden West.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Recenzie Horizon Forbidden West - tesne pod 90

Recenzie Horizon Forbidden West - tesne pod 90

Dnes padlo embargo na očakávaný sequel.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Unikla alpha verzia Horizon Forbidden West s debugovým Decima Enginom

Unikla alpha verzia Horizon Forbidden West s debugovým Decima Enginom

Moderi sa môžu hrabať v starej verzii hry

Titulný obrázok pre článok s nadpisom O titul hry roka tento rok zabojuje aj mačacia adventúra Stray

O titul hry roka tento rok zabojuje aj mačacia adventúra Stray

Pri všetkých tých odkladoch sa čomu ani vlastne nie je diviť...