Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Horizon Zero Dawn Complete Edition PC review screenshot 10

Horizon Zero Dawn Complete Edition - Recenzia na PC

Ďalší významný PlayStation titul na PC.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Po Death Strading tu máme ďalšiu hru z portfólia PlayStationu, ktorá zavítala na PC. Práve štúdio Guerilla Games vytvorilo svoj Decima Engine pre Horizon: Zero Dawn na PlayStation 4 a práve oni prispeli tomu, že tento engine na PC beží takmer ako po masle.

Je však stále neuveriteľné a nezvyčajné, vidieť pri štarte hry nápis Sony Interactive Entertainment a verím, že titulov z PS4 kolekcie na PC príde viac.

Horizon je jednou z najúspešnejších značiek na PlayStation 4 aj napriek tomu, že ide o značku novú. Štúdiu Guerilla Games sa podarilo vybudovať fantastický originálny svet ďalekej budúcnosti, pretkaný odkazmi na naše storočie. Pri kombinácii s primitívnym usporiadaním spoločnosti do kmeňov rozhodne ide o nápad, ktorý zaujal.

Titulný obrázok Youtube videa s názvom Horizon Zero Dawn Complete Edition for PC – PC Features Trailer

Horizon Zero Dawn Complete Edition for PC – PC Features Trailer

Mnohí z vás sa teda s Horizon: Zero Dawn stretli už na PS4, ak nie, rozhodne odporúčam si prečítať našu recenziu. PC verzia sa snaží vylepšiť každý aspekt hry, nie len po technickej stránke, ale nebolo všetko tak ružové, ako som si predstavoval.

Za prvých 5 hodín som si nezahral ani minútu

Moje recenzovanie však postihli veľké technické problémy, takže prvý deň som si prakticky nezahral. Pri prvom spustení si hra totiž kompiluje súbory a shadery, čo na mojom počítači trvalo neuveriteľné dve a pol hodiny. Následne som sa dostal do menu, nastavil som si grafiku a spustil zabudovaný benchmark. Ten vám po skončení doručí detailné informácie o zostave, ale aj o priebehu testu, vrátane grafov.

Napadlo ma, že by som si mohol nainštalovať nový grafický ovládač a tak som hru zavrel a stiahol ovládač v Nvidia GeForce Experience. Po ďalšom spustení hry som znovu čakal dve a pol hodiny na kompiláciu súborov, takže hoci som mal na Steame nahraných už 5 hodín, nezahral som si ani minútu.

Verím, že nič také hráčov nepostihne, lebo by vývojárov zbombardovali negatívnymi recenziami. Buď je to teda výsledkom toho, že som nainštaloval grafický ovládač až po prvom spustení hry, alebo neuveriteľne dlhá kompilácia súborov bola spôsobená mojim starším procesorom. Celý tento čas bol totiž vyťažený na 100%. Otázku tejto dlhej kompilácie pri prvom spustení som posunul aj vývojárom, bez odpovede.

Aj keď mám Horizon: Zero Dawn Complete Edition nainštalovaný na SSD disku, bol som prekvapený dĺžkou loadingu. Ten úvodný sa, podobne ako na PlayStation 4, natiahol až na dve minúty. Po úvodnom loadingu sa však hra načíta za 4-5 sekúnd v prípade ďalšieho loadingu, alebo rýchleho cestovania po mape, čo je fajn.

Dostali sme však upozornenie od vývojárov, že v deň vydania, teda 6.8.2020 vyjde Day One patch, ktorý vyrieši množstvo technických problémov. Update: Po vydaní tohto patchu ale môžem povedať, že mnoho problémov ostalo, objavili sa aj nové.

Rýchly gameplay v Horizon: Zero Dawn je znásobený precíznosťou myšky

Súbojový systém v Horizon bol jedeným z najlepších túto generáciu. Kombinácia chaosu, precíznosti a skvelého dizajnu robotických stvorení dokázala vyčariť skvelú akciu v súbojoch, navyše aj s možnosťou stealthu.

To všetko je na PC ešte viac znásobené precíznosťou, ktorú ponúka ovládanie myšou. Šípy tak viete jastrabím okom trafiť do malých cieľov oveľa rýchlejšie, ako na konzolovom ovládači. Skoliť skupinku Watcherov je teraz otázkou niekoľkých sekúnd.

Každé z 26 zvierat-strojov má slabé miesta viditeľné cez Focus (zariadenie zo starého sveta) takže si viete ľahko poradiť s každým nepriateľom. Ako v pôvodnej hre, aj na PC vám však súboje dajú zabrať a hlavná hrdinka Aloy sa bude musieť obracať. Mnohé zo strojov sú totiž rýchle a agresívne, Aloy je našťastie extrémne pohyblivá a responzívna. Páči sa mi aj to, že hra vás nevodí za ručičku, každá taktika môže byť tá správna a efektné zdolanie náročných súbojov je extrémne uspokojivé.

Aktivácia Focusu je predvolene nastavená na koliesko myši, ale aj na klávesu. Výber zbraní potom prebieha stlačením klávesy a výber myšou v požadovanom smere. Zároveň si tak rýchlo viete vycraftiť potrebnú muníciu do rôznych typov zbraní. Všetko to prispieva k tomu, že aj po rokoch je súbojový systém Horizon: Zero Dawn jedným z najlepších v open-world hrách.

