Posledná epizóda

CH Podcast #GamesCom Špeciál - Prvý deň, Opening Night Live

23. August 2023

V dnešnej epizóde nahrávanej v bojových podmienkach hotelovej izby vám Lukáš a Marek porozprávajú o tom, ako vyzerá developerská konferencia či rozostavané výstavisko v Kolíne.

A taktiež preberú to najzaujímavejšie z Opening Night Live, ktoré bolo doslova prepchaté skvelými hrami.

Marvels-Spider-Man-PC-Recenzia

Marvel’s Spider-Man Remastered - PC Recenzia

Jedna z najväčších hier generácie PS4 dorazila na PC.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Ani Marvel, ani Sony nemohli predpokladať úspech, s ktorým hra Marvel’s Spider-Man v roku 2018 dorazila na PlayStation 4. Za dva roky sa jej podarilo predať 20 miliónov kusov a pred pár mesiacmi spolu s hrou Miles Morales prekročili 33 miliónov predaných kusov.

Marvel’s Spider-Man Remastered teraz konečne dorazil na PC a hoci už bude mať takmer štyri roky, stále vyzerá úchvatne. Ide totiž o vylepšenú verziu, ktorú Sony vydalo na PlayStation 5. Táto verzia priniesla RayTracing ale aj množstvo menších grafických vylepšení. V konečnom dôsledku PC hráči dostali tú najlepšiu verziu vôbec.

Titulný obrázok Youtube videa

Fantastický príbeh ale aj hromada obsahu

Marvel’s Spider-Man Remastered sleduje príbeh už staršieho a skúseného Petera Parkera, teda Spider-Mana. V autentickom spracovaní mesta New York sa Spider-Man postaví niekoľkým nepriateľom naprieč 20-hodinovým príbehom. Okrem Spider-Mana sa v hre môžete tešiť na Doktora Octopusa, Rhina, Kingpina, Scorpiona ale aj Mr. Negativa. Fanúšikovia komixov si tak rozhodne prídu na svoje.

Navyše, príbeh Marvel’s Spider-Man je jedným z najlepších, aké môžete v hrách so superhrdinami prežiť. Čaká na vás hromada fantastických akčných momentov ale aj emotívne scény a náročné rozhodnutia tohto hrdinu. Vývojárom sa totiž podarilo cez početné dialógy a vysoko kvalitné cut-scény vytvoriť puto medzi postavami a hráčom. A to sa len tak často nevidí. Viac o príbehu a jeho spracovaní nájdete v mojej pôvodnej recenzii Spider-Man z PS4.

Keďže ide o remastered verziu, okrem vylepšenej základnej hry obsahuje aj štyri príbehové DLC. Ich dokončenie vám zaberie niečo medzi 15-20 hodín čo je ďalšia pridaná hodnota. Nechýba tiež detailne prepracovaný foto režim či množstvo oblekov pre Spider-Mana, ktoré boli do hry pridané po vydaní. Nájdete tu aj obleky Tobeya Maguireho, Andrewa Garfielda aj Toma Hollanda.

Popri príbehu sú do hry skvele zakomponované aj vedľajšie aktivity. S tými vás hra zoznámi už v úvode hry. Hoci ide o skôr tradičné aktivity ako odomykanie veží, zbieranie predmetov, či boj so zločinom, v podaní Spider-Mana to dostáva úplne iný význam. Spider-Man sa totiž dostane všade veľmi rýchlo a pohybový systém je extrémne responzívny. Švihanie na pavučinách a hľadanie skrytých batohov vás tak bude baviť.

PC verzia Marvel’s Spider-Man je tá ultimátna

Teraz sa môžeme venovať niektorým špecifikám, ktoré prišli exkluzívne do PC verzie hry. Marvel’s Spider-Man Remastered vyzerá skvele už na PlayStation 5, kde si hráči mohli zvoliť z niekoľkých zobrazovacích režimov. Ten najlepší – fidelity – priniesol RayTracing ale obetoval framerate. PC hráči s lepšími grafickými kartami si môžu vychutnať všetky efekty naplno bez kompromisov a to aj s odomknutým frameratom.

Oproti PS5 verzii vo fidelity režime sa však PC verzia vizuálne moc nelíši. Postavy vyzerajú rovnako detailne, povrchy, textúry aj efekty sú takmer bez zmeny, rozdiel možno spozorujete pri pohľade do diaľky. PC verzia totiž zvláda renderovať vzdialené predmety o čosi detailnejšie. Príjemným bonusom je možnosť nastaviť si šírku zorného poľa, čo ocenia najmä majitelia niekoľkých monitorov, alebo ultraširokých monitorov, ktoré PC verzia natívne podporuje.

PC verzia tiež priniesla tri zobrazovacie upscalingové technológie. Jednou z nich je vlastný systém Insomniac Games, ktorý bol použitý na PlayStation 5. Majitelia kariet Nvidia RTX môžu využiť upscaling cez Nvidia DLSS, vďaka čomu na vysokých rozlíšeniach získajú o čosi viac FPS. No a všetci ostatní môžu skúsiť AMD FidelityFX Super Resolution.

Oceňujem, že vývojári (PC verziu portovalo štúdio Nixxes) do PC verzie zapracovali aj množstvo nastavení mimo grafiky. V sekcii zvuku si môžete napríklad nastaviť počet audio kanálov na základe vašej audio zostavy. Hra tiež podporuje ovládač DualSense ale aj Xbox ovládač, pre ktorý nájdete v hre aj ovládaciu schému. A samozrejme, hru si môžete zahrať aj na myške a klávesnici, aj keď pohyb po meste nie je tak pohodlný, ako s gamepadom. Za mňa, rozhodne gamepad.

Optimalizácia na slušnej úrovni

Čo sa optimalizácie týka, mal som trochu obavy zo svojej staršej zostavy. A trochu mi stislo venček, keď som prvý krát hru nabootoval. Chvíľu totiž trvalo, než sa natiahli všetky shadery a prvých pár minút som si užil trhanie v cut-scénach aj pri pohybe mestom. To však po krátkom čase zmizlo a nasledoval absolútne plynulý, ničím nerušený zážitok.

Neviem, či je to nejaký veľký úspech – predsa len, Marvel’s Spider-Man má už štyri roky. Ale Nixxes musím naozaj pochváliť za to, ako bravúrne optimalizáciu zvládli. Plynulý prechod z cut-scény do gameplayu prebieha bez zaváhania, hra sa rýchlo načítava a s možnosťami nastavenia grafiky ju rozbeháte aj na staršej zostave. Ide skutočne o excelentný PC port.

Pri hraní Marvel’s Spider-Man Remastered sa len ťažko hľadajú negatíva, niektoré som spomínal už v pôvodnej recenzii. Na druhej strane sa treba zamyslieť nad tým, či môže Sony za 4-ročnú hru na PC pýtať plnú cenu, teda 60 eur. Rozhodne ide o skvelú hru a pre nováčikov v sérii pôjde o nezabudnuteľný zážitok.

Marvel’s Spider-Man Remastered PC vyšiel v češtine na Steame a Epic Games Store

Marvel's Spider-Man

 

Príbeh - 9/10

 

Gameplay - 9/10

 

Grafika - 9/10

9/10

Verdikt

Výborne optimalizovaný PC port jednej z najlepších hier éry PlayStation 4. Fanúšikom Marvelu a Spider-Mana by táto hra v najlepšej verzii rozhodne nemala ujsť.

Kúpiť

Recenzovaná verzia: PC

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom E3: Spider-Man previedol v gameplayi množstvo nepriateľov

E3: Spider-Man previedol v gameplayi množstvo nepriateľov

Rhino, Vulture, Scorpion aj Electro v siedmych minútach z hrania.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Dva weby vypustili recenziu Spider-Man skôr, zmazali ich z Metacritic

Dva weby vypustili recenziu Spider-Man skôr, zmazali ich z Metacritic

SONY podnika rázne kroky voči tým, ktorí porušujú pravidlá.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Marvel's Spider-Man - Recenzia

Marvel's Spider-Man - Recenzia

Sony o pár dní vydáva exkluzívne na PlayStation 4 novinku - Marvel's Spider-Man. Hru si užijete viac, ako ktorúkoľvek inú s týmto hrdinom.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Marvel’s Spider-Man séria prichádza na PC!

Marvel’s Spider-Man séria prichádza na PC!

Oba Spider-Man tituly si užijú hráči aj na PC. Poznáme dátum vydania!