Posledná epizóda

Najpopulárnejšie hry

Najčítanejšie

Paper Mario The Thousand-Year Door Recenzia

Paper Mario: The Thousand-Year Door - Recenzia

Vydajte sa do sveta papierového Super Maria!

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik Lukáš Kanik

Nintendo po neuveriteľných dvadsiatich rokoch vydalo remake hry, ktorá vyšla ešte v roku 2004 na GameCube. Paper Mario: The Thousand-Year Door patril medzi najorignálnejšie, najzábavnejšie a celkom prepracované hry, ktoré si fanúšikovia Maria mohli v tej dobe zahrať. Inak tomu nie je ani dnes a Paper Mario sa vracia v plnej paráde na Nintendo Switch

Paper Mario: The Thousand-Year Door na Nintendo Switch je v zásade rovnaká hra, ktorá vyšla v roku 2004. Ide však o titul vylepšený prakticky po každej stránke. Počnúc väčšou obrazovkou a teda vylepšeným prostredím, ako aj novými hernými mechanikami, vylepšeniami "quality of life" či nádhernou modernou grafikou. 

Titulný obrázok Youtube videa

Mario v papierovom svete

Paper Mario: The Thousand-Year Door sa odohráva v Mushroom Kingdom, v mestečku Rogueport. Mesto v hre slúži ako nejaký hub, z ktorého sa Mario vydá po stopách princeznej Peach, hľadať tajomný poklad. Cieľom je nazbierať sedem legendárnych kryštálových hviedz a otvoriť tisícročné dvere. 

Hviezdy sa nachádzajú každá v inej lokalite, z ktorej sa dostanete z Rogueportu. Mario sa tak dostane do priľahlých lesov, do podzemia, na hrad aj do výšin. Nebude však sám, pretože hrou vás bude vždy sprevádzať minimálne jeden spoločník. 

Hra je tak obohatená o obrovské množstvo dialógov medzi Mariom, spoločníkmi a ďalšími NPC postavami, s ktorými sa stretnete. Na môj vkus bolo dialógov až príliš veľa, hoci boli zaujímavé a do príbehu vnášali podstatné informácie. Možno je aj dobre, že mi hra nedovolial ich preskakovať, inak by mi ušlo kopec detailov zo sveta Paper Mario. Oceňujem však, že príbeh je obohatený veľkým počtom cut-scén nie len okolo Maria, ale aj Peach, Bowsera a ďalších postáv. 

Inak strašne sa mi páči, ako vývojári do hry zapracovali tie typické Mario prvky. Cestovanie zelenými rúrkami, ktoré sprevádza typický zvuk ešte z Nintendo 64, skákanie po hlavách, debničky vo vzduchu, ktoré treba rozbiť hlavou...proste je tu všetko. Je to typický Super Mario.

Plnohodnotné RPG s ťahovými súbojmi

Nový Paper Mario: The Thousand-Year Door je v prvom rade RPG a to so všetkým, čo k tomu patrí. Napríklad svet môžete objavovať na vlastnú päsť, ale zároveň vás vždy povedie jasný cieľ. Budete tak prirodzene objavovať nové zákutia, k niektorým sa dostanete neskôr, vďaka novým schopnostiam. 

Vo svete sa môžete pustiť do reči s NPC postavami, obchodovať, oddýchnuť si v hostinci, upgradovať svoju postavu aj spoločníkov, odhaľovať tajomstvá a dokonca aj plniť hromadu vedľajších questov. Hoci vás čaká občasný backtracking, vývojári ho na rozdiel od originálu vylepšili a Mario si počas svojich ciest otvorí mnohé skratky. Nechýbajú ani manuálne body uloženia, to pre prípady, keby ste minuli všetky životy. 

RPG prvky nájdeme aj v ťahových súbojoch. Mario má k dispozícii niekoľko útokov, ktoré je možné vylepšiť o špeciálne efekty. Takisto máte možnosť nosiť odznaky, ktoré Mariovi a parťákom pridávajú pasívne schopnosti, alebo aj nové útoky. Niektoré odznaky slúžia vyložene na pobavenie, napríklad aktivujú zvuky z GameCube verzie hry. 

O tom, koľko odznakov na sebe môžete mať, koľko HP alebo akčných bodov budete mať, rozhoduje úroveň postavy. Na novú úroveň sa dostávate získaním bodov skúseností zo súbojov. Nepriatelia postupne silnejú a objavujú sa stále noví, ktorým musíte prispôsobiť aj taktiku. Znamená to, že aj po hodinách hrania sa súboje neustále menia. Vývojári zapracovali aj momenty prekvapenia, napríklad si môžete zahrať bingo. A keďže sa všetky súboje odohrávajú na javisku, za potešenie divákov v hľadisku dostanete možnosť si "vystrieľať" HP aj akčné body. 

Podarená 2.5D grafika mixnutá s modernými prvkami

Po hrateľnej stránke je to skutočne výborná hra, ktorá rovnako dobre funguje v 2.5D priestore, ako by fungovala v 3D. Dojem zo sveta a jeho objavovania je proste skvelý. Aj vďaka skvelej vizuálnej stránke papierového sveta. 

Celá hra je totiž vytvorená z papiera, alebo kartónu. Všetky rekvizity, postavy, efekty, proste všetko. To je ešte doplnené o veľmi príjemný efekt, kedy sa na podlahe, teda na papieri, odrážajú postavy a okolie. Vyzerá to, akoby ten papier bol mierne voskovaný a odrazy dodávajú tejto hre skutočne moderný šmrnc. 

Príbehová kampaň Paper Mario: The Thousand-Year Door vám vydrží na solídnych 35 hodín a rozhodne sa zabavíte. Ide o podarené moderné spracovania klasiky, ktoré zapracovalo pozitívne zmeny oproti originálu, skvele vyzerá a hlavne, ponúka zábavnú hernú náplň. Či už počas cestovania papierovým svetom, alebo v súbojoch, nový Paper Mario nesklamal.

Paper Mario: The Thousand-Year Door

 

Príbeh - 8/10

 

Grafika - 9/10

 

Hrateľnosť - 9/10

8.7/10

Verdikt

Remake Paper Mario: The Thousand-Year Door sa skutočne podaril. Čaká vás solídna porcia skvelej hrateľnosti v modernej grafike, obohatenej o originálne herné prvky ale i tradičné Mariove kúsky. 

Oficiálna stránka Kúpiť

Recenzovaná verzia: Nintendo Switch

Páči sa ti článok? Podpor nás na Patreone. Ďakujeme.

Profilový obrázok autora článku - Lukáš Kanik

Lukáš Kanik

Šéfredaktor webu Centrumher.eu, fanúšik Half-Life, Mass Effect a Witcher univerza

Zobraziť komentáre (0)

Komentáre

Na pridávanie komentárov musíš byť prihlásený