Posledná epizóda

CH Podcast #49 - Hrali sme Resident Evil 4, Diablo 4, ChatGPT a budúcnosť NPC postáv

25. Marec 2023

V najnovšej epizóde nášho ⁠CentrumHer ⁠Podcastu nám Lukáš podrobne opísal svoje pocity z hrania novinky Resident Evil 4. A taktiež sa dozviete, koľko musel čakať v rade na nové Diablo 4. Ale aj to, čo naň hovorí, pochopiteľne.

Ďalej sme sa rozprávali o ChatGPT a budúcnosti NPC postáv, ktoré by vďaka nemu nemuseli byť len polomŕtvou kulisou herného sveta. A predostreli sme aj pár pomerne zaujímavých konceptov, ako by vývojári mohli túto AI zaviesť do hier.

Na koniec sme si vyhodnotili náš veľký prieskum, ktorý sme v posledných pár dňoch robili medzi vami, našimi poslucháčmi a čitateľmi.

One Piece Odyssey Launch trailer

One Piece Odyssey - Recenzia

Nové dobrodružstvo nie len pre fanúšikov One Piece.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

30. Január 2023

Musím sa priznať, že One Piece absolútnene nepoznám, nečítal som komixy a nesledoval anime. O existencii značky som ale vedel, však skoro každý rok vyjde nejaká One Piece hra. Naopak, japonské hry si vždy veľmi rád zahrám, aj bez predchádzajúcej skúsenosti. A aj v tomto prípade musím povedať, že ma One Piece Odyssey skutočne očarilo. Až tak, že asi začnem pozerať anime. 

One Piece sleduje príbeh Luffyho a jeho partie slamených klobúkov na ceste za pirátskym pokladom. V tejto hre však skupina stroskotá na tajomnom ostrove, na ktorom sa musia postaviť štyrom živelným strážcom. Prišli však o svoje schopnosti a silu a tak musia najskôr prejsť dlhou cestou do minulosti, aby získali späť svoju silu. 

Titulný obrázok Youtube videa

Ide o viac-menej tradičné japonské RPG, ktoré vo svojom rozsiahlom príbehu kombinuje objavovanie sveta a ťahové súboje s partiou bojovníkov. V tomto prípade budete síce ovládať len jednu postavu, ale prakticky bude celá partia stále s vami. Vďaka tomu si môžete kedykoľvek prepínať až medzi ôsmymi postavami. Každá z nich pritom pri objavovaní sveta ponúkne nejakú schopnosť a všetky interakcie sú doplnené o ich komentáre. 

Tou hlavnou postavou je samozrejme Luffy, priblblý chlapček v slamenom klobúku, ktorého telo sa správa ako guma. Vďaka tejto schopnosti sa dokážete dostať na rôzne vyvýšené miesta, či z diaľky ukradnúť nejaký ten loot. Usopp zase dokáže prakom zostreliť veci z výšky a malý Chopper sa dostane na miesta, kde sa ostatní nedostanú. Partiu uzatvárajú dve krásne ženy s veľkými... prednosťami. Dizajn postáv pre novú hru sa autorom skutočne podaril a One Piece Odyssey vás s nim pripúta lepšie, ako ktorákoľvek manga, či anime. 

Príbeh vás zavedie na rôzne miesta na ostrove aj mimo neho. Vďaka spomienkam sa presuniete do momentov známych zo starších dobrodružstiev One Piece, noví hráči budú s nimi poctivo zoznámení. V príbehu tak nie sú žiadne diery, aj keď musím povedať, že občas zachádza až príliš mimo tej hlavnej pointy. Potom sa zdá, že ten rozbeh príbehu je strašne pomalý. 

Variabilita prostredí je úctyhodná, od tropického ostrova sa presuniete k ruinám, do dungeonov a jaskýň, cez kasíno až po púšť. Niektoré prostredia sú husto obývané, plné NPC postáv a rôznych príležitostí, iné pôsobia až príliš prázdno. Jedno majú spoločné – čaká vás až príliš backtrackingu v hlavnej línii, ale aj vo vedľajších questov, ktoré vás odmenia. Nehovoriac o tom, že podstatnú časť hry v úvode nemáte možnosť rýchlo cestovať. 

Objavovanie sveta vás však odmení vo forme fragmentov a hernej meny pre vylepšovanie postáv. Vďaka fragmentom si môžete vylepšiť a odomknúť nové pohyby v súbojoch pre jednotlivé postavy. Na postavy je možné pridať aj doplnky, vďaka ktorým môžete rapídne zvýšiť obranu, alebo útok každej z postáv. Vďaka tomu si môžete vyskladať geniálny tím bojovníkov, kedykoľvek si zostavu upravovať a meniť ich vlastnosti. Tento mikromanažment tímu mi v hrách extrémne vyhovuje a keďže je v One Piece Odyssey toľko postáv na výber, tých možností je fakt dostatok. 

Súboje sú skutočne podarené a to práve vďaka veľkému počtu bojovníkov, ktoré máte k dispozícii. Hra vás takmer nijako neobmedzuje. Na bojisku síce môžete mať len troch bojovníkov, ale v každom ťahu si môžete medzi nimi prepínať poradie a takisto si ich môžete kedykoľvek vymeniť za ostatných piatich, ktorých máte v zálohe. 

To je dôležité najmä pre to, že aj nepriatelia majú rôzne zostavy. Proti vám sa postavia nepriatelia náchylní na sečné zbrane, údery päsťou, odolní voči ohňu a tak ďalej. Každý súboj vás teda motivuje, aby ste svoj tím nakombinovali tak, aby ste si vedeli poradiť so všetkými, rôznymi druhmi nepriateľov naraz. Aj preto ma súboje veľmi bavili, nikdy neboli len o stláčaní jedného tlačidla. Najskôr som si prezrel nepriateľov a ich slabé miesta, potom som si poskladal svoj tím a následne som zmenil aj poradie mojich bojovníkov, aby som si s nepriateľmi poradil čo najefektívnejšie. 

Musím ale uznať, že súboje sa po čase stanú stereotypnými. A to najmä v prípade, že sa súbojom nebudete vyhýbať (väčšinu máte totiž možnosť proste ignorovať) a budete chcieť grindovať pre odmeny a levely. Hra aj v tomto prípade myslí na hráčov a dáva možnosť ich odohrať úplne automaticky, alebo len zrýchlene – animácie úderov sa prehrávajú 2x tak rýchlo, ako normálne. Aj tak vám dohranie príbehu zaberie úctyhodných 35-40 hodín. 

Po grafickej stránke je to taký vyšší priemer. One Piece Odyssey obsahuje nádherné scenérie, v ktorých si máte chuť urobiť screenshot, niektoré interiéry však vyzerajú otrasne. Asi najkrajšie scény sú tie prírodné, kreslená grafika s atmosferickými efektami sa k sebe brutálne hodia. A samozrejme, musím vyzdvihnúť postavy. Sú detailné, pekne animované a skvele dabované. Na ten japonský dabing si rýchlo zvyknete, pripravte sa ale na čítanie anglických tituliek, Odyssey obsahuje poriadnu porciu dialógov. Takže ak máte radi príbehové RPG, One Piece Odyssey vás rozhodne nesklame. 

One Piece Odyssey

 

Príbeh - 7/10

 

Grafika - 8.5/10

 

Gameplay - 8.5/10

8/10

Verdikt

One Piece Odyssey je ďalšie výborné japonské RPG, ktorému som dal šancu a oplatilo sa. Skvelú zostavu charakterov zo sveta One Piece dopĺňajú bohaté možnosti ich úprav, ale aj zábavné súboje. Dojem kazí len nekonzistentný príbeh, či nútený backtracking.

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: PlayStation 5

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený

Súvisiace články

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Vychádza One Piece Odyssey, sleduj launch trailer

Vychádza One Piece Odyssey, sleduj launch trailer

Dostupná na PC, Xbox aj PlayStation.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Kde stiahnuť Genshin Impact zadarmo na PC, PS4, iOS a Android?

Kde stiahnuť Genshin Impact zadarmo na PC, PS4, iOS a Android?

Poradíme vám, kde si stiahnete Genshin Impact – novú obľúbenú free-to-play hru.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom CD Projekt Red odhalí detaily o Phantom Liberty rozšírení tento jún

CD Projekt Red odhalí detaily o Phantom Liberty rozšírení tento jún

Od rozšírenia sa očakáva veľa, bude to najväčšie DLC z hľadiska budgetu.

Titulný obrázok pre článok s nadpisom Nadupaná čínska hra Black Myth: Wukong má nový trailer

Nadupaná čínska hra Black Myth: Wukong má nový trailer

Vývoj vraj pokračuje dobre.