Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Last Holiday PC Screenshot 7

Last Holiday - Dojmy z early access verzie

Po technickej stránke to najhoršie, čo si na Steame môžete zahrať.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Raz za čas si na Steame zahrám niektorý z mnohých odpadných hier, asset flipov, scamov, či proste len odfláknutých hier. Niektoré z nich ma dokonca aj bavia, hoci je jasné, že vývojári 90% assetov len skopírovali z marketplacu. Last Holiday rozhodne nie je asset flip, ale patrí medzi to najhoršie, čo si na Steame môžete aktuálne zahrať. Po technickej stránke. 

Český život na dedine v štýle My Summer Car

Last Holiday je humorná FPS adventúra z prostredia malej českej dedinky, ktorá sa odohráva okolo roku 2000, teda v dobe, kedy mnohí z nás prežívali tradičné detstvo. Najmä ľudia, ktorí vyrastali na dedine sa v hre budú cítiť ako doma – prázdniny u babky, jazda na traktore, kárka, dobytok, dedinský hovnocuc, malé potraviny kde bola „Jednota“ a nechýba ani dedinská krčma. 

Celý koncept hry je pritom postavený na princípe My Summer Car. Ak teda máte radi takýto typ simulátora, Last Holiday je presne pre vás. O to lepšie, keď hra z českej dediny je s typickým českým dabingom a treba povedať, že skutočne kvalitným a miestami sa dosť nasmejete. Vývojárom musím pochváliť humor aj rôzne situácie, do ktorých vás hra dostane. 

Tento skvelý nápad sa vývojári rozhodli pretaviť do hry v Unity engine, ktorú si aktuálne môžete zahrať v úplne prvej early access verzii na Steame. Prístup vás vyjde na 30 euro a zahrať si môžete až tretinu z plnej hry. 

Herné mechaniky sú obstojné, ale problémy sa začínajú kopiť

Úvodné herné mechaniky v Last Holiday vôbec nie sú zlé. FPS pohyb postavy je celkom v pohode, hoci FOV je defaultne len 40 a je možnosť ho zvýšiť na 50, čo už spôsobuje glitche. V hre môžete dvíhať a rotovať predmety, pričom túto schopnosť využijete pri stavbe svojho vlastného trabanta.

V hre je nutné spať, jesť, čúrať, piť a občas si zapáliť nejakú tú cigu, na zahnanie stresu. Ale keďže v hre absentuje akýkoľvek inventár, musíte si hranie naplánovať tak, aby ste svoje „staty“ stihli doplniť pred výpravou do sveta. Hra nutne potrebuje inventár aspoň na pár základných potravín.

Veľkým problémom je aj absencia mapy a akýchkoľvek pomôcok. NPC postavy vás totiž pošlú na nejaké miesto a vy absolútne netušíte, kde to je. Na nástenke pred obecným úradom, ale vo svojej izbe síce nájdete mapu dediny, ale tá nie je celkom jasná a hlavne, treba si ju zapamätať vždy, keď niekde chcete ísť. Nižšie je mapa Last Holiday pre všetkých, ktorí počas hrania zablúdia. 

Ak sa rozhodnete ísť peši, lebo napríklad stratíte traktor, alebo niekde zapadne, čakajú na vás desiatky minút chôdze, pretože postava sa rýchlo vyčerpá a mne sa stalo, že som umrel na smäd. Bez auta a mapy má hranie Last Holiday bližšie k walking simulátoru. Ja navrhujem, aby boli na križovatkách aspoň šípky, ktoré označia jazero, skládku, kostol a ďalšie lokality dôležité pre misie!

A navyše, keď sa už niekde trepete cez celú dedinu za objektívom, NPC postavy s vami takmer vôbec nerozprávajú, nie je tu žiadne rádio ani nič, čo by vás vytrhlo z pocitu absolútnej samoty. 

Grafika z roku pána

Grafika, animácie, textúry, modely, prakticky všetko je príšerne ohavné. Last Holiday vyzerá ako 15-20 rokov starý titul. Ľudia chodia, akoby mali nasraté v gatiach, niektoré budovy majú menej polygónov, ako prsia Lary Croft, hra je neskutočne plochá, aj keď je dedinka umiestnená v kopcoch. Voda vyzerá ako farba vyliata v skicári a keď je tma, nevidíte absolútne nič. Navyše, tiene sa v hre aktualizujú 2x za sekundu, WTF??

Jediné, čo sa vývojárom podarilo, sú atmosferické efekty počasia cez deň, ráno či večer. A tiež kvitujem kopec drobných detailov, jedinečných textúr (napríklad nápisy na WC) ktoré robia Last Holiday ešte autentickejšou českou hrou. 

But can you run Crysis Last Holiday?

Optimalizácia tejto hry je to najhoršie, s čím sa môžete stretnúť. Last Holiday som bol nútený hrať na stredných detailoch, pretože na High sa mi ani nezapla. A nie som sám, vývojári dokonca radia, že ak hru nenabootujete, treba zmenšiť grafické nastavenie. To je v celej hre až 1. 

Na Low detaily hra vyzerá horšie ako Mafia: The City of Lost Heaven z roku 2002, na stredných detailoch je to už o niečo lepšie. To všetko pri 25-30fps – na počítači, na ktorom som hral Cyberpunk 2077 na 55FPS na max detaily. To je až neuveriteľné, že tak grafiky ohavná hra, dokáže bežať tak zle. Človek by čakal, že tých 300 polygónov s troma NPC postavami na scéne pôjde aspoň na 500fps. 

Last Holiday má potenciál, ale táto raná fáza hry mala ostať za dverami štúdia

Vypustiť tak nedorobenú, tak hrozne optimalizovanú hru, ktorú nemôžete hrať ani na vysoké detaily, je veľký omyl vývojárov z Boomer Games. Chápem, že svojim fanúšikom chceli dopriať prístup do early access verzie. Že chceli, aby si ľudia túto hru vyskúšať alebo podporili vývojárov. 

Ale na trhu je mnoho early-access hier, ktoré vyšli v milión percent lepšom stave a poskytujú hráčom fakt skvelý zážitok. V prípade Last Holiday dostanete za 30 eur absolútny nedorobok, ktorý okrem nápadu spracovania My Summer Car do typickej českej dediny, neponúka zatiaľ dostatočné kvality. 

Ak chcete podporiť vývojárov finančne, alebo si túto verziu Last Holiday vyskúšať, nájdete ju na Steame.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články