Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Nové grafiky Nvidia budú stáť 30-40 tisíc dolárov

Nebudú ale na hranie.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik
Nvidia AI GPU Blackwell

Nvidia tento týždeň predstavila nový čip zameraný na počítanie operácií generatívnej umelej inteligencie. Ide o grafický čip Blackwell B200 GPU a superčip GB200. Sú vyvinuté špeciálne na strojové učenie a generatívnu AI. S týmito čipmi bude možné generovať video v reálnom čase na základe hlasového vstupu.

Oproti predchádzajúcemu čipu H100 ide o masívny skok vo výkone aj efektivite, ktorá ešte viac nakopne pokrok v umelej inteligencii. Grafiky Blackwell B200 ponúkajú až 20 petaflopov výkonu a obsahujú 208 miliárd tranzistorov. Pre porovnanie, grafika RTX 4090 má 76 miliárd tranzistorov.

Energetická spotreba bola oproti čipu H100 redukovaná 25-násobne. Riaditeľ Nvidie, Jensen Huang povedal, že na trénovanie 1,8 triliónov parametrov bolo doteraz potrebných 8-tisíc H100 grafík a spotrebovali 15 megawatov energie.

S novým grafickým čipom B200 tento tréning zvládne 2-tisíc grafických kariet a spotrebujú len štyri megawaty energie. Skutočne obrovský skok.

Aby čipy dokázali spolu komunikovať, Nvidia vyvinula aj nový interface NVLink pre 576 grafických kariet o rýchlosti 1,8 TB/s. Samotný switch na základnej doske má 50 miliárd tranzistorov.

Cena týchto čipov vás zaskočí

Huang priblížil aj to, koľko Nvidia bude účtovať za každý takýto grafický čip. Každá karta bude stáť 30 až 40-tisíc dolárov. Nvidia ich bude predávať v racku, kde bude 36 procesorov a 72 grafických kariet, na všetkom bude vodné chladenie, spojené to bude troma kilometrami káblov, ktorých bude dokopy okolo 5000.

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Najpopulárnejšie hry