Jediný potenciál skvelého gameplayu som videl v systéme inventára. Ten ostal absolútne nezmenený a napríklad na obrazovke zbraní nie je možné zbrane kustomizovať, musíte ísť na obrazovku kustomizácie. Niektoré questy tiež nie je možné plniť, ak ich nemáte práve aktivované, hoci robíte presne to, čo od vás quest vyžaduje.

Grafické vylepšenia v každom smere

Hra ponúka robustné nastavenia grafiky, kde si všimnete aj nové grafické efekty, ktoré v PlayStation 4 verzii nenájdete. V prvom rade sú to až štyri možnosti nastavenia vyhladzovania hrán, no len TAA sa mi osvedčil ako úplný eliminátor pixelov na hustej vegetácii a stromoch.

Keď sme pri vegetácii, všimnete si oveľa hustejšiu trávu, kvalitnejšie vykreslenie vegetácie do diaľky aj šikovné maskovanie výmeny levelu detailov. Počas hrania som si všimol len minimálne doskakovanie predmetov, či detailov v diaľke, väčšinou išlo o oneskorené načítanie väčšej oblasti.

Voda dostala screen-space odrazy, čo je jednoduchý spôsob ako na vodu odraziť objekty na obrazovke. Voda tak pôsobí oveľa reálnejšie a živšie, ako na PlayStation 4. Nastaviť si môžete aj kvalitu volumetrických oblakov, cez ktoré prenikajú volumetrické slnečné lúče.

Textúry pôsobia ostro, najmä na tvárach hlavných aj vedľajších postáv je vidieť rôzne jemné detaily. Celkovo bol Horizon: Zero Dawn výstavnou skriňou na PlayStation 4 a to isté platí aj o PC verzii. Je to jedna z najkrajších open-world hier na trhu. Stačí sa zapozerať na hustú vegetáciu v prírode, dynamický vietor a dážď, atmosferické spracovanie hmly, striedanie dňa a noci noci aj prašné prostredia v púšťach. Nechýba foto režim, vďaka ktorému nepochybne zachytíte množstvo úžasných záberov.

Ako to celé beží? Nuž, s mojim procesorom sa nemám čím chváliť, ale aj tak som bol schopný si hru relatívne užiť na maximálne detaily. V mnohých súbojoch a v určitých miestach na mape mi však FPS dokázalo klesnúť aj pod 30fps, inde zvyčajne 50fps. Na slabších zostavách sa teda pripravte na občasné pády FPS, na tých novších nebudete mať absolútne žiadny problém. Tam je taký problém, že hlavná hrdinka je veľmi responzívna, rýchlo sa hýbe a vy viete rýchlo reagovať na terén, či v súbojoch. Na PS4 pri stabilných 30FPS je to všetko okej a zdá sa plynulé. Na PC sú však pády o 20fps veľmi citeľné, verím že aj toto vyrieši Day 1 patch.

V nastaveniach však nájdete aj režim, vďaka ktorému si viete nastaviť cieľový framerate. Hra tak bude grafiku dynamicky optimalizovať tak, aby bol dodržaný vami stanovený framerate. Nechýba tu ani podpora ultra-širokých monitorov, nastavenia ovládania klávesnice a myši, nastavenia šírky zorného poľa (screenshoty pod ostravcom) a tiež spomínaný nástroj na benchmarkovanie.

Horizon Zero Dawn Complete Edition je navyše edícia nabitá obsahom. Nájdete v nej všetko, čo kedy vývojári do hry pridali - napríklad masívny príbehový datadisk The Frozen Wilds. K tomu v hre nájdete rôzne odevy a balíčky ako menšie DLC.

Sony nastavilo cenovku hry nižšie, ako počas vydania pôvodnej verzie a tak ide celkovo o dobrý pomer cena/výkon. PC hráči sa tak môžu tešiť na vydanie jednej z najlepších open-world hier generácie PlayStation 4. Navyše, hra na PC vyzerá fantasticky. Problémom môžu byť veľké technické nedostatky pri prvom spustení hry, či časté pády snímkovania.

PC verzia Horizon Zero Dawn Complete Edition vychádza na Steame a Epic Games Store

Horizon Zero Dawn

 

Príbeh - 8/10

 

Gameplay - 10/10

 

Grafika - 10/10

 

Technické spracovanie - 7/10

8.8/10

Verdikt

Jedna z najlepších PlayStation hier dorazila na PC. Horizon znovu doručil zábavný gameplay podčiarknutý krásnym vizuálom a hudbou.

Recenzovaná verzia: PC

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Ďalší zbytočný remaster? Sony vraj chystá Horizon Zero Dawn remaster na PS5

Ďalší zbytočný remaster? Sony vraj chystá Horizon Zero Dawn remaster na PS5

Potvrdilo to už niekoľko zdrojov.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Ako dopadli recenzie The Last of Us Part I?

Ako dopadli recenzie The Last of Us Part I?

Oplatí sa TLOU kupovať znova?

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Exkluzívny rozhovor s vývojármi Hatred

Exkluzívny rozhovor s vývojármi Hatred

Vývojárov Hatred sme sa spýtali niekoľko delikátnych otázok, určite si prečítajte náš exkluzívny rozhovor!

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Sledujte nový gameplay z Banishers: Ghost of New Eden v češtine

Sledujte nový gameplay z Banishers: Ghost of New Eden v češtine

Budú české titulky aj v plnej hre?