Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Xbox Mobile Games Store

Microsoft chystá Xbox Mobile Game Store, prísť by mohol už v roku 2024

Od budúceho roky vstúpi do platnosti Digital Markets Act od Európskej Únie.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš Marek Jaroš

Jedným z opomínaných dôvodov, prečo Microsoft kupuje Activision-Blizzard je fakt, firma už má na mobiloch zabehnuté hry a značky. Často sa na to zabúda, no Microsoft to prezentuje ako svoj hlavný dôvod. A zatiaľ čo pri dnešnom rozložení síl sa to môže zdať ako úsmevné, o pár rokov môže byť Microsoft na poli smartfónov silným hráčom.

Od Mája 2023 totižto vstupuje do platnosti regulácia Európskej Únie 2022/1925, ktorá je známa pod menom The Digital Markets Act. Vďaka tejto regulácií bude vedieť EÚ identifikovať tzv. digitálnych strážcov, ktorí využívajú svoju silu a pozíciu na to, aby zabraňovali ostatným firmám sa zúčastňovať na digitálnom predaji. Inými slovami, EÚ má vďaka tomu páku, ako prikázať Google a Apple, aby na ich platformách (Android, iOS) mohli prevádzkovať obchody s aplikáciami aj iné firmy.

Xbox activision blizzard king logo

SPRÁVA DŇA: Microsoft Xbox kupuje Activision, Blizzard a King

To na Androide je možné už dnes, ale Apple si svoj ekosystém drží stále uzavretý. To sa však už budúci rok zmení. Akonáhle EÚ identifikuje strážcov, tieto firmy budú musieť svoje nedostatky odstrániť do 6. Marca 2024. To znamená, že po tomto dátume môže obchod s aplikáciami prevádzkovať ktokoľvek. A práve to chce Microsoft využiť.

Xbox Mobile Game Store, vážny konkurent App Store a Google Play Store?

"Chceme byť v pozícii, aby sme mohli ponúkať Xbox a obsah od nás aj od našich partnerov na akejkoľvek obrazovke, kde by sa niekto chcel hrať," vysvetluje Phil Spencer pre Financial Times"Dnes to na mobilných zariadeniach nemôžeme robiť, no chceme budovať svet, ktorý podľa nás príde a v ktorom budú tieto zariadenia otvorené," dodáva.

A tu sa dostávame naspäť okľukou k spomínanej akvizícií firmy Activision-Blizzard. Dnes má firma na mobiloch viacero silných značiek. Či už také Candy Crush, alebo aj Call of Duty Mobile či Diablo Immortal.

No a teraz si predstavte, že by Microsoft hry stiahol z ponuky App Store/Google Play a začal by ich distibuovať skrz svoj vlastný obchod. A taktiež aj svoj Xbox Game Pass a hranie cez cloud.

Ak si k tomu prirátate budúce hry (mobilné, ale aj tie PC/konzolové), ktoré máte pekne pod jedným Xbox kontom, má Microsoft zarobené na pomerne svetlú budúcnosť. Pomerne jednoduchou a nenásilnou cestou by sa tak firma dostala k ďalším stovkám miliónov potenciálnych zákazníkov. A hlavne, čo je na konci dňa to podstatné, aj k ich peňaženkám.

Xbox Game Pass Android Recenzia

Zahrali sme si Xbox Game Pass na mobile, ako to ide?

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Marek Jaroš

Marek Jaroš

The Last of Us, Life is Strange či God of War, to je moje 😄 S Lukášom to na webe ťahám už od roku 2013. Navyše, od mája 2020 ma môžete počuť aj v našom CH Podcaste.

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený