Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Horizon Forbidden West PC Recenzia

Horizon Forbidden West Complete Edition - Recenzia PC verzie

Zahrali sme si novinku na PC.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Sony na platformu PC prinieslo ďalšiu masívnu hru, na ktorú sa tešili mnohí PC hráči. Ide totiž o sequel k Horizon Zero Dawn, ktorý vyšiel na PC už v roku 2020. Áno, ten čas ale letí. Sony svoje AAA hry na PC vydáva už takmer pol dekády. A je vidieť, že tieto skúsenosti pretavili do najnovšieho vydania Horizon Forbidden West, ktorý na PC vychádza v Complete Edition. 

Horizon Forbidden West sme recenzovali na PS5 v momente, ako vyšla, takže by bolo zbytočné znovu rozoberať príbeh Aloy, postavy, herný svet, či herné mechaniky. To všetko si môžete prečítať v našej recenzii Forbidden West z roku 2022. Nájdete tam tiež screenshoty z konzoly PlayStation 5, ktoré si potom môžete porovnať s mojimi screenshotmi z PC verzie dnes. 

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Horizon Forbidden West na PC

Horizon Forbidden West na PC

PC verzia nabitá obsahom

Keďže ide o Complete Edition, PC verzia obsahuje všetok doteraz vydaný obsah, ktorý Guerilla Games pridali do hry po vydaní na PS5. Základná hra Horizon Forbidden West tak obsahuje kompletný príbeh, rozšírený o DLC Burning Shores. Ide o masívnu expanziu, ktorá do hry priniesla nové príbehy, postavy, nové vzťahy ;) a obrovskú oblasť plnú nebezpečenstiev. 

Horizon Forbidden West Complete Edition na PC obsahuje prepracovaný foto mód, rôzne opravy a vylepšenia ako aj možnosti prispôsobenia, o ktorých konzolisti môžu len snívať. 

PC verzia hry podporuje nie len 4K rozlíšenie, ale prakticky akékoľvek rozlíšenie, ktoré dokážete vyskladať zo svojich monitorov. Hovorím o ultraširokom rozlíšení v pomere strán 21:9, 32:9 ba dokonca až 48:9. To už uvidíte hádam aj za seba.

Takmer nekonečné možnosti nastavení grafiky aj ovládania

Vývojári z Nixxes Software si tento krát dali pozor na to, v akom stave hra vyjde. Iste si pamätáte vydanie ich prvej PlayStation hry na PC - Horizon Zero Dawn. Hra bola posiata bugmi, nebola optimalizovaná ani na najsilnejšie herné zostavy a rozbehať ju bez trhania, bolo vtedy prakticky nemožné. Trvalo niekoľko mesiacov, kým ju dostali do hrateľného stavu. 

To sa našťastie u Forbidden West na PC neopakuje. Hru som síce testoval zatiaľ len na high-endovej zostave s kartou RTX 4070Ti SUPER, ale nebolo badať takmer žiadne problémy. V niektorých cut-scénach z diaľky som si však všimol doskakovanie textúr a LOD niektorých objektov. Nešlo o nič zásadné a počas samotnej hry som nič také nezaznamenal. 

Vďaka tomu, že hra beží kompletne real-time, od spustenia neuvidíte prakticky žiadny loading. Ak aj skipnete nejakú cutscénu, do hry sa dostávate okamžite. Navyše, aj samotné loadingy pri spustení hry sú veľmi rýchle. 

Kvalitu hry si môžete prispôsobiť vďaka početným nastaveniam v grafickom menu hry. Nájdete tu prakticky všetko, od tieňov, cez textúry, vegetáciu, filtrovanie, až po bloom, rozmazanie obrazu a samozrejme nechýba ani FOV slider. Hra navyše obsahuje aj technológie Nvidia DLAA a Nvidia Reflex. 

Mnohých majiteľov novších PC zostáv poteší aj fakt, že hra obsahuje až tri upscalingové technológie, ktorými si môžete pridať ešte nejaké to FPS navyše. Pre upscaling môžete využiť Nvidia DLSS, AMD FSR a tiež Intel Xess. U AMD FSR tu zatiaľ nenájdete funkciu generovania snímok, pretože ide len o verziu 2.2. Vývojári však prisľúbili, že FSR 3.0 príde do hry v neskoršej aktualizácii. U všetkých troch upscalingových technológií je preto využité generovanie snímok DLSS, ktoré pridáva od 50 do 70fps navyše. 

Pri testovaní DLSS som sa s kartou RTX 4070 Ti Super dostal na 135fps pri Quality režime, pri Performance režime to bolo okolo 150fps. AMD FSR v Quality režime bežal veľmi podobne, okolo 131fps. Porovnanie týchto technológií nájdete nižšie. V rozlíšení 1080p sa môžete s kartou RTX 4060 dostať na 120fps, čo je veľmi, veľmi slušné. Mimochodom, PC verzia obsahuje super-nízky režim kvality, vďaka ktorému si Horizon zahráte aj na notebooku, či na GTX 1650 a RX 550XT, čo sú karty len so 4GB pamäte. Síce hra vyzerá bez tieňov dosť hnusne, ale zase beží ako po masle. 

Horizon Forbidden West je skutočne nádherná hra

Grafické spracovanie môžeme považovať za skutočný next-gen. Absolútne bezkonkurenčné nasvietenie dopĺňajú vysoko kvalitné textúry a modely postáv, ktoré si pekne môžete zazoomovať vo foto móde. Horizon Forbidden West Complete Edition vyťaží z vášho hardvéru maximum a len ťažko budete hľadať titul, ktorý vyzerá lepšie. Nehovorím len o fotorealizme, ale celkovo o nádhernom umeleckom štýle. 

PC verziu si tiež môžete užiť so svojim obľúbeným ovládačom, zahrať si ju môžete aj na DualSense. Avšak aby mohla hra využiť všetky funkcie ovládača DualSense rovnako, ako na PS5, musí byť k počítaču pripojený káblom. 

Horizon Forbidden West

 

Príbeh - 8/10

 

Gameplay - 9/10

 

Grafika - 10/10

 

Obsah - 10/10

9.3/10

Verdikt

Horizon Forbidden West je sama o sebe fantastická hra, ktorá si zaslúži vašu pozornosť. PC verzia tieto kvality eskaluje o lepší vizuál, obsahovú úplnosť a množstvo nastavení. Navyše Nixxes doručil absolútne odladenú hru. 

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PC

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Dĺžka príbehu Horizon Forbidden West? Rovnaká ako v pôvodnej hre

Dĺžka príbehu Horizon Forbidden West? Rovnaká ako v pôvodnej hre

Zopár nových detailov ohľadom príbehu Horizon Forbidden West.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Bude mať Horizon: Forbidden West češtinu?

Bude mať Horizon: Forbidden West češtinu?

Prvá hra v sérii nemala CZ titulky.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Guerrilla Games si uctilo Lance Reddicka pamätníkom v Horizon: Forbidden West

Guerrilla Games si uctilo Lance Reddicka pamätníkom v Horizon: Forbidden West

Herec Lance Reddick umrel v Marci tohto roka v Los Angeles. Mal len 60 rokov.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Poznáme HW požiadavky PC verzie Horizon Forbidden West

Poznáme HW požiadavky PC verzie Horizon Forbidden West

Na čom to rozbeháte